featured

B757 uçağında kabin basıncı paniğe neden oldu. Pilotlar divert etme kararı aldı

 

Atlanta’dan Seattle’a 339 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştiren Delta Airlines Boeing 757-200 uçağı, Kansas üzerinde bir kabin basıncı kaybına maruz kaldı, uçak Denver’a yönlendirildi ve güvenli bir şekilde indi.

N686DA tescil isimli 22 yaşındaki Boeing 757-200 tipi uçak, Atlanta’dan Seattle’a giderken, seyahat irtifasına ulaştıktan sonra kabin basıncı düştü. Pilotlar, 10.000 feet’e acil bir alçalma başlattı.

Denver’a sapma (divert) kararı verildi, uçak güvenli bir şekilde indi ve normal şekilde kapıya taksi yaptı.
Uçakta 185 yolcu ve 7 mürettebat bulunuyordu, panik olan yolcuların bazılarında hafif “baş dönmesi ve nefes darlığı” semptomları nedeniyle tedavi gördüğü bildirildi.

Kabin basıncının düşmesi tehlikeli bir olay olsa da, normalde ölümcül olarak kabul edilmez. Dünya çapında her yıl 40-50 kabin basıncının düşmesi (decompression) olayı meydana gelir ve çoğu güvenli bir şekilde inerler.

Kötü bir örnek olarak, Güney Kıbrıs’ın Helios Havayollarının 522 sefer sayılı uçuşu gibi bazı istisnalar olsa da, bu olayda pilotlar basıncın düştüğünü fark edemediler ve kendileri dahil, uçaktaki herkesin hipoksiye (oksijeni düşük ortam) maruz kalması nedeniyle hayatlarını kaybettiler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir