featured

Belerus makamları “uçakta bomba var” diyerek uçağa acil iniş yaptırarak Roman Protaseviç tutukladı

Belarus’ta en büyük muhalif Telegram kanalı Nexta’nın kurucularından Roman Protaseviç Belarus makamlarınca Atina uçağından alınarak tutuklandı.

Dirilispostasi’nın özel haberine göre; Geçtiğimiz sene Belarus Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra bir senedir ülkede davam eden gösterileri dünya kamuoyuna duyuran Nexta’nın kurucusu, Protasviç, Atina-Vilnius seferini yaparken Belerus makamları “uçakta bomba var” diyerek uçağı -Minsk’e acil iniş yaptırarak Roman Protaseviç tutukladı.

Bazı kaynaklar ise Protaseviç’ın içinde olduğu uçak Litvanya hava sahasına girmek üzereyken Belarus jetleri havalanarak uçağın Minsk’e inmeye mecbur ettiğini de aktarıyor.

Protaseviç’in savunucularından “Vesna” hukuk bürosu açıklama yaparak, müvekkillerinin içinde olduğu uçağın rotasının kesinlikle Minsk olmadığını ve uçağın hukuk dışı olarak Minsk’e inmeye mecbur bırakıldığını vurguladı.

Nexta kanalı bir seneden fazladır Belarus’ya yaşanan gösterileri halka duyurmasıyla gündeme gelmiş ve kısa zamanda bütün ülkede yayılmıştı. Özellikle gençler arasında çok yaygın izlenen kanal Belarus yönetiminin hedefi olmuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Şık hareket! Adamı böyle yakalarlar.

    Cevapla