Bank of America, Türk Hava Yolları Hisse Senetlerinde Rekor Alım Gerçekleştirdi

Bank of America, Türk Hava Yolları Hisse Senetlerinde Rekor Alım Gerçekleştirdi

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO) hisse senetlerindeki son gelişmeler Borsa İstanbul’un (BIST) önemli hareketlerinden biri olarak kaydedildi. ABD merkezli banka Bank of America, THYAO hisselerinde görülmemiş bir alım gerçekleştirerek piyasalarda dikkat çekti.

Bank of America’nın THYAO hisse senetlerinde gerçekleştirdiği alım, BIST100 endeksinin %7,77’lik yükselişiyle sonuçlandı. Bu alımın TL bazında karşılığı ise 1,6 milyar TL olarak belirlendi. Bu olağanüstü alım, piyasalarda ve yatırımcılar arasında büyük bir hareketlilik yarattı.

Haftanın en çok satışını ise Ak Yatırım ve OYAK Yatırım gibi önemli kuruluşlar gerçekleştirdi. Ancak Bank of America’nın alımları, bu satışları telafi ederek THYAO hisse senetlerinin değer kazanmasını sağladı.

18-22 Mart tarihleri arasındaki işlem haftasında BIST100 endeksi, bankacılık sektöründeki güçlü alımların etkisiyle %3,20’lik bir artış kaydetti. Ancak, Bank of America’nın THYAO hisse senetlerindeki rekor alımı, bu endeksin üzerinde bir performans sergiledi.

Bank of America müşterilerinin geçen hafta THYAO hisselerinde toplamda 37.255.873 lot işlem gerçekleştirdiği belirtildi. Bu işlemlerin 21.430.763 lotu alım yönünde olurken, 15.825.110 lotu satış yönünde gerçekleşti.

Bank of America’nın bu haftaki alımları net 5.605.653 lota ulaşırken, bu alımların TL karşılığı ise 1.611.610.039 TL olarak kaydedildi. Bununla birlikte, Bank of America’nın alımlarına paralel olarak, Ak Yatırım (2.915.749 lot) ve OYAK Yatırım (1.389.915 lot) gibi kuruluşlar da satış yaparak haftanın önemli işlemlerinden birini gerçekleştirdi.

Türk Hava Yolları A.O. hisse senetlerinin bu tür rekor alımlara konu olması, yatırımcılar ve piyasa analistleri tarafından yakından takip ediliyor. Bank of America’nın bu hamlesi, THYAO hisseleri üzerindeki olumlu etkilerin yanı sıra, borsa genelinde de dikkate değer bir hareketlilik yarattı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir