BAY HAMDİ’NİN TGS’SİNDE SENDİKA VAR MI YOK MU?

BAY HAMDİ’NİN TGS’SİNDE SENDİKA VAR MI YOK MU?

Bu hafta aslında sektörle ilgili bir makale yazacaktım. TGS konusu çıkınca önceliği burada çalışan emekçilere vermeyi uygun gördüm. Ancak yine de sektör el bir iki bilgi vermeden geçmeyeyim.

Tarafıma gelen bilgiler doğrultusunda, Atlas’ın iki tane A321 uçağının yerde olduğunu ve her iki uçağında yerde olmasının nedeni olarak motor beklendiğini, bu nedenle bazı seferlerinin aksadığını, Onur Air’in ise yine maaşları ödemekte zorlandığını, çünkü Irak havayolları ile yaptığı wetlease anlaşma gereği alması gereken 10-15 Milyon dolar civarındaki parayı henüz alamamış olduğunu belirterek konuma geçeyim.

Geçen hafta TGS çalışanından tarafıma bir mail atıldı. Tabii ki anında okudum ve yayınladım. Tarafıma yollanan ve genele hitap eden mektuplarda dikkat ettiğim konu yasal olarak problem yaratıp yaratmayacağıdır.

Bizim işimiz bu. Çalışan kesimin iş hayatındaki sorunlarını işveren tarafına iletmekle kalmayıp birde yorumlayabilme kabiliyetine sahip bir kadromuz var. Bu kadronun hepsi havacılık camiasında ya çalışıyor ya da emekli olmuş kişiler…

Hal böyle olunca tabii ki orada yaşananları bizzat görmesek bile hissedebiliyoruz. Çünkü bizim zamanlarımızda da yer hizmetleri şirketleri vardı ve yapılan iş hep aynı.

TGS yaklaşık 12.000 çalışana sahip dev bir şirket. Ancak bu dev şirketin çalışanlarının bir sendikası bile yok.

Bu konuya girmeden önce TGS’nin kuruluş zamanına gitmek gerekiyor. TGS’nin verdiği yer hizmetlerinde sadece TGS yok. HAVAŞ, ÇELEBİ isimli şirketler de aynı hizmetleri vermek için kurulmuş şirketler.

Türk sivil havacılığının en büyüğü şüphesiz THY’dir. Türkiye’nin bu dev havayolu daha öncelerde yer hizmetlerini kendi bünyesinde kurduğu,  Yer İşletme Başkanlığı bünyesinde sürdürürdü. Ondan önce ise THY, HAVAŞ şirketini kurmuştu, Özal zamanında özelleştirildi.

TGS bildiğiniz üzere Bay Hamdi denilen ve şimdi inşaat işleri ile uğraşan bir kişi zamanında kuruldu. Bu kişinin yaptığı tek yanlış bu değildi. Aynı kişi Teknik A.Ş bünyesine alınması gereken teknisyen ve mühendislere düşük ücret verebilmek için HABOM adı altında toplayan biridir. Bence HABOM gibi TGS’nin kuruluşu da yanlıştı.  Bu kişi maalesef şirketin tüm dinamikleri ile oynamasının yanı sıra, THY’nin bütünlüğü içinde örgütlenmiş sendikacılığı da bölebilmek için farklı iş kolları ve farklı konfederasyonlara bağlı sendikalara peşkeş çekti.

Bu konuda siyasi otoritenin de yanlışı vardı.

Sen THY gibi Türkiye’nin uluslararası arenada bile en çok tanınan şirketini, değil lisan bilgisinin olmaması, Türkçe konuşması bile anlaşılamayan bir muhasebecinin ellerine teslim edersen işte çıkacak sonuç budur. Bu ifadelerden sakın ola ki muhasebeciliği hakir gördüğüm anlaşılmasın. Her taş yerinde ağırdır. Tabii ki o taşı doğru yere koyarsan…

Bunları neden yazıyorum? Bugünkü yanlışları şimdiki yönetim yapmadı. Şimdiki yönetim, mevcut yanlış yapılanmalardan sonra bu şirketin başına getirildi.

Benim hatırladığım kadarı ile TGS’nin ilk genel müdürü Hüseyin Keskin idi.  Sonraları her ne olduysa Hüseyin Keskin bu görevi bıraktı veya bıraktırıldı ve yerine Bayram Özçelik getirildiydi. Bugün ise TGS’nin başında Nurzat Erkal Bey var. Nurzat Bey eskiden THY de idi.  TGS’ye gelmeden öncede Havaş’da çalışıyordu diye hatırlıyorum. Bayram Özçelik’den sonra TGS genel müdürlüğüne getirildi.

Bildiğiniz üzere TGS, THY ve TAV’ın ortaklığı ile kurulmuş bir şirket. Bay Hamdi, zamanında TGS’ye aynı Teknik A.Ş de olduğu gibi HAK-İŞ’e bağlı ve taşımacılık iş kolunda faaliyet sürdüren Öz Taşıma İş sendikası binlerce üye yapmıştı. Kısaca TGS’de sendika var.

Bir sendikanın toplu iş sözleşmesi yapabilme yetkisi alabilmesi için, kapsam içi çalışanların yarısından bir fazlasının üye olması şartı var. Hazır bir sendikanız var iken neden üye olunmuyor veya o sendika sizi neden örgütlemiyor? Anlayan beri gele… Kış uykusuna mı yatıldı yoksa onlara şimdilik ortalarda gözükmeyin mi dendi…

Tarafıma iletilen ve yayınladığım mektuptaki yorumları okuduğumda sendika isteğini görünce şaşırdım. Bay Hamdi, oraya Öz taşıma İş sendikasına hatırladığım kadarı ile 2000 den fazla üye yaptırtmıştı. O üyeler duruyor mu? Onu bilemem ama mutlaka TGS’ bünyesinde çalışan ve sendikalı işçiler olmalı.

Bu arkadaşlar neden üye oldukları sendikalarına gidip, bizi yetki alabilecek sayıya getirmek için. yani üye yapmak için uğraş vermiyorsunuz diyemiyor mu?

Bizi neden örgütlemiyorsunuz sorusunu sormak çok mu zor.

Hadi diyelim ki bu sendikayı beğenmiyorsunuz. O halde yeni ve bağımsız bir sendika bile kurabilirsiniz. Teknik A.Ş’ye de aynı tavsiyeyi vermiştim. İlla ki Türk-İş, Hak İş veya Disk konfederasyonlarına bağlı olmanız şart değil ki… Bağımsız bir sendika bile kurabilmek mümkün.

Bu arada yeni bir sendika kurabilmek için uğraş içinde olanların işten atılmalarını kınıyorum.

Çalışanların yasal hakkı olan örgütlenmelerine karşı çıkmak ne yasalara uygundur nede vicdana…  Çalışma hayatımızda, işverenler de olacak sendikalar da. Bu sadece bizde değil tüm dünyada böyle. Yabancı ülkelerde sendikalı işçiler için saatlik, günlük eylemler bile yasalken bizde değil saatlik, günlük eylem yapmak, normal grev sürecinde bile tepki koymak suç oluyor ve sözleşme bittiğinde o kişiler namlunun önüne getiriliyor.

Aslına bakacak olursanız; Ben Türkiye’de doğru dürüst sendikacılık yapıldığına inanmıyorum. Sendikaların işveren ile ilişkilerinin, üyeleri olan çalışanlarla olan ilişkilerinden daha samimi, daha ileri seviyede olduğunu gözlemliyorum. Hatta daha da ileri gideceğim ve bazı sendikaların, “Al Gülüm- Ver Gülüm” tarzı sendikacılık yaptığını iddia ediyorum.

Sendikaların, çalışanların gözünde aracı kurum gibi göründüklerini ve üyelerinin istemeye, istemeye aidat ödediklerini biliyorum. Ben biliyorum da çalışanlar bilmiyor mu? Tabii ki onlar da biliyor ama toplu iş sözleşmesinden faydalanmak için illa da üye şartı getirirseniz mecburen üye oluyorlar. Yasalarımızda dayanışma aidatı ödeyenlerde aynı sendikal haklardan faydalanır dendiği halde koskoca THY bu maddeyi uygulamıyor. Kısaca işçi olmak bu memlekette çok zor…

Bildiğiniz üzere Teknik A.Ş de yaşanan toplu iş sözleşmesi gibi bir sözleşme örneği yaşayacağınıza hiç sendikalı olmayın daha iyi diyebilirim. Adam gibi sendika ve adam gibi işveren çalışanlar tarafından istenen olup, son senelerde yaşanan bazı sözleşmeler sonrasındaki işçilerin tepkilerine bakıldığında, sendikacılığın saygınlığının fazlasıyla sarsıldığını gözlemleyebilirsiniz. Buna sebep de sendika müessesi olmayıp, işçiyi sömürmek için sendikacılığa soyunanlardır.

Geri

13
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Yazık

Yazıda bahsi geçenlerden hangileri torpilsiz,hak ederek işe girip,yıllarca alt kademelerde çalıştıktan sonra yine torpilsiz o makamlara gelmiştir? Hiçbiri. Bu ülkede torpil,hemşehricilik,particilik,kul hakkı yeme,sömürü düzeni varken ileri gidemeyiz, gidemiyoruz da ama kimin umurunda? Herkes çıkarının peşinde.

Şirketiçi sınav merkezleri.

Kâr payı yalan oldu bugün. bilginiz olsun Sefa bey.

Pöh

Kim dedi senimi aradı ilker bey

Bu topluma müstahak

Torpil ve hemşehriciliğin heryerde nasıl rezilce yapıldığına,siyasetin her kuruma nasıl sokulduğuna en iyi örneklerden biri de hamdi efendidir. Ne havacılık geçmişi vardı ne thy gibi uluslararası büyük bir kurumda yöneticilik yapmıştı. Lufthansa başkanının cv’sine bakın bir de candan,hamdi,temel,ilker,bilal’e farkı görün. Tgs ve taşeronlar birlik olup,örgütlü bir şekilde haklarını aramazlarsa daha çokkkk sömürülürler. Sarı sendikaya hiç güvenmesinler sonuçta başında hamdi’den torpilli olup sendika ile alakasız biri var. Gerçi bilhassa tgs’de çalışanlar da iktidardan torpilliler. Orada da karadenizli,iktidar partisi üyesi, tarikatçı olmak olmazsa olmazlardan. Ayrıca greve gidene,hakkını arayana,aramak isteyene vatan haini diyen,insanları kutsal değerlerle kandırıp,sömüren ve bu zihniyete durmadan çıkar için oy… Devamını oku »

thy

thy tekniktende 2 hafta önce 39 yaşında engelli arkadaşımız performans sebebiyle işten atıldı devletin sağladığı erken emekliliği kabul etmemiş thy işten atmış ne sucu varmıs siz kendinizi ne sanıyorsunuz hasta insanlarla uğrasıyorsunuz

Ali

O emekli olacak ki yeni engelli personel alınıp çalıştıracak herkes ekmek kazanacak. Ben engellilerin emekli olmamasına karşıyım..

TGS Emekçisi

sendikaları işciler oluşturur,yönetimini TGS çalışanlarının oluşturacağı bir sendikanın nereye bağlı olduuğu önemli değil bence.
Önemli olan Toplu sözleşme yetkisi almak.Toplu sözleşme yapamazsak kölellik düzeni devam eder.Bu konuda mücadele eden arkradaşların yanındayız.Mücadele sürecek Toplu sözleşme hakkımızı alacağız.

Real Teknisyen

Çelik iş gibi bir sendikan olacağına hiç olmasın daha iyi sendikasız bir görüşmede minimum enflasyon farkı alınır bizim çelik iş te övündüğü sözleşme bu benim üzüntüm bizim teknisyen milletimin de 5000 liralık ikramiyeyi görünce bu 3 yılımızı sömüren sözleşmeyi savunmaları

Technic hat

Teknik a.s de aldigimiz zamdan sonra tgs de sendika olsa ne olur teknikte olsa ne olur ayni seyler ayni rezil rakamlar orda da olcak.ben istedigim tarihte senelik izine cikamadiktan mazeretimi kullanamadiktan baski yedikten sonra sendika olsa ne olurki muzun kilosu 14 tl olmus ekmek 1.5 tl olmus aldigimiz para 600 dolar bile etmiyor

Mücadele

mücadele edin yönetimi değiştirin,uzaktan olmaz bu işler.Hiç bir hak mücadele etmeden alınamaz.Oturup seyrederseniz.Sendikacılar işcileri satar.Sattırmayın kardeşim.Gidin sendika şubesini kavaganızı verin..

Merak

Sefa abi taşeronda calışıyorum.Bulundugumuz taşeron firmasında yanlış bilmiyorsam 3.000 -3.500 Kisiyiz.Bizler Sendikaya geçme gibi bir ihtimalimiz var mı? Gecilse dahi işveren tarafı (Thy) bu sendikayı tanır mı ?
Geçecegimizden değilde sadece merak ediyorum.
Sonuçta belli bir sayı olması gerekiyor diye biliyorum.Aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler ..

Korkarak hak aranmaz

Saygıdeğer taşeron işçisi arkadaşım, “Geçeceğimizden değil de merakımdan soruyorum” ne demek? Buraya böyle yazıyorsan hakkını nasıl arayacaksın sordun mu hiç kendine? Umarım her şey gönlünüzce olur.

Cvp Yazana

Bu işler bir iki kişiyle olmaz.tek başına neyin sendikasını kuruyorsun ? bir iki kişiyle olmaz bu işler.arkadaş merak etmiş sormuş ne var bunda ?