Bakan Arslan: 3.Havalimanı’na İlk uçağı Şubat 2018 de indirebiliriz

Bakan Arslan: 3.Havalimanı’na İlk uçağı Şubat 2018 de indirebiliriz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. Havalimanı’nın açılışının 29 Ekim 2018 olduğunu fakat bundan önce şubat ayında ilk uçağı indirebileceklerini açıkladı.

 3. Havalimanı ile komşu çalışmalar olması nedeniyle, olağanüstü çalışma var. 30 binin üzerinde çalışanımız var. 3 binin üzerinde makineler çalışıyor. Bugün itibarıyla yüzde 68’in üzerinde tamamlandı. İnşallah bunlar devam edecek. En iyisini yaptığımız için ödüller alıyoruz. 29 Ekim 2018 tarihinde birinci fazı olan kısmını açmak ve uçuşları oradan yapmak istiyoruz.

İstanbul 3. havalimanı inşaatında yüzde 68’lik gerçekleşme sağlandı. Şubat 2018’e kalmadan ilk uçağı indireceğiz. Resmi açılışı 29 Ekim 2018 olacak.

Atatürk Havalimanı ile 3. Havalimanı uçuşları ortak. Atatürk Havalimanı’nın sadece küçük uçaklara hizmet vermek adına uçuşları olabilecek. Geçmişte de açıkladım. Terminalleri İstanbul’un hizmetine fuarcılık olarak sunabiliriz diyoruz. Atatürk Havalimanı gibi geniş bir alanın İstanbul’a nefes aldıracak bir alan olacak.

Bakan Arslan, köprü çalışmaları ile ilgili olarak “FSM’deki çalışmaları 7 Kasım’da bitirmeyi öngörmüştük. Arkadaşlarımla birlikte bir an önce bitirilmesi konusunda gece-gündüz çalışıyoruz. Hedefimiz bu ayın sonunda bitirmek” müjdesini verdi.

HAVACILIK SEKTÖRÜNDEKİ YENİLİKLER

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havacılık sektöründe beklenen yenilikleri anlattı:

Kararlarla ilgili Türkiye’deki sivil havacılık mevzuatı güvenlik anlamında onlarla örtüşmüyordu. Karşı muhataplarımız bize sıkıntı yaşatıyordu. Bu sıkıntıları yaşamamak adına düzenlemelerin ona uygun hale getirmek gerekiyordu. Yaptığımız bu. Yasal dayanağa kavuşturmuş oluyoruz. Yolcu bilgilerin toplanması ve ilgili ülke ile paylaşılması zorunluluğu yapılıyor. Uçakta silahlı polis bulundurması zorunluluğu var. Bizim mevzuatımız buna cevap vermediği için sıkıntı yaşıyorduk. Bunu mevzuata uygun hale getirmeye çalışıyoruz.

KANAL İSTANBUL PROJESİNDE SON DURUM

Ciddi bir çalışmadan sonra projeleri paylaşıyoruz. Kanal İstanbul ile ilgili 5 alternatif üzerine detaylı çalışmalar, sondajlar yapıldı. Temmuz’da işe başlandı bu kapsamda 162 sondaj yapıldı. Bu akpsamda 4 bin metre sondaj yapılmış oldu. İlave olarak bir o kadar daha sondaj yapacağız. 8 ila 10 bin metre sondaj çalışması yapmış olacağız. Bu çalışmalar sonrasında çevereye en az olumsuz etkisi olabilecek alternatifleri çalışarak güzergahların netleşmesini sağlayacağız. Çok büyük proje olması nedeniyle finansman modelini çalışıyoruz. Karma bir model uygulayabilir miyiz? diye düşünüyoruz.

Yapay adalar oluşturup, bu adaların çalışmalarını tamamlayacağız. Kısa sürede tamamlayıp ülke insanımıza kazandırmak istiyoruz.

Geri

3
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Samsunlu

Bizim cok sayida ata sozumuz vardir, bunlardan biri Gorunen koye klavuz istemez. Yahu koy acik ve net gorunuyor daha siz neyi gormemezlikden geliyorsunuz. Tamam belliki muhalifetsiniz, ama muhalifetliginde bir hududu var oda Memlekete yapilan hizmet yatirimlarin daima takdir edip arkasinda olmak ile olunur, kostek olmak ile deyil. Ben 47 yildir yurt disinda yasiyorum, Turkiyemizin 70 li, 80 li yillarini bizzat yasamadim, ama bazi gercekler varki illede yasamak gerekmiyor. Ingilizcede bir soz vardir oda bir resim bin kelime anlatir. Rahmetli Kemal Sunalin Copculer kirali filimi aklima geliyor, filim deyip gecmeyin Turkiyenin 70 li yillarinin durumunu gayet net bir sekilde ortaya koyuyor.… Devamını oku »

mafaky

Sayın Bakan Bey, maşallah pek bilgili ve de heyecanlı. Şubat 2018’de inebilecek uçağın öyle yolcu uçağı felan olmayıp, SHGM’nin 2-motorlu (pervaneli) kalibrasyon uçağı olacağını bilmiyor mu yoksa millete algı yanıltması mı yapmaya çalışıyor? Bu arada, AHL’nı kullanmaya devam edebilecek o “küçük uçak” tanımını da bir zahmet yapsa ya!… Ulaştırma Bakanı olarak da Kanal İstanbul Projesini anlatmak da kendisine mi düşmekte, acaba?

Densiz

Hemen yarın indir !!!!!