BİLDİĞİN BOEING UÇAN SARAY OLDU

BİLDİĞİN BOEING UÇAN SARAY OLDU

Bodrum 300 valizle gelen bir prensi ağırladı. Mal varlığı 17 milyar dolar olan Prens El Velid Bin Talal, ülkemize özel jet olarak kullandığı Boeing 747 ile adım attı. Uçakta iki lüks yatak odası ve 14 kişilik yemek masası bulunan bir de salon var

Dünyanın en zenginleri listesinde 34’üncü sırada yer alan Suudi Arabistanlı işadamı Prens El Velid Bin Talal, dünyanın en başarılı ve en geniş tabanlı finansal yatırım kuruluşlarından Kingdom Holding’in kurucusu. Dünyanın en başarılı uluslararası holdinglerinden birinin sahibi Prens, Forbes Dergisi tarafından birçok kez en akıllı ve en yaratıcı yatırımcı seçildi.
Prens dünya rekorlarını ve pahalı oyuncakları seviyor. Rolls Royce, Porche ve Lamborghini’ye meraklı. 300’den fazla arabası ve Boeing 747- 400 ve A380 model uçaklardan oluşan bir de uçak filosu var. Prensin Bodrum’a geldiği uçak Boeing 474.ÖZEL JETİ BOEING 747
Boeing 747-400’ün özelleştirilmiş versiyonu, Suudi Arabistan Prensi El Velid bin Talal’a ait. Prens, 2003 yılında uçağı satın aldıktan sonra iki lüks yatak odası, 14 kişilik yemek masası, hatta uçağın ortasına bir de taht ekletti.
Prens, uçağa eklediği inanılmaz lüks eşyalar ve tahtla beraber sanki uçan bir saray yarattı. Uçakta, prensin isteklerini yerine getirebilmek için 11 uçuş görevlisi çalışıyor. Prens El Velid, aynı zamanda Boeing 747-400’ü de özel jet olarak kullanan tek kişi.

blank

5 YATAK ODASI VAR
Uçağın tasarımındaki en ilginç şey ise zindelik odası olarak adlandırılabilecek dinlenme mekânının zemini. Sihirli halı olarak adlandırılan zeminde uçağın üzerinde uçtuğu yeri gösteren ekran yer alıyor. Odanın atmosferine ise orman ve deniz havasını da içeren tropik kokular hâkim. Toplantı odasındaki iki büyük holografik monitör, borsadaki hisseler hakkında bilgiler gösteriyor. Camdan hafif ve dayanıklı plastik bir masa cep telefonları gibi dokunmatik özellik taşıyor. Masa üzerindeki ekrandan yerdeki kişilerle canlı konferans görüşmesi yapılabiliyor. Uçakta elbette internet de var.

UÇAN SARAYDA TÜRK HAMAMI
Dünyanın en zengin kişileri arasında yer alan Suud i Prensi El Velid Bin Talal’a ait Airbus A380’in VIP modeli eşi benzeri bulunmayan türden. İç tasarımı İngiliz şirketi Design Q tarafından yapılan dünyanın en büyük yolcu uçağı unvanına sahip A380’de, bir de Türk hamamı bulunuyor. 2007’de sipariş edilen uçak, 2012’de teslim edildi. Uçak, garajdan konser salonuna, hamamdan süitlere donanımıyla yeryüzündeki sarayların havadaki temsilcisi. VIP A380’in resmi adı Prestige ancak Airbus yetkilileri tarafından Uçan Saray olarak çağrılıyor. Prens El Velid, aynı zamanda çift katlı uçağın ilkV IP müşterisi oldu. A380’in VIP modele dönüşümü ise Lufthansa Technik’in Hamburg’daki tesislerinde gerçekleştirildi. Önce İngiliz tasarım ekibi çalışmaları yapıp Prens’le nihai kararı verdi . Ardından Airbus ve Lufthansa Technik yetkililerine tasarımlar sunularak, uygulama aşamasına gelindi.

EL YAPIMI KİLİMLERLE DÖŞELİ
VIP A380’de güvenlik kuralları gereğince özel olarak tasarlanmış 20 misafir odası yer alıyor. İnişte ve kalkışta yataklar koltuk konumuna geçiyor. Prens ve ailesi için beş süit odada battal boy yatak, son moda eğlence sistemleri, tuvalet ve duş bulunuyor. Zemin ise el yapımı kilimlerle döşeli.

ÖZEL ASANSÖR ASFALT ZEMİNE KADAR İNİYOR
İki katta toplam 3.048 metrekare alana sahip A380’in VIP modelinde salon, yemek odası, yatak odaları dışında holografik projektörlü bir toplantı odası, konser salonu, garaj, buhar odası ve ibadethane var. Garaj bir Rolls Royce’un seyahat edeceği genişliğe sahip. Ayrıca Prens’in uçağa rahat binebilmesi için asfalt zemine kadar inen özel bir asansör yer alıyor. Asansör zemine indiğinde kırmızı halı Prens’in önünü serilerek bir Oscar Yıldızı havası veriyor.

EVİNDE 500 TELEVİZYON VAR
blank

 El Velid’in Riyad’da 371 odalı, 42,700 metrekarelik bir sarayda yaşayan prensin evinde 500 televizyon bulunuyor. Evdeki vazoları dolduran taze çiçekler her hafta Hollanda’dan uçakla getiriliyor.
 Prensin evindeki özel kasada kendisinin ve karısının kullanmadığı bir mücevher koleksiyonu var ve bu koleksiyonun değeri 700 milyon dolar.
 Riyad’ın hemen dışındaki 250 hektarlık çiftliğinde bir de özel hayvanat bahçesi bulunuyor.
 El Velid’in Rolls Royce, Porche ve Lamborghini’ler oluşan 300’den fazla arabadan oluşan bir de filosu var.
 Dünyanın en uzun 500 milyon dolarlık üçüncü yatı da El Velid’in.
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments