Bayraktar TB3 SİHA, 27 Saatlik Uçuşunu Başarıyla Tamamladı. Sınıfının En İyisi: ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistem Testi

Bayraktar TB3 SİHA, 27 Saatlik Uçuşunu Başarıyla Tamamladı. Sınıfının En İyisi: ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistem Testi

Bayraktar TB3 SİHA, Türkiye’nin milli ve özgün olarak geliştirilen insansız hava aracı (İHA) projesi kapsamında 27 saatlik bir uçuş performansı sergileyerek dikkatleri üzerine çekti. 26. test uçuşunu başarıyla tamamlayan Bayraktar TB3, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen testte orta irtifada 27 saat 19 dakika boyunca kesintisiz hava sahasında kaldı.

Uçuş, 28 Mart 2024 tarihinde başladı ve 29 Mart 2024 tarihinde tekerleklerin pist üzerine temasıyla başarıyla sona erdi. Bayraktar TB3, test sırasında dünyadaki muadillerine göre en yüksek performansa sahip olan ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistem ile orta irtifadaki sistem ve dayanım performansının ölçüldüğü testleri başarıyla geçti. Bu süre zarfında toplamda 4.600 km mesafe kat edildi.

Bu başarılı test uçuşuyla birlikte Bayraktar TB3’ün toplam uçuş süresi 224 saate ulaştı. Milli SİHA, özellikle TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoru sayesinde uzun uçuş süreleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca, Bayraktar TB3’ün ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi ile entegrasyonu da başarıyla tamamlandı.

Bayraktar TB3, Türkiye’nin milli kamera entegrasyonu ve uzun süreli uçuş kabiliyetiyle dikkat çekerken, ikinci prototipi PT-2’nin de başarılı bir şekilde ilk uçuşunu gerçekleştirdiği bildirildi. Ayrıca, Bayraktar TB3’ün kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip olmasıyla ilgili planların da olduğu belirtildi. Bu özellikle, TCG ANADOLU gibi gemilerde test edilerek sınıfında bir ilki gerçekleştirmesi hedefleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir