featured

BAE, 34 uçakla yardım yolladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hem Türkiye’nin hem de Suriye’nin yardımına koştu. BAE, Türkiye’ye 34 uçakla 447 ton yardım gönderdi. Suriye’ye ise 44 uçakla bin 630 ton insani yardım ulaştırıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) resmi ajansı WAM, deprem bölgesine yapılan yardımları aktardı. Haberde, BAE’nin, dost ve kardeş ülkeler Türkiye ile Suriye’deki depremzedelere insani yardımlarını 11. gününde de devam ettirdiği belirtildi.

TÜRKİYE’YE 447 TON YARDIM YOLLADILAR

BAE’nin 7 Şubat’tan itibaren deprem bölgelerine yardım için başlattığı “Yiğit Süvari 2” operasyonu kapsamında bugüne kadar Türkiye ve Suriye’ye toplam 78 yardım uçağı gönderildiği ifade edildi. Türkiye’ye 34 uçakla 447 ton, Suriye’ye 44 uçakla bin 630 ton insani yardım ulaştırıldığı ifade edildi.

50 MİLYON DOLARLIK DESTEK

Öte yandan, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, afetin ilk anında beri Türkiye’nin yanında oldu. Al Nahyan, depremin meydana geldiği 6 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak taziye dilekleri ve desteklerini bildirdi. 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Türkiye’ye 50 milyon dolar (yaklaşık 942 milyon TL) nakdi yardım yapılacağını duyurdu. BAE, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 4’ü yoğun bakım olmak üzere 54 yataklı sahra hastanesini de depremden etkilenenlerin hizmetine açmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir