Bilal Ekşi: Uzakları Yakın Kılmaya Devam Edeceğiz…

Bilal Ekşi: Uzakları Yakın Kılmaya Devam Edeceğiz…

SkyLife’ın 2017 Aralık sayısında THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin Gelecekle ilgili görüşlerini paylaştığı yazısı aynen şöyle…

Değerli Misafirlerimiz,
Uçağımıza hoş geldiniz!
Türk Hava Yolları olarak 2017 yılını pek çok başarıya imza atmış olarak ardımızda bırakmanın verdiği haklı gururu yaşıyoruz. 2018’i büyük bir heyecanla karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, faaliyetlerimizin bir özetini  sizlerle paylaşmak isterim.
Uzakları Yakın Kılmaya Devam Edeceğiz
Sizlerden gelen yoğun talep üzerine, Avrupa seferlerimizin yanı sıra Rusya seferlerimizde de frekans artışına gitmek, İstanbul harici noktalarımızdan sunduğumuz direkt seferlerle seyahat konforunuzu arttırmak ve yeni noktalar sayesinde uçuş ağımızı daha da genişletmek önceliklerimiz arasındadır. 120 ülkedeki 300 uçuş noktası ile dünyada en fazla ülkeye uçan havayolu olma unvanını uzun süredir koruyan Türk Hava Yolları olarak, 2017 yılında uçuş ağımıza eklediğimiz Konakri, Harkiv, Voronej, Samara, Phuket ve Edremit ile seyahat seçeneklerinizi daha da genişletmeye devam ettik. Ekim ayı itibarıyla Ankara üzerinden Paris, Viyana, Berlin ve Frankfurt’a düzenlemeye başladığımız direkt seferlerimizin yanı sıra, Antalya ve Trabzon üzerinden de farklı pek çok noktaya direkt seferlerimizle hizmet vermeye başladık. İlk aşamada Free Town ve Semerkant ile mevcut uçuş ağımızı 2018 yılında da zenginleştirerek sizler için uzakları yakın kılmaya devam edeceğiz.
2023 Hedefleri Doğrultusunda Emin Adımlarla İlerliyoruz
Emin adımlarla ilerleyen ve büyüyen Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu olarak bizler de hizmet kalitemizi her geçen gün arttırarak havacılık sektöründeki seçkin konumumuzu güçlendiriyoruz. Hâlihazırda yaklaşık yüzde 73’ü tamamlanmış bulunan ve Ekim 2018’de ilk fazını hizmete açarak 90 milyon yolcuyu ağırlamaya hazırlanan İstanbul Yeni Havalimanı, İstanbul’u, dolayısıyla da ülkemizi dünyanın en önemli aktarma merkezlerinden biri kılacak. Ana merkezimiz İstanbul’dan tüm dünyaya yayılan uçuş ağımızı, İstanbul Yeni Havalimanı’nın hizmete  girişiyle birlikte daha da genişleterek sizlerin hizmetine sunuyor olacağız. Yeni Havalimanı ile başlayacak bu yeni döneme geçişin hazırlıklarını olanca hızıyla sürdürüyoruz. Bu bağlamda, filomuza 40 adet yeni nesil geniş gövde uçağı dâhil etmek üzere görüşmelere başladık. 2018’e sayılı günler kala filomuzu iki adet B777F tipi Turkish Cargo uçağı ile güçlendiriyoruz. Modern teknolojinin tüm imkânları ile donatılmış yeni Uçuş Eğitim Merkezimizi bu yıl içerisinde faaliyete geçirdik. Yenilenen Uçuş Eğitim Merkezimiz sayesinde her geçen gün genişleyen filomuzun ihtiyaç duyduğu insan kaynağını sağlamanın yanı sıra, sunmakta olduğumuz hizmetlerimizle sektörün önemli aktörlerinden biri olmayı sürdürüyoruz.
Tarihimizin En Yüksek Kârlılığına Ulaştık 
Seyahatlerinde Türk Hava Yolları konforunu tercih eden siz değerli misafirlerimizin destekleri ve Türk Hava Yolları çalışanlarının üstün gayretleri neticesinde 2017 yılının ilk dokuz aylık dönemini 956 milyon ABD Doları Esas Faaliyet Kârı ile tarihimizdeki en yüksek kârlılıkla tamamladık. Yüzde 81,5 ile son beş yılın en yüksek eylül ayı doluluk oranına ulaştık ve 2017 yılının ilk dokuz aylık döneminde ortalama yüzde 79 doluluk ile 52 milyon yolcuya ulaştık. Yolcu gelirlerimizin yanı sıra kargo gelirlerimizde de 2016 yılının aynı dönemine oranla güçlü bir artış sergileyerek toplam gelirimizi yüzde 23 oranında artış ile 3,6 milyar ABD Doları’na çıkardık.
Hizmet Kalitemizi Prestijli Ödüllerle Taçlandırdık
Geçtiğimiz 9 yıl boyunca olduğu gibi 2017 yılında da Skytrax sonuçlarına göre “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ilan edildik. “En İyi Business Class İkram Servisi”, “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu” ve “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” dallarında dört ödüle birden layık görüldük. Yine “Bonds & Loans”un bu yılki değerlendirme sonuçlarına göre, uçak finansmanı dalında “Yılın En İyi Ulaştırma ve Taşımacılık Finansmanı”, “Yılın En İyi Ticaret ve İhracat Finansmanı” ve “Yılın En İyi Yapılandırılmış Finansmanı” ödüllerini aldık. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına hayata geçirdiğimiz “Yakıt Tasarrufu Projesi” de Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde derecelendirildi. Turkish Cargo; Asya-Pasifik ve Orta Doğu Bölgeleri’nde hava kargo taşımacılığı üzerine 33 yıldır faaliyet gösteren ‘Payload Asia’ tarafından yılın en prestijli ödüllerinden biri olan “Yılın Hava Kargo Şirketi’’ ödülüne layık görüldü.
Seyahat Deneyiminizi Zenginleştiren Onlarca Yeni Hizmeti Beğenilerinize Sunduk
Sizlerin markamıza olan desteğini sürdürülebilir kılmak 2017 yılında da en öncelikli hedeflerimizden biri oldu. Bu çerçevede, filomuzdaki Boeing 777 ve Airbus 330 tipi uçaklarda sunduğumuz Wi-Fi ve Canlı TV hizmetlerine ilaveten mobil cihazlardan internet erişimi ile e-posta kontrolü, sosyal medya hesap (Facebook, Twitter, vb.) güncellemeleri, SMS alışverişi ve mobil mesajlaşmaya imkân sağlayan eXPhone uygulamasını hayata geçirdik. Kıtalar arası uçuşlarda hem business, hem de ekonomi sınıfına özel kulaklıklar sunduk. Bagaj Taşıma Hizmeti Miniport’u hayata geçirerek İstanbul’da geçireceğiniz süreyi  keyifli kılmayı hedefledik.  Ekonomi sınıfı yolcularımıza sunduğumuz “TourIstanbul” hizmetimizin yanı sıra “Istanbul Bosphorus Experience” projemiz ile de İstanbul’da yedi saat ve üzeri aktarma süresi olan business sınıfı transfer yolcularımızın uçuşları öncesinde havalimanında vakit geçirmek yerine İstanbul Boğazı’nın büyüleyici güzelliğini tecrübe edebilmelerine imkân sağladık. “Stopover in Istanbul” hizmetimiz sayesinde Pakistan, Rusya, Kazakistan, Avustralya, Belarus, Ukrayna, Cezayir, Güney Afrika, İran, Nijerya ve Portekiz çıkışlı yolcularımıza aktarmalı seyahatlerinde İstanbul’un güzide mekânlarından tarihî Sultanahmet ve Taksim’de konaklama ve İstanbul’u daha yakından keşfetme fırsatı sunduk.
Seyahat deneyimlerinizi kolaylaştırma amacıyla sunduğumuz bir diğer hizmet paketimiz ise “Engelsiz Seyahat Deneyimi”. Bu kapsamda, görme engelli yolcularımıza sesli betimlemeli film seçenekleri, engelsiz emniyet bilgilendirmesi, işaret dili eğitimi almış kabin memurlarımız ve Braille alfabesiyle hazırlanmış kabartmalı biniş kartları gibi hizmetlerimizle eşlik ederek,  konforlu bir seyahatin önündeki engelleri kaldırmayı hedefledik.
Sponsorluk Desteklerimizi Sürdürdük
Ana uçuş noktamız İstanbul, 2017 yılında dünyada en çok izlenen spor etkinliklerinden birine sahne oldu. Avrupa’nın en iyi dört takımı, Turkish Airlines EuroLeague 2017’nin son aşaması olan Final Four maçlarını İstanbul’da oynadı. Turkish Airlines EuroLeague 2017’nin kupasının kazananı Fenerbahçe, kendi evinde, Sinan Erdem Spor Salonu’nda, Turkish Airlines EuroLeague şampiyonluğunu yaşayan ilk Türk takımı olarak İstanbul’u bir kez daha dünya gündemine taşıdı. Super Bowl, Avrupa Profesyonel Kulüp Rugby Şampiyonası, Avrupa Turu Final Serisi, Turkish Airlines World Golf Cup, Turkish Airlines Open, CHIO Aachen gibi dünyanın en önemli spor etkinliklerine destek olmaya devam ettik. Oscar aday adayı Ayla filminin yanı sıra ulusal ve uluslararası arenada icra edilen pek çok kültür-sanat etkinliğine sağladığımız ulaşım desteği ve sponsorluklarımız aracılığı ile de sanat dünyasına desteğimizi sürdürdük.
Kıymetli Misafirlerimiz,
2o18 yılında da hizmet kalitemizi her geçen gün arttırarak sizlere eşsiz güzellikte bir seyahat deneyimi sunmanın gayretinde olacağımızı bilmenizi isterim. 2018 yılındaki uçuşlarınızda da sizleri ağırlamayı umuyor; yeni yılın ülkemiz ve tüm dünya için barış ve huzur dolu günleri beraberinde getirmesini   diliyorum.
Keyifli uçuşlar!
Bilal Ekşi
Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.