featured

Bayraktar AKINCI TİHA ’dan bir başarı daha

 

Baykar Teknoloji tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA, bir başarıya daha imza attı. KGK ilk atış testleri başarıyla tamamlandı. İşte ayrıntılar…

Savunma sanayinin önemli İHA’larından AKINCI, bir başarıya daha imza attı. Özellikle Baykar Teknoloji’nin başarısı tüm dünya tarafından görülürken, projede ileri bir aşamaya geçilmesi de önemli gelişmelerden biri oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA, mühimmat entegrasyon sürecinde önemli bir aşamayı daha başarıyla tamamladı.

AKINCI’DAN BAŞARILI ATIŞ

Baykar açıklamasına göre, 14 Haziran’da Çorlu’dan TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KGK-SİHA-82 (Kanatlı Güdüm Kiti) mühimmatı ile havalanan Bayraktar AKINCI, Sinop açıklarında deniz üzerinde belirlenen koordinata yönelik gerçekleştirdiği ilk atış testini başarıyla tamamladı.

AKINCI’nın üzerindeki elektro-optik kamera ve yerde bulunan telemetri antenleri, 340 kilogram ağırlığındaki mühimmatın 30 kilometre uzakta bulunan hedefi yüksek hassasiyetle vurduğunu teyit etti.

Birkaç gün önce Roketsan tarafından geliştirilen Teber-82 Güdüm Kiti ile deniz yüzeyindeki hedefe yönelik başarılı bir atış testi gerçekleştiren Bayraktar AKINCI, milli havacılık tarihimizin irtifa rekorunun da sahibi konumunda.

Test uçuşlarına devam eden Bayraktar AKINCI B TİHA, 11 Mart tarihinde gerçekleşen test uçuşunda 40 bin 170feet yüksekliğe çıkarak havacılık tarihimizin irtifa rekorunu kırmıştı.

İHRACATLAR ARTIYOR

29 Ağustos 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle envantere giren Bayraktar AKINCI TİHA’lar halihazırda güvenlik güçleri tarafından aktif olarak operasyonel görevlerde kullanılıyor. Şu ana kadar güvenlik güçleri envanterine 6 adet Bayraktar AKINCI TİHA girdi.

Şu ana kadar üç ülke ile resmi anlaşma yapılırken, sözleşmeler kapsamında Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor. İlk milli İHA ihracatını 2012’de gerçekleştiren Baykar, 2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatını tamamlayarak gelirlerinin yüzde 80’den fazlasını ihracattan elde etti.

Öte yandan Milli TİHA Bayraktar AKINCI’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor. Özellikle TB3 ve Kızılelma’nın da gelmesiyle Türkiye’nin İHA ve SİHA’ları dünyanın gündeminden bir an olsun düşmeyecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir