BAKAN ARSLAN’DAN HAVAALANI AÇIKLAMASI

BAKAN ARSLAN’DAN HAVAALANI AÇIKLAMASI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 3. havalimanı’na ilişkin açıklama yaptı .Arslan, üçüncü havalimanı inşaatında gelinen son noktayı değerlendirdiği konuşmasında, şu ifadelere yer verdi:

“Üçüncü Havalimanı’nı kömür ocaklarının bulunduğu bataklıkları doldurarak yapıyoruz ve etrafta çok ciddi bir yeşillendirme çalışması yapıyoruz. İnşaat olarak yüzde 42 seviyesindeyiz. Şuan 23 bin kişi 24 saat çalışıyor. İlkbahardan itibaren bu sayı 30 bine çıkacak.  İlk pisti şuan bitti. Terminal ortaya çıkmaya başladı. Ülkemizde AK Parti hükümetleri ile birlikte yılda 35 milyon içeride ve dışarıda yolcu uçuyordu. Bu 185 milyona çıktı. 26 havalimanı 55’e çıktı. Sadece üçüncü havalimanında 200 milyon yolcu uçurmayı hedefliyoruz. Yaptığınız her havalimanı, he bölünmüş yol, her demir yolu, her deniz limanı coğrafyamız etrafındaki ülkelerin bize bağımlılığını arttırıyor. Ticari bağımlılık silah kadar önemli. Dünyadaki ticareti yönetenler ve pastanın büyük paydaşı olanlar ‘Eyvah pastanın bir dilimi Türkiye’ye gidiyor’ diyip bunun yolunu kesmeye çalışıyor. Bunun yolu da ticaretin olmazsa olmazı ulaştırma projelerini durdurmaya çalıştılar. Onun için üçüncü havalimanını istemediler. 2012’yi dikkate aldığınızda sadece havacılık alanında oluşturduğumuz katma değer 22 milyar dolar. Biz 2025’te sadece bu havalimanından 25 milyar dolarlık bir katma değer oluşturacağız. Biz 2020’lerde yaklaşık 200 bin kişi çalıştırır olacağız. 2018’in ilk yarısında ilk etabı olan 90 milyon yolcuya hizmete eden kısmı açacağız. Sonra yolcu artış trendine göre 200 milyona giden kısmı açacağız.”

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
mafaky
3 yıl önce

Ben Sn. Bakan’ın Türkçesinden de cidden şüphe duymaya başladım: demiş ki — “ciddi yeşillendirme çalışması yapıyoruz…” Ha bunun kuşlar vs. üzerindeki olası etkilerini bir kenara koyalım. Yahu “yapıyoruz” ŞİMDİKİ ZAMAN’dır. Bana bu projeyle ilgili hergün 40-50 arasında resim geliyor. Bunlar arasında bu kadar zamanda bir tane bile yerlere çiçek/çimen tohumu atılırken çekilmişe rastlayamadım; ağaç/fidan dikimini de bir yana bırakınız… Sizin aklınız alıyor mu: bu inşaat, toz toprak altında nereyi çimleyeceksin de orada o çim tutacak? Yani bu Bakan Bey ya Türkçe’yi kullanmasını bilemiyor, ya da bu kadar insanın zekasıyla resmen alay ediyor!!!

66km
3 yıl önce

Yeni havalimani insaatinin ilerlemesi ve vaad ettigi potensiyel guzel.

Ancak, Istanbul Anadolu yakasina nasil bir ulasim planlaniyor? Bunun hic haberi cikmiyor.

Yeni Havalimanindan Goztepe 66km.

Sabiha Gikcen gozumde epey bir deger kazanmaya basladi. Hazir Malezyali kardeslerimiz limanin tamamini almisken…