BİR PİLOTUN TALPA İSYANI…

BİR PİLOTUN TALPA İSYANI…

Sevgili okuyucularımız, “çalışanın sesi olmak” iddiası ile yola çıkan airlinehaber kısa sürede bu hedefe ulaştı. Kimseden korkmayan, gerçeği sadece gerçeği yazan sitemize siz değerli okuyucularımızdan da çok sayıda mesaj geliyor. Bunların bir bölümünü aynen yayınlıyoruz, bir bölümünden de haber yapmak için yararlanıyoruz. İşte aşağıda okuyacağınız mesaj da bunlardan biri…Yazının bütünlüğünü bozmamak için noktasına-virgülüne dokunmadan aynen yayınlıyoruz.

 Sefa bey, öncelikle sivil havacılık alanında özgür bir platform yarattığınız için size teşekkür etmek isterim. Yazılamayanları yazıyorsunuz. Her düşünceye sitenizi açıyorsunuz. İyi ki varsınız. Ben uzun yıllardır THY’de görev yapan bir pilotum. Şirketin durumunu söylemeye gerek yoktur sanırım. Siz bizden daha iyi biliyorsunuz. Her THY personelinde bir işten atılma korkusu var. Sendikamız kağıt üstünde var. Bizim hakkımızı kim koruyacak böyle bir dönemde? Şimdi haklı olarak dernekler diyeceksiniz. Tassa, Uted ve diğerleri konusunda bir yorum yapamam. Ama biz pilotların derneği olan TALPA hakkında konuşabilirim. Ben bugüne kadar TALPA’ya üye olmadım. Çünkü gözlemlediğim kadarı ile TALPA’nın biz pilotlar için birşey yaptığını görmedim. Sim’de, kontrolde haksızlığa uğrayan, sorguya çekilen, kurula çıkartılan, savunma istenen, işten atılan pilotlara yardım ettiklerini duymadım. Onlara sorun getirmiyorsanız, siz onlar için iyi birer üyesiniz. Aidatlarınızı zamanında öderseniz sizi daha çok severler. Şimdi diyeceksiniz ki, TALPA birşey yapmıyor mu? Yapıyor, otoparkçılık yapıyor.

Bundan birkaç gün önce TALPA’dan bir mesaj aldım. (3-5 ay önce de böyle bir konu gündeme gelmişti. Ciddiye almamıştım.) Bu mesajı alınca konuştuğum bazı arkadaşlarıma da aynı mesajın gönderilmiş olduğunu öğrendim. Mesajda, yıllardan beri kullandığım otopark hakkımın elimden alınacağı yazıyor. Otoparkı kullanmaya devam etmemin tek koşulunu da mesaja eklemişler. Eğer TALPA’ya üye olursam otoparkım elimden alınmayacakmış. Açıkça tehdit ediyorlar. Kuzenim avukattır. Ayrıca birçok hukukçu dostum var. Gelen mesajı onlara gönderdim. Gelen yanıtlar gerçekten beni şaşırttı. Resmen yasaya aykırı iş yapıyorlarmış. Yasaya göre -kimse, bir derneğe üye olmaya veya üye kalmaya zorlanamaz – dediler. Çünkü yapılan açıkça ÜYELİĞE ZORLAMAKTIR. Bunu silah zoru ile yapmıyorlar ama elindeki bir hakkı almakla tehdit ederek yapmaya çalışıyorlar. Hukukçu arkadaşlarımın bana önerisi şu oldu: Derneğe üye olma, bırak senin elinden otopark hakkını alsınlar. Hakkın elinden alınınca hergün sıradan yurttaş gibi ücret ödeyerek otoparkı kullan ve fişlerini sakla. Dava açarız hem bu hakkını hem de ödediğin paraları faizi ile masrafları ile birlikte geri alırız. Ben şimdi öyle yapacağım. Üye olmayacağım ve otoparkın elimden alınmasını bekleyeceğim. Hukuku çiğneyen bu yönetime hukuk önünde hesap soracağım.

Birkaç gündür bu konuyu düşünüyorum. TALPA’dan bu kadar yönetim geçti. Hiçbir tanesi bu yönetimin başvurduğu ilkel, çağdışı ve çıkarcı yönteme başvurmadı. Geçtiğimiz günlerde TALPA’ya üye olmak zorunda kalan bir arkadaşımıza, son birkaç ayda 500’e yakın pilotun üye olduğunu övünerek söylemişler. Arkadaşım da haklı olarak sormuş: –Bizim gibi otoparkı kullanan yüzlerce kabin memuru var. Onlara dokunmuyorsunuz ama kendi mesleğinizden olan insanları zorla üye yapıyorsunuz. Bu adil midir?- Verdikleri cevap gerçekten beni acı acı güldürdü: –Onları üye yapamıyoruz, o nedenle onlardan otoparkı geri alamıyoruz. Ama sizin üye olma olanağınız var. Bu nedenle sizi üye yapmaya çalışıyoruz.-

Oturup bir hesap yaptım. 500 üyeden 50 TL aidat aldıklarında ayda 25.000 TL, yılda 300.000 TL gelir elde edecekler. Demek oluyor ki, bu arkadaşların bütün derdi para. İnternette geçmiş dönemle  ilgili bir araştırma yaptım. 2016 yılının başında TALPA’nın 2200’e yakın üyesi varmış. Buradan şu sonuca varıyorum. Pilotlar otoparkla tehdit edilmeden de bu derneğe üye olabiliyorlarmış. Üye kazanmak için insanları otoparkla tehdit etmeye gerek yokmuş. Bu rakama, zorla üye yapılan 500 arkadaşımızı da ekleyince 2700 rakamı çıkıyor. Yıllık aidat geliri 1.620.000 T. Lirasına ulaşıyor. Dernek işlerine meraklı bir arkadaşıma bu hesabı söyleyince güldü: –Aidat leblebi parası. Asıl parayı otoparkçılıktan kazanıyorlar.- Gerçekten şaşırdım. Otopark geliri ne kadardır bilmiyorum. Ama aidat geliri bile çok yüksek. Şimdi bu yönetime soruyorum: Bu kadar parayı ne yapıyorsunuz? Pilotların sorunlarını çözmek için yaptığınız tek bir başarılı çalışma var mı?

Mailimin sonuna gelirken son bir bilgiyi de paylaşmak isterim. Bugüne değin ayda 90 TL ödediğimiz Atatürk Havalimanı Otoparkına zam yaparak 105 T.Lirasına yükseltmişler. % 17 oranına denk düşüyor. Enflasyon % 8.5 olarak açıklandı. Bizler (eğer alabilirsek) % 4 zam alacağız. Ama TALPA % 17 zam yapıyor. TALPA sitesine girdiğimde yönetimin üç şehirde toplantılar yaptığını da fark ettim. Fotoğraflara bakınca TALPA’nın ne kadar itibarsız olduğunu bir kere daha gördüm. Bütün fotoğraflardaki insanları saydım. Toplasanız 30 kişi var. Bunların yarısı da TALPA yöneticisi. Birkaç fotoğraf beni çok güldürdü. Toplantıya 1 kişi gelmiş, 3-4 TALPA yöneticisi bu kişiyle poz vermiş. 5 yıldızlı otellerde üçer beşer gün kamp kurmuşlar. Kimse gelmemiş. Daha önce de söylediğim gibi ben üye değilim asla üye de olmayacağım. Çünkü derneklere üyelik, insanların özgür iradeleriyle ve gönüllü biçimde yapacakları bir eylemdir. Ama dernek üyesi arkadaşlarıma, dostlarıma önerim verdikleri aidatın peşine düşsünler. Otoparkla tehdit edilerek üye olmak zorunda kalan arkadaşlarıma önerim ise hemen üyelikten ayrılsınlar.

Biz havacılık çalışanlarının sesi olan sitenizde bu mektubumu yayınlayacağınıza inanıyor, başarılar diliyorum. İyi ki varsınız.

Geri

63
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
xl

Uye istiyorsan hak et al icraat yap al insanlar inansin ve gonullu gelsin. Gelmiyor kimse deyip tehditle adam toplarsan ancak seni ilk firsatta bedavaya bile satabilecek tipleri bulursun bak soylemedi deme.

Tırsak Talpa

Genel Müdür Ekşi, senin üyen olan pilotlara “akıllı olun, kurallara uyun yoksa sonuçlarına katlanırsınız.” dediğinde niye sesin çıkmadı TALPA? Çıkıp bir açıklama yapsana…”Bi dakka Bilal bey, böyle açıklama yapamazsın” desene… GÜCÜN ÜYENE YETİYOR DEĞİL Mİ?

2,7 milyon zarar

Ayda otoparktan 225.000 lira zarar ediyorlarmış. Yılda 2,7 milyon zarar demek. Yav beyler siz aklınızı peynir ekmekle mi yediniz? Bu nasıl bir zarardır?Geçmiş yönetimlerin otopark işinden zarar ettiklerini hiç duymadık. 1 senede ne yaptınız?Derneği ne hale getirdiniz siz böyle? Yav şu derneği batırmadan çekin gidin kardeşim. Hastamısınız nesiniz siz?

MENFAATÇİLER

VAHJ VAH ÇOK ÜZÜLDÜM. HİÇBİR MENFAAT GÖZETMEDEN ÇALIŞIYORLARMIŞ. Bİ DE MENFAAT GÖZETSEYDİNİZ BARİ. ÖZÜRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK.

Aciz Talpa

Üyeler bu yönetimi, kendilerini temsil etsin diye seçti. Acizlere bak, biz bir halt yapamıyoruz, gelin bize yardım edin diyorlar. Yavru kaptan, bu işlere ayıracak zamanım olsaydı, ben aday olurdum.

Yazıklar Olsun!!!

Şu yazılanları ibretle okuyorum vah halimize vah ki vah….Bir otopark meselesi yüzünden yerden yere vurulan Talpa Yönetiminin yerinde olsam derhal istifa ederim.Derneğine ve camiasına inanmayan,elini taşın altına koyup çözüm üretme gayretinde olmadan işkembe-i kübradan göbeğini kaşıyan adam tavırlarıyla salya sümük ağlayan bir camianın üyesi olmaktan utanıyorum.Vay efendim zorla üye yapılıyormuşmuş,yok tehdit ediyorlarmış gibi abuk sabuk ithamlarla camiasına hiç bir faydası olmayan bu hastalıklı kafa yapılarıyla bir yere varılamayacağını açık seçik görüyorum.Kardeşim ver parasını git Tav’dan al seni engelleyen varmı.Ayda 225000 otoparktan zarar ederken sırf senin keyfin bozulmasın diye derneğimi batırsınlar.Çok biliyorsan,medeni isen gidersin yüzlerine söylersin,tavsiyen veya başka bir çözümün varsa… Devamını oku »

TALPA Yön Kur üyesi

Sayın TALPA Yönetim Kurulu üyesi(Hiç kıvırma, eskiden Talpa’da yöneticilik yaptım numarası ile hedef şaşırtma !) bu işleri iyi biliyorsun anlaşılan…..Baksana Derneğin otoparktan ne kadar (225.000) zarar ettiğini bile küsuratına kadar biliyorsun. Bre densiz, madem zarar ediyorsunuz, niye otopark işini bırakmıyorsunuz? Milleti medeni olmamakla kimliğini suçluyorsun da sen niye adını açık açık yazmıyorsun TALPA Yön. Kur. Üyesi ?

ben sana aitim

Üyen olmayan kabine niye kıyak çekiyor TALPA tosun yandaş ? “Sen kendini ait hissetmediğin bir derneğin imkanlarından üye olmadan nasıl faydalanmayı düşünüyorsun” Peki kabin memurları kendilerini TALPA’ya ait mi hissediyor?

İSSSTİFA

Sevgili pilot arkadaşım, Talpa nın avukatlığına soyunduğun bu yorumdaki en doğru ifade “ben olsam yönetimin yerinde hemen istifa ederdim.” Doğru valla hemen çekip gitsinler de kurtulalım şu acemiler mangasından.

Oy verdik ya

UKALAYA BAK YAA. DERNEĞİN VE CAMİAN İÇİN SEN NE YAPTIN diyor. Bu yönetimi seçtik ya.Size yetki verdik ya. Para dolu derneği teslim ettik ya..Daha ne yapalım, gelip orda çalışalım siz oturun veya antalya senin izmir benim gezinin durun. Var mı öyle yağma?

Kayıt Dışı

Hem zarar ediyor Talpa diyorsun hem de 5 yıldızlı otelde Pilotlar gecesi yapana “nereden buldunuz gardaşım bu parayı diye sormuyorsun? Sahi nereden buluyor zarar eden dernek bu paraları? Kayıtdışı işler mi var yoksa?

Yaralı parmak

Arkadaşım sakin ol, ayran bardağını bir kenara bırak da bi düşün? Ne demek *derneğe ihtiyacın olmadığı günler dilerim”??? İhtiyacı olanlara bugüne kadar ne yaptınız?Kimin derdine çözüm buldunuz ki?

Ayhan pazarlama

Biz de birkaç arkadaş derneğe gitmiştik.Başkan beye çıktık. Talpa’ya niye üye olalım diye sorduk.Başkan tam 1 saat konuştu. o kadar ilgisiz şeylerden bahsettiki inanamazsınız..Yanından ayrılınca hepimiz birbirimize sorduk: Ne dedi bu şimdi? Hiçbirimiz bir şey anlamamıştık. Birgün Başkanı işten atarlarsa kesin aç kalmaz. Ver eline tarağı yolla vapura. İnanılmaz satar. Acayip bir çene var..Demem o ki, adam sadece çenesi ile iş yapıyor.En sonunda yorulup tamam üye oluyorum diyosunuz.O zaman işkence bitiyor.

Sabırlı Kpt

Bir yılları doldu.Bir yıl daha çekeceğiz bunları.Sonra kurtulacağız.

CoPilot

Yanlışın var kaptanım.3 yıllığına seçildiler.Biraz daha fazla SABIR göstereceksin.

Koltuk

2-3 ay önce Kredi kartımla ilgili bir sorunu çözmek için Talpa’ya uğramıştım.Gelmişken Başkana da uğrayım dedim.Bir de ne göreyim. Seçimde aman abi, yaman abi, yardım et hocam diye peşimizde koşturan Ayhan gitmiş, tüccar Ayhan gelmiş. Bir de asistanı bayan var karşısındaki odada. Ona talimatlar yağdırıyor.Hepsi de para-pul işi.Havası değişmiş.Adam bildiğin patron olmuş.Nasıl? Senin benim oyumla.

Talpayı bırak denizbanka geç

Talpanın bir başka marifeti de kendilerinden kat kat fazla kazanan pilotlardan daha az kabin memurlarından daha fazla para alması. Hani crm hani kader birliği sevgili Talpa yöneticileri? Hem üye olamıyacağım hem de üye olmamam sebebiyle daha fazla para ödeyeceğim. Neden bu işe THY el atmıyor, insanlar mağdur edilmeye devam ediyor? Tüm arkadaşlara bir tavsiye. Afilli bonus kart alanda 120 tlye aylık abonman sağlıyor. Alın bonus kartı Talpa otoparkını kullanmayın. Talpa yöneticilerine gereken dersi verin!g