BİLAL EKŞİ MAX KAZALARINI YAZILIMSAL BİR SORUN OLARAK YORUMLADI - Airline Haber

BİLAL EKŞİ MAX KAZALARINI YAZILIMSAL BİR SORUN OLARAK YORUMLADI

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Boeing 737 Max tipi uçakları seferden kaldırmalarına ilişkin, “Boeing’in bir yazılım hatası olduğu görülüyor. Yazılım hatasını kısa sürede düzeltmelerini bekliyoruz. Yolcularımızın güvenlik teminini sağlamak adına 12 uçağımızı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak yere indirdik” dedi.
THY Genel Müdürü Bilal Ekşi özel açıklamalarda bulundu. Sosyal medyada ‘THY zarar ediyor’ yönündeki paylaşımları değerlendiren Ekşi, “Türk Hava Yollarının zarar ettiğine dair söylenenler, tam tabiriyle yalan. Çünkü biz borsaya açık bir şirketiz, bütün işlemlerimiz denetleme firmaları tarafından denetleniyor ve açıklanıyor. Biz, 2017 yılında 1 milyar dolar kar ettik. 2018 yılında da 1 milyar 200 milyon dolar civarında bir kar elde ettik. Dolayısıyla böyle karlı sonuçlar elde eden, dünyada en çok noktaya uçan bir firmanın böyle basit ve bu kadar gerçeklerden uzak bilgilerle zedelenmesine hiçbir Türk vatandaşının gönlü razı değildir. Bunu yapanlar bence hem kendilerine hem de ülkemize karşı büyük bir haksızlık içerisindeler” dedi.
‘Bu yıl 81 milyon yolcu hedefimiz var’
Türk Hava Yolları’nın çok iyi gittiğini ifade eden Ekşi, “2003 yılından beri sürekli kar elde eden bir şirket. Dolayısıyla bunun dışındaki bütün ifadeler yalan ve spekülasyondur. Türk Hava Yolları 2018 yılını çok başarılı bir şekilde bitirdi, rekorlar kırdık. 75 milyon yolcu taşıdık. Bu sene 81 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz. Yeni nesil geniş gövde uçaklarımız geliyor. Dolayısıyla Bali gibi Meksika gibi yerleri de destinasyonumuza katacağız. Biz ‘durmak yok, yola devam diyoruz’. Dolayısıyla bizi durdurmak isteyenlerin bu tür haberlerine de inanmıyoruz” diye konuştu.
‘Yazılım hatası olduğu görülüyor’
Boeing 737 Max tipi uçakları seferden kaldırmalarıyla ilgili olarak da Ekşi, şunları söyledi:
“Bildiğiniz üzere Airbus ve Boeing tipi uçaklar üretildikleri ülkelerde uçuşun elverişliliğine yetkilendiriliyor. Tüm dünyadaki uygulama böyle. Bizdeki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz o yetkilendirmeden sonra uçuş izni veriyor. Boeing 737 Max’da maalesef meydana gelen kazalar trajik kazalar. Üst üste iki defa meydana geldi. Burada Boeingin bir yazılım hatası olduğu görülüyor. Bu yazılım hatasını kısa sürede düzeltmelerini bekliyoruz. Şu anda biz uçuş emniyeti ve yolcularımızın güvenliğinin temini için 12 uçağımızı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz ile koordineli bir şekilde yere indirdik. Şuanda bunlar uçmuyor. Elbette dünyadaki gelişmeleri takip edip yüzde 100 emniyetli olduğuna inandıktan sonra uçaklarımızı tekrar sefere vereceğiz. Ne zaman vereceğiz? Boeing bu konuda bir çalışma yapıyor. Bu çalışmasını bitirecek ve Amerikan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uçuşa hazır olduğunu, emniyetli olduğunu deklare edecek, bizim sivil havacılığımız da bunu onaylayacak. Biz yüzde yüz emin olduktan sonra tekrar uçakları sefere vereceğiz. Bu süreç tamamen emniyeti gözönünde bulundurarak devam edecek.”
‘Ekonomi 1 puan büyürse, havacılık 2 puan büyüyor’
Türkiye’nin 2003 yılında 26 olan havalimanı sayısını 55e çıkardığını ifade eden THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Türkiye güçleniyor. Kişi başı milli geliri 3 bin dolardan, 10 bin dolara çıkan bir ülke haline geldi. Bu daha da artacak. Ekonomimiz geliştikçe, istikrar devam ettikçe insanların havayoluna olan talebi artıyor. Ekonomi bir puan büyürse, havacılık 2 puan büyüyor. Yatırımlar, Türkiyenin geleceğine olan güvenin de eseri. Türkiye durduğu yerde durmayacak. Yeni havalimanları yapılıyor. Rizede yapılan havalimanına ihtiyaç vardı. Turizmin gelişebilmesi için, bu bölgede yabancı turizmin de daha fazla artabilmesi için bu havalimanının muhakkak suretle ihtiyaç vardı. Bu havalimanları belli bir plan dahilinde, belli bir araştırma ile yapılıyor. Türkiye’nin geleceği de açık olduğu için bu havalimanları da zaten kendi görevlerini yerine getireceklerdir” dedi.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum Airlinehaber moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (6)
 • Allahını seven
  0 0

  biri şu adama ve sigortacıya havacılık öğretsin artık ne olur. En çok da bu süreçte hala daha bu adam shgm de değil diye dua ettim. Önce HavaSen’in net tavrını ve sonra SHGM yi tebrik ettim bizleri önemsediği için.

 • Bravo
  0 0

  Ne Pilot düşmanları gördüm de sizin gibisini görmedim!

 • bilalcik
  0 0

  Borsaya açıksın ama çivisi çıkmış,ayarlarıyla oynanmış,her yamukluğun kitabına uydurulduğu bir ülke ve kurumlarda,her türlü dümeni yapabilecek bir yönetim mevcutsa bilançoyla da oynayabilirsin,gelirle de,giderle de,zararla da bilmem neyle de…Mesela ağababan da ekonomi çok iyi diyor öyle mi gerçekten?

 • bir soru
  0 0

  Yılların uçak üreticisi Boeing’in motor gövde uyumsuzluğu,aerodinamik sorunlar,yazılım vs problemlerini bile bile, onca maliyetle üretip belki de max serisine uluslararası çapta satış yasağı gelmesi ve hiçbir şirketin satın almaması gibi riskleri göze alarak dünyaya satması mantıklı mı peki?

  • Yakup Karakoç
   0 0

   Tabikide değil ancak rakip airbus tan sonra ticari bir açıdan atak yapabilmek için bu gerekliydi ve insan canını hiçe sayarak bile bile yalan söyleyerek bunu yaptılar.

 • M. A. Yanç
  0 0

  Şimdi sorun (pilotların ve havayollarının yeterince bilgilendirilmediği ve de eğitilmediği rezaletini bir tarafa koyarsak, dahi…) yazılımsal mı yoksa bu yazılımı harekete geçirecek verilerin alındığı sensörde mi? Eğer yanlış öğrenmediysem, ortada bu veriyi toplayan sadece bir adet sensör varmış MAX’larda fabrika çıkışında, iki değil… Boeing 2. sensöre ciddi rakamlı ilave para istiyormuş ama sonradan gelen tepkilerle bu sensörün fiyatında indirim yapıp sadece 10.000 dolarcığa düşürmüş!!! Hani uçaklarda her önemli sistem “yedekliydi”, hani pek çok sensör ve donanım iki hatta üç adet bulunuyordu?Sıradaki haber:

Emiliano Sala’nın annesi isyan etti! ‘Oğlum için adalet istiyorum’

Hızlı Yorum Yap

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Airline Haber'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Airline Haber'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.