Bilal Ekşi’den MAX açıklaması

Bilal Ekşi’den MAX açıklaması

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, kazaların ardından geçen Mart ayında bütün dünyada uçuşları durdurulan Boeing 737 – Max uçaklarına ilişkin açıklama yaptı. Ekşi, “Bu temmuz ayında bizim 24 tane Max uçağımız olması gerekiyordu. Şu anda bunların 12 adedi bizde, 12 adedi de üreticinin fabrikalarında bekliyor” dedi.

Boeing 737 Max tipi uçaklar için dünyadaki gelişmelerin halen daha devam ettiğini aktaran Ekşi, Türk Sivil Havacılığı’nın gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. Ekşi, “Bu temmuz ayında bizim 24 tane Max uçağımız olması gerekiyordu. Şu anda bunların 12 adedi bizde, 12 adedi de üreticinin fabrikalarında bekliyor. Amerikan Sivil Havacılık Teşkilatı ile Avrupa Sivil Havacılık Teşkilatı Boeing’in uçaklarda yaptığı bazı değişiklikleri düzenlemek için çalışıyor. Şu anda aldığımız bilgi Ağustos ayı sonunda uçakların yeniden düzenleneceği yönünde. Dünyadaki gelişmeleri kendi sivil havacılığımız takip ediyor. Süreçte uçaklar dünyanın bazı yerlerine uçmaya başlayacaklar. Sivil havacılığımız bazı değerlendirmelerde bulunacak” dedi.

“ÇOLUK ÇOCUĞUMUZLA BİNMEYECEĞİMİZ BİR UÇAĞI KULLANMAYIZ”

“Biz, yolcularımızı ve şirketimizi her şeyden daha fazla seviyoruz. O yüzden buradan ‘aman ticari biraz kaybımız var’ diye yolcularımızı zerre kadar tedirgin edecek bir şeye izin vermeyiz. Bizler, çoluk çocuğumuzla binmeyeceğimiz bir uçağı kullanmayız. Kendi sivil havacılığımız, ‘evet emniyetli, uçulur’ dedikten sonra uçarız. Şahsi kanaatimi sorarsanız; Max uçakları oldukça iyi uçaklardır. Elbette üretimde hatalar yapılmış olabilir. Ama şu anda yeniden düzenlendiğinde emniyetsiz olarak hiçbir durum yok. Son derece güvenilir uçaklar olacaklardır. O yüzden bir ayda bitmedi bu iş ve dikkat edersiniz 6 ayı buldu.”

ÜMİDİMİZ MAX’LERİN EYLÜL AYINDA GÖKLERDE OLMASI

Amerika ve Avrupa Sivil Havacılık otoritelerinin bu uçaktan yüzde 100 değil, yüzde 110 emin olmak istediklerinin altını çizen Ekşi, “Bu uçak düzenlendiğinde en güvenilir uçak olacaktır. Dünyada, Max’ler yere indirildiği zaman mecburen bazı havayolları sefer kestiler. Örneğin biz, 340 uçağa göre tarife yapmıştık. 24 uçak yere indirilince biz de sefer kesmek zorunda kaldık. Vatandaşlarımızdan bizim elimizde olmayan bu sebepten dolayı onların anlayışına sığınıyoruz. Evet, bizim ticari kayıplarımız var. Bunun için Boeing ile de görüşüyoruz. Ümidimiz Max’ler Eylül ayında gökte olacaklardır” diyerek sözlerini noktaladı.

thy 737 max park halinde ile ilgili görsel sonucu

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Barış Ö.
1 yıl önce

Bak Bilal Bey, sana tavsiye; bir ürün ki bu uçak olur, araba olur hatta yazılım olur, daha ilk tasarlandığında üzerine atlamak iyi bir fikir değil, bırak önce başkaları kullansın, güvenilir ve sorunsuz olduğundan emin ol ondan sonra sipariş ver. Bak mesela 787’de bunu yaptınız çok iyi oldu,aynısını 737MAX’ta da yapmalıydınız

Özgür
1 yıl önce

Dar gövdede boing e gerek yok

4 kare
1 yıl önce

Bırakın max falan 37 lerin hepsini kaldırın…

4 kare
1 yıl önce

Reis-i max larla uçurabilirmisin??

Mutlu
1 yıl önce

Yazinin Devami
Asil sorulacak olan soru THY 1960 li yillarin uretimi olan B737 nicin alma geregini goruyor. Bence artik daha B737 alinmasin, Airbusin tek korudurlu daha yeni uretilmis modellerini tercih etsinler.

Mutlu
1 yıl önce

Yazinin Devami

Zaten B737-800 modelinde ağırlık merkezi cok kiritik duruma gelmis olan ucaga Max modelinde motorlari daha one monta etmeleri bu ucagi artik Stall dedikleri (kanatlarin havada tutma ozelligini kaybedig durumdur)tam sinirina gelmis durumdadir, ve Boeing bunu bilinci altinda MCAS sistemini Max modelinde bu durumu asmak icin uretmisdir.
Asil sorulacak olan soru THY 1960 li yillarin uretimi olan B737 n

torpilli rizeli bilal
1 yıl önce

hey gidi bee…twitter’in kralı döktürmüş yine…

Mutlu
1 yıl önce

Kardesim B787 ile B737 kiyas edemezsin, birisi yeni bir uretim, diyeri ise senelerin tecrubesi, dolayisiyla bekleyin baskalari kullanip emin oldukdan sonar alin ddiyemessin.
B737 icin su denilirdi, bu ucagin pilan projesi ve govdesi 1960 yillarin teknolojisine dayaniyor ve simdiki motorlarda cok daha kucu motorlar icin muhendis hesaplarina sahipdir, yani ağırlık merkezi her yeni modeli ile motorlarin buyuyup de daha uglu olmasi, hatda Max serisinin okadar buyuk bir motor oldugu icin kanatlarin biraz daha one monta edilmesi gerekdi ve bu degisikliklerde ucagin ağırlık merkezi tamamen degisti.