BARIŞ KARTALINA SABOTAJ ŞÜPHESİ !

BARIŞ KARTALINA SABOTAJ ŞÜPHESİ !

Konya merkezli Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçaklarının birinin başına gelen olay, ciddi bir şüpheyi de yanında getirdi. Uçağın sürat bilgisini veren pito sisteminde meydana arıza nedeniyle iniş sırasında uçak büyük bir tehlike atlattı. Pilotlar pas geçti. Ardından yapılan kontrolde pitonun içinden çok sayıda minik tomurcuk parçası çıktı. Akıllara gelen ‘sabotaj’ şüphelerinin üzerine soruşturma başlatıldı.

Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre, Konya’dan 15 uçuş personeliyle havalanan Boeing 737 Havadan ihbar ve kontrol (HİK) uçağı ‘Doğu’, inişe geçtiği sırada arıza yaptı. Türkiye’nin milyar dolarlık Barış Kartalı Projesi kapsamında satın aldığı HİK uçağı, sistemlerde oluşan arıza nedeniyle inişte zorlandı. Pilotlar, uçağı piste birkaç denemeden sonra indirebildi.

KASITLI YERLEŞTİRİLMİŞ

Başarılı bir şekilde indirilen uçakta herhangi bir hasar meydana gelmedi. Uçuş sonrası yapılan incelemede, uçağın sürat sisteminde bulunan pitot tüpünün içinden bitki tomurcuğu çıktı. Konuyla ilgili havacılık uzmanları, uçağın pitot tüpüne doğal yollardan tomurcuk girmesinin olanaksıza yakın bir ihtimal olduğunu, söz konusu tomurcuğun kasıtlı olarak yerleştirilmiş olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Uzmanlar, “Eğer pilotlar uçağı indirmeyi başaramamış olsalardı kaza kaçınılmaz olur, uçak içindeki personeli de kaybetmiş olurduk” vurgusunu yaptı. Uzmanlar, bu arızaya rağmen uçağın inebilmesini, açık hava koşulları ve pilot başarısına bağlarken, “Eğer hava kapalı veya alet uçuş koşulları olmuş olsaydı, kaza kaçınılmazdı. Eğer bu kaza olmamışsa, hava koşulları ve pilotların yetenekleri bunda belirleyici olmuştur” diye anlattı.

SORUŞTURMA SONUCU ORTAYA ÇIKARILACAK

Olayın ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı gerekli incelemesini yaptı. Olayda sabotaj ihtimali olup olmadığı, idari soruşturma sonucunda ortaya çıkacak. Hava Kuvvetleri’nde olayın FETÖ’cülerin bir sabotaj girişimi olabileceği olasılıklar arasında görülüyor. Havadan İhbar ve Kontrol Uçağı maketlerinden birinin FETÖ Elebaşı Fetullah Gülen’in arkasındaki vitrinde bulunması da sabotaj iddialarını güçlendiriyor.

TOMURCUK VAKASI

Uçakta işaretli bölgede bulunan pitot tüpü, uçağın sürat sistemi dahilindeki önemli bir parça. Bu parça, özellikle çöl üzeri uçuşlarda kum fırtınası sonucu tıkanması veya aşırı soğuk havalarda, eğer ısıtıcı sistemi arızalıyla buzlanma sonucu kapanarak arıza verebiliyor. Ancak bugüne kadar bir tomurcukla kapandığı görülmüş değil.

İLGİNÇ GELİŞMELER

Konya’da meydana gelen bu olayda, uçağın pilotluğunu 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Hava Kuvvetleri’ne dönen Hava Pilot Kurmay Albay Yaşar Kadıoğlu yapıyordu. FETÖ baskısı ile terfi ettirilmeyen Kadıoğlu, ciddi baskıya maruz kalmış, terfi ettirilmediği için 2015’te emekliliğini isteyerek özel sektöre pilot olarak geçmişti.

Baskı kuran isimlerden biri de Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanvekilliğini 2015’te yapan Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’ti. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılan baskın operasyonunda görev alan MAK Timleri’nin de komutanı olarak Sönmezateş, bir yıl önce hakkında çıkan ‘FETÖ’cü’ iddialarıyla ilgili olarak Albay Kadıoğlu’nu arayarak küfretmişti.

Albay Yaşar Kadıoğlu, 19 Mayıs 2015 günü gerçekleşen bu telefon görüşmesini yargıya taşıdı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi veren Kadıoğlu, dilekçesinde, hakaret ve tehdit yanında Sönmezateş’in kullandığı ifadeler nedeniyle ‘örgütlü bir suç’ olabileceği şüphesini vurguladı. Dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda iken Sönmezateş ısrarla ifade vermeye gönderilmedi.

Dosya bir süre Ankara’dan Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Samsun’daki savcılık ise 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden hemen önce, görevli ve yetkili olmamasına rağmen, dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi. Bu olaydan hemen sonra da Türkiye darbe girişimi yaşadı.

Darbeciler arasında yeralan Sönmezateş önce tutuklandı, sonra da 668 sayılı KHK ile TSK’dan atıldı. Bu gelişmeler yaşanırken dosyayı Genelkurmay’a gönderen savcı da FETÖ kapsamında ihraç edildi. Dosya Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na geri gönderildi. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturmayı tamamladı ve ‘hakaret suçu’ kapsamında hazırlanan iddianame Samsun Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

( Yeni Şafak)
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Volvo
3 yıl önce

Birgen Air’in 757’sinin başına gelen olayın benzeri oluyormuş az kalsın. Allah korumuş.

Arı veya böcek
3 yıl önce

Bu tip durumlar doğal yollarlada olabilir, bunu önlemek için bakıma alınan uçaklarda pitot tube ler ve statik ler cover ile kapatılır. Çunkü buralar böcek ve arılar için yuva gibi görülmektedir. Sabotajdan çok ihmal var bence.

Anonim
3 yıl önce

Pitot tüpleri kılıfları uçuş başlarken takılıyor, uçuş sonu 10 dk içerisinde kapatılıyor. Ayrıca böcek, örümcek değil bitki tomurcuğu çıktı. yani…..

tomurcuk
3 yıl önce

pitot tüpü kılıfı uçuş öncesi çıkarılır, uçuş sonu 10 dakika içerisinde takılıyor. Zaten arı, böcek değil tomurcuk çıkıyor. Yani ihmal değil başka birşey var….