Birçok ülke uçak seferlerini iptal etti. Darbe girişimi turizm sektörünü vurdu

Birçok ülke uçak seferlerini iptal etti. Darbe girişimi turizm sektörünü vurdu

Türkiye‘nin demokrasisine yönelik ‘darbe girişimi’ ilk etapta turizm sektörünü olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.

Bu yıl çok zor bir sezon yaşayan sektör için önemli olan turist akışı ‘darbe girişimi’ yüzünden bir süre daha aksayacak. Rusya, Almanya, İngiltere, ABD, İskandinav ülkeleri, İsviçre ve İran seyahatleri askıya aldı. Yıl içinde terör ve Rusya ile gerilen ilişkilerin etkisi ile zorlanan sektörün sözcüleri bu durumun geçici olmasını umuyor.

UÇAK SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Rusya Türkiye’ye yapılan tüm uçak seferlerinin durdurulduğu açıkladı. Ülkenin resmi haber ajansı TASS’ın haberine göre bu konudaki karar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından alındı. İngiliz havayolu şirketi British Airways 16 Temmuz günü Türkiye’ye olan tüm uçuşlarını iptal etti. Türkiye’den de sefer yapılmayacağı açıklandı. Alman ve İran uçak şirketleri de uçuşları iptal ettiklerini açıkladı. İsveç, Norveç,Danimarka ve Finlandiya’dan Türkiye’ye planlı bütün charter seferleri geçici olarak iptal edildi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “Biz dünyaya sefer yapmayı düşünürken bunlar bizi yıkmak için sefer yapıyor. Biz tabloyu düzeltmeye çalışırken bu yapılanlar olacak iş değil ama Türkiye bir huzur ülkesi. Yaşanan olaylar 1-2 gün içinde yatışacaktır. Bu durumun geçici olduğunu unutmamak gerek. Zaten halk darbe girişimcilerine en iyi cevabı verdi” dedi. 2016’nın turizm için kayıp yıl olduğunu belirten Ulusoy, 2017 için umutlarını koruduklarını ifade etti.

Türkiye’nin ciddi bir sıkıntı atlattığını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Turizm sektörü huzur ve barışın olduğu yerde yaşar ve gelişir. Bu şartlarda mümkün olmaz. Konaklayan turistlerimizin büyük bir tedirginliği yok. Ancak iptaller de başladı. Hollanda, Avusturya ve İskandinav ülkelerinden özellikle charter seferlerinde iptaller var. Olay çok sıcak. 1-2 gün sonra olumsuz tablonun düzeleceğini düşünüyoruz. Dilerim kazanan demokrasi olur” dedi.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments