Bayraktar AKINCI TİHA, 50 Bin Uçuş Saatine Ulaşarak Rekor Kırdı

Bayraktar AKINCI TİHA, 50 Bin Uçuş Saatine Ulaşarak Rekor Kırdı

Baykar’ın geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, Türk havacılık tarihinde önemli bir kilometre taşını geride bırakarak 50 bin uçuş saati başarısını elde etti. Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI Projesi kapsamında geliştirilen bu milli ve özgün insansız hava aracı, Türkiye’nin ve dünyanın dikkatini çekti.

Bayraktar AKINCI TİHA, şu ana kadar 9 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalayarak uluslararası alanda da büyük ilgi gördü. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girişinden bu yana operasyonel olarak başarıyla görev yapan AKINCI, milli havacılık tarihinde önemli bir yer edindi.

Özellikle 21 Haziran 2022’deki testlerde 45.118 feet (13.716 metre) irtifaya yükselerek bir rekor kıran Bayraktar AKINCI, irtifa konusundaki üstünlüğünü kanıtlamıştı. Depremlerin ardından zorlu hava koşullarında da etkin bir rol oynayan AKINCI TİHA’lar, arama-kurtarma, koordinasyon, güvenlik ve hasar tespit çalışmalarında önemli görevler üstlendi.

Milli TİHA’ya entegre edilen mühimmatlarla yapılan atış testleri de başarıyla tamamlandı. Çeşitli milli mühimmatlar ile gerçekleştirilen atış testlerinde Bayraktar AKINCI, hedeflerini tam isabetle vurarak etkin bir taarruz gücüne sahip olduğunu kanıtladı. Mart ayında süpersonik füzelerle gerçekleştirilen atış testleri ise AKINCI’nın gücünü bir kez daha gözler önüne serdi. Çakır seyir füzesi ile yapılan atış testinde, 100 kilometre uzaktaki hedefi tam isabetle vurması dikkat çekti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir