BAE Hava Kuvvetleri 40 adet Calidus B-250T sipariş etti

BAE Hava Kuvvetleri 40 adet Calidus B-250T sipariş etti

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) eğitim uçağı üreticisi Calidus, bu yılki Dubai Airshow’da siparişleri iki katından fazla arttırdı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hava Kuvvetleri bu hafta Dubai Air Show’da BAE merkezli uçak üreticisi Calidus ile 40 adet Calidus B-250T silahlı turboprop eğitim uçağı alımı için sözleşme imzaladığını duyurdu.

Calidus CEO’su Khalifa Alblooshi açıklamasında, şirketin 2017 Dubai Airshow’da tanıttığı Calidus B-250’nin bu varyantı için verilen ilk sipariş. Dubai Airshow 2019’da Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri (UAEF) 24 adet Calidus B-250LA (Hafif Taarruz) uçağı sipariş etti.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ Calidus B 250T

Her iki B-250 versiyonu da fuarda sergilendi

B-250LA ve B-250T olmak üzere her iki varyant da bu yıl Dubai’de düzenlenen fuarda sergilendi. Alblooshi ilk B-250LA hafif savaş uçağının “teslimata hazır” olduğunu açıkladı. Yeni B-250T eğitim uçaklarının ilk teslimatlarının 2026 ortalarında yapılması planlanıyor.

Calidus LLC, 2015 yılında kurulan ve Abu Dabi merkezli bir savunma teknolojisi geliştirme ve üretim şirketi. Şirket uçağı Al Ain Uluslararası Havalimanı’ndaki tesisinde üretecek.

© AirlineHaber.com

Not: Haber sitemizde yapılan havacılık haberleri kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir