featured

Bakan Akar: 8 uçak 2 helikopterle hava köprüsü kurduk

Afganistan’daki tahliyelerle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Akar, 8 uçakla hava köprüsü kurduklarını belirterek “Personel ve vatandaşlarımız 48 saatten az bir sürede tahliye edildi. Gerginliğe rağmen sorunsuz gerçekleştirilen tahliye TSK’nın gücünü göstermiştir” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’nın Mamak ilçesinde bulundan 4. Kolordu Komutanlığı’nda gerçekleştirilen Afganistan’dan gelen askeri personeli karşılama törenine katıldı. Bakan Akar TSK’nın, BM, NATO, AGİT ve ikili antlaşmalar kapsamında Libya’dan, Kosova’ya, Afganistan’dan Bosna Hersek’e, Katar’dan Somali’ye kadar birçok coğrafyada dünya barışına katkı sunmak için üstün bir gayretle görev yaptığını vurguladı.

“TSK DAİMA SEÇKİN VE SAYGIN YERİNİ KORUMUŞTUR”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin birçok coğrafyada dünya barışına katkı sunmak için üstün bir görev yaptığını söyleyen Akar, “8 uçak ve 2 helikopterle gerçekleştirdiğimiz uçuşlarla personelimiz ve vatandaşımız 48 saatten az bir sürede Kabil’den tahliye edilmiştir.

Bu çerçevede kahraman ordumuz vatanımızın, mavi vatanımızın, semalarımızın ve 84 milyon vatandaşımızın güvenliğini sağlamak için her türlü risk, tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve sınır ötesinde azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürmektedir. Aynı zamanda medeniyetimizin, tarihimizin ve evrensel insani değerlerin omuzlarımıza yüklediği sorumluluk gereği dost ve kardeş ülkelerin barış, huzur, güvenlik ve refahı için de sorumluluk üstlenmektedir.

Bu çerçevede Silahlı Kuvvetlerimiz, BM, NATO, AGİT ve ikili antlaşmalar kapsamında Libya’dan, Kosova’ya, Afganistan’dan Bosna Hersek’e, Katar’dan Somali’ye kadar birçok coğrafyada dünya barışına katkı sunmak için üstün bir gayretle görev yapmaktadır.

Gururla ifade etmeliyim ki küresel, bölgesel ölçekte dünya barışına katkıda Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri daima seçkin ve saygın yerini korumuştur, korumaktadır” ifadelerini kullandı.

“TSK, 2002-2014 YILLARI ARASINDA AFGANİSTAN’DA BARIŞ VE İSTİKRARIN SAĞLANMASI İÇİN GAYRET GÖSTERMİŞTİR”

Mehmetçiğin bugüne kadar görev aldığı bütün coğrafyada olduğu gibi Afganistan’da da görevini başarıyla icra ettiğini hatırlatan Akar, “NATO, BM kararlarına istinaden TSK, 2002-2014 yılları arasında ISAF bünyesinde Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanması için gayret göstermiştir. 2014’ten itibaren ise Kararlı Destek Misyonu kapsamında 6 yıldır Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının güvenli bir şekilde işletilmesini sağlamıştır.

Aynı zamanda Afgan kardeşlerimize eğitim, yardım, danışmanlık desteği de vermiştir. Bu görevler süresince TSK bünyesinde Afganistan’da 2002’den itibaren yaklaşık 20 bin silah ve mesai arkadaşımız görev yapmıştır. Mehmetçik, bugüne kadar görev aldığı tüm coğrafyalarda olduğu gibi Afganistan’da da milli, manevi ve mesleki değerlerimize yaraşır şekilde, görevlerini başarıyla icra etmiş, tarihi başarılar elde etmiş, Afgan halkının gönlünü kazanmıştır.

TSK, Afganistan’da üstlendiği görev ve ortaya koyduğu başarısıyla NATO ve uluslararası alanda herkesin sevgi ve övgüsünü kazanmıştır” şeklinde konuştu.

Mehmetçiğin çalışkanlığı, disiplini, özverisi ve dayanıklılığıyla dünyaya örnek olduğunu vurgulayan Akar, “Görevlerini layıkıyla icra etmiş olmanın verdiği gururla yurda dönen sizler asil milletimizin övünç kaynağı oldunuz. Sizler bunu hakkıyla başardınız. Kahramanlık ve fedakarlıklarınızdan dolayı her birinizi kutluyorum, alınlarınızdan öpüyorum” dedi.

“DİĞER ÜLKE VATANDAŞLARININ TAHLİYESİNE DE GEREKLİ DESTEK SAĞLANMIŞTIR”

Tahliyenin kısa bir sürede sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini hatırlatan Akar, “Tacikistan ve Pakistan’da önceden konuşlandırdığımız 8 uçağımızla süratle Kabil-İslamabad arasında hava köprüsü kurulmuştur. Bu konuda başarıyla görev yapan başta Hava Kuvvetleri Komutanımız olmak üzere tüm Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeline takdirlerimi sunuyorum.

8 uçak ve 2 helikopterle gerçekleştirdiğimiz uçuşlarla personelimiz ve vatandaşımız 48 saatten az bir sürede Kabil’den tahliye edilmiştir. Ayrıca diğer ülke vatandaşlarının tahliyesine de gerekli destek sağlanmıştır. Kabil havaalanındaki yoğunluk ve gerginliğe rağmen tahliyenin kısa sürede sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi TSK’nin gücünü dünyaya bir kez daha göstermiştir.

Bu faaliyetin planlanmasında ve icrasında görev alan komutan arkadaşlarımı ve katkı sağlayan herkesi kutluyorum. Görev süresince TSK’ya destek olan Afgan kardeşlerimize, başta ABD, İngiltere ve Almanya olmak üzere gerekli desteği sağlayan NATO müttefiklerimize, kardeşçe ve samimi iş birliğinden dolayı Pakistan ve Tacikistan’a en içten duygularla teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BUNDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleri doğrultusunda TSK’nın milletin emrinde olduğunu belirten Akar, sözlerine şöyle devam etti: Kabil’de birliğimizde görev yapan kahraman ve can kardeşlerimiz Azerbaycan askerlerine de teşekkürlerimi sunuyorum. Tahliye sürecinde başta Dışişleri ve İçişleri Bakanlığımız olmak üzere diğer bakanlık ve kurumlara iş birliklerinden dolayı teşekkür ediyorum. TSK’nın binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerleriyle, asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla, aklın ve bilimin ışığında, anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir