Bir ülke daha Türk SİHA'larını tercih etti: Kırgızistan TB-2'leri teslim aldı - Airline Haber
  • Airline Haber
  • Haberler
  • Bir ülke daha Türk SİHA’larını tercih etti: Kırgızistan TB-2’leri teslim aldı

Bir ülke daha Türk SİHA’larını tercih etti: Kırgızistan TB-2’leri teslim aldı

Dünyanın gözünün üzerinde olduğu Türk SİHA’ları, gündemden düşmüyor. Son olarak Kırgızistan’ın talip olduğu Bayraktar TB-2’ler Bişkek yönetimine teslim edildi.

Dünyadaki askeri doktrinlerin yeniden yazılmasına neden olan Türk SİHA’ları, savaş alanında elde ettiği başarıların ardından ülkelerin gündeminden düşmüyor. Avrupa, Asya ve Afrika’da pek çok satış gerçekleştiren TB-2’ler son olarak Kırgızistan’ın gündemine girmişti.

Bişkek yönetimi, Türkiye’ye verdiği sipariş kapsamında TB-2’lerini teslim aldı.

KIRGIZİSTAN TB-2’LERİNİ TESLİM ALDI

Kırgızistan’da Bayraktar TB-2 İnsansız Hava araçları göreve başladı. Askeri birimler tarafından teslim alınan TB-2’ler envantere kaydedilirken, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’da, Ulusal Güvenlik Devlet Komitesine gelerek yerinde incelemelerde bulundu.

Kırgızistan bayraklı TB-2, deneme uçuşunu gerçekleştirirken Caparov da deneme uçuşu sırasında sahada yakın takip gerçekleştirdi.

DÜNYANIN GÖZÜ TÜRK SİHA’LARININ ÜZERİNDE

Libya, Karabağ, Suriye başta olmak üzere operasyonel sahalarda rüşdünü ispat eden Türk SİHA’ları tanklar, zırhlı araçlar ve hava savunma sistemlerine karşı elde ettiği başarıyla dünyanın dikkatini çekmişti. Bu noktada hem fiyat hem de performansıyla öne çıkan TB-2’ler Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere hemen herkesin dikkatini çekmişti.

Türkiye’den SİHA satın alan ülkeler, Ukrayna, Libya, Azerbaycan, Polonya, Fas, Etiyopya’nın yanı sıra, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Polonya, Tunus ve Irak olarak açıklanırken,  Macaristan, Sırbistan, Nijer, Angola, Katar ve Arnavutluk’un da Bayraktar TB2 ile yakından ilgilendiği belirtiliyor.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.Sıradaki haber:

Gaziantep Yeni Havalimanına ilk uçak ne zaman inecek? Tarih belli oldu!

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.