Başbakanlık A-330-200 yorum

Başbakanlık A-330-200 yorum

Başbakanlığın yeni sipariş uçağı A-330-200 yorumu;

19 Temmuz 2011 tarihinde Airporthabere düşen haberde Başbakanlık tarafından THY aracılığı ile siparişi verilen A-330-200 tipi uçağın Fransa’nın Toulouse kentinde özel konfigürasyonu yapılıp başbakanlığa teslimine az kaldı.

Başbakanlık filosundaki uçak sayısı bu uçakla birlikte 7 ye çıkacak. Başbakanlık yeni aldığı A-330-200 ünü çıplak olarak almış olduğu gerçeğinin yanı sıra bu uçak için ne kadar indirim aldığı bilinmemesine rağmen etiket fiyatı baz alındığı düşünüldüğünde, arzu edilen konfigürasyonlar eşliğinde 250 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

Başbakanlığın daha önce almış olduğu A-319 tipi uçak, sanırım ihtiyaca cevap vermemiş olacak ki, daha büyük boyutta bir uçakta karar kılınmış. A-330-200 ün koltuk sayısı olarak özel kabin yerleşimi eşliğinde 150’yi geçeceğini sanmıyorum.

Başbakanı’nın, işadamları ile yapacağı seyahatlerde kullanacağını düşündüğüm bu uçak yerine THY’nin elinden çıkarmaya çalıştığı A-340 tip uçak bu ihtiyacı çözemez miydi? Derseniz, “Evet çözülebilirdi” diyebilirim.

Uçağın eskisi yenisi olmaz bakımlısı bakımsızı olur gerçeği ile düne kadar ABD başkanı baba Bush un 1954 yılında piyasaya çıkmış B-707’leri makam uçağı olarak kullandığı düşünüldüğünde 1994 model A-340’ın Başbakanlığa satılarak makam uçağı olarak kullanılması bence mümkündü.

Bu günkü piyasası 40-50 milyon dolar civarında olan THY’nin elindeki A-340’ların tekinin bu amaçla yine Toulouse de istenen tüm konfigürasyonları ve büyük bakımı eşliğinde Başbakanlığa maliyeti 100 milyon doları geçmeyeceğini ve bu sayede 150 milyon dolar tasarruf sağlanabilmesinin mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Genel seçim öncesinde çizilen mükemmel ekonomik tablonun, seçim sonrasında aniden değişip hükümet yetkililerinde kemerleri sıkın mesajı verilmesi ve anında bu siparişin gündeme gelmesi kamuoyunun haklı tepkisine neden olmakla beraber muhalefet partisi tarafından soru önergesi verilmesine neden oldu.Ancak;Soru önergesi, her zaman olduğu gibi çoğunluğu elinde tutan iktidar parti vekilleri tarafından şüphesiz reddedilecektir(!).

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.