featured

Bir havayolu şirketi daha iflas etti

Avianca ile planlanan birleşmeye onaylanmadığı için Kolombiya’daki Viva Air faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı.

Avianca planlarını geçen yıl Nisan ayında açıklamıştı: Viva Air ile ülkenin en büyük ikinci havayolu şirketini bünyesine katmak ve böylece Kolombiya’daki havacılık sektörünü güçlendirmek istediğini belirten Avianca, “Bu yeni ve sağlam havayolu grubu, daha da düşük fiyatlar sunmamızı sağlayacak daha verimli bir maliyet yapısı ve varış noktaları arasında doğrudan bağlantıları teşvik edecek bir rota ağı aracılığıyla müşterilere fayda sağlayacaktır” denilmişti.

Ancak satın alma işlemi hala gerçekleşmedi. Planlanan birleşmenin önünde defalarca engeller çıktı. Sivil havacılık otoritesi Aerocivil, birleşik grubun pazar gücünün çok büyük olacağından ve bunun sonucunda birçok güzergahta bilet fiyatlarının artacağından korkuyordu. Avianca’nın bazı slotlardan vazgeçme tavizlerine rağmen otorite hayır demeye devam etti ve Viva Air sahipsiz kaldı.

Uçuş operasyonları askıya alındı

Viva Air’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Otoritenin yeni katılımcılara izin verme yönündeki bu benzeri görülmemiş kararı, karar alma sürecinde daha fazla gecikmeye yol açacaktır ne yazık ki Viva, faaliyetlerini derhal durduracağını açıklamak zorunda kalmıştır.”

Alacaklılarla müzakereler devam ediyor

Yetkililer, yedi aydan uzun bir süre boyunca kararı ertelediklerini belirttiler. “Daha güçlü, iyi sermayeli bir havacılık grubuna entegrasyonun” hayatta kalmanın tek yolu olduğuna dair yeterli kanıt sunmuştu. Ancak bunun Aerocivil için önemli olmadığını söyledi. “Bunun yerine, bugünkü karar Kolombiya’da düşük maliyetli hava yolculuğunun geleceğini sorgulatmakta ve doğrudan ve dolaylı olarak Viva’ya bağlı olan 5,000’den fazla Kolombiyalının işini tehlikeye atmaktadır” dedi.

Havayolu şirketi son olarak kendisini alacaklı korumasından kurtarmıştı. Alacaklılarla paralel müzakerelere devam ettiğini ve “Sivil Havacılık Otoritesinin bekleyen ittifakı gecikmeksizin onaylaması koşuluyla, faaliyetlerine devam etme kabiliyetini korumak” için çalıştığını söyledi. Şili’li Jetsmart da bir devralma teklifinde bulunmuştu. Viva Air bu teklifi değerlendirmek istedi. denildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir