featured

B727 ve DC-9 uçakları Detroit Pistinde Nasıl Çarpıştı?

Tam 32 yıl önce bugün, 3 Aralık 1990’da, iki Northwest Airlines uçağı Detroit Metropolitan Wayne County Havalimanı’nda pistte çarpıştı, 1 mürettebat üyesi ile 7 yolcu öldü.

Northwest Airlines uçuş 1482, Detroit ile Pittsburgh Uluslararası Havaalanı arasında düzenli planlanmış bir uçuştu. Uçak, 24 yaşındaki bir Douglas DC-9’du. Kaptan 4.000’i DC-9’da olmak üzere 23.000 uçuş saatine sahip deneyimli bir pilot olan 52 yaşındaki William Lovelace, FO, 185’i DC-9’da olmak üzere 4.685 uçuş saati olan 43 yaşındaki James Schifferns idi.

 

Çarpışmaya karışan ikinci uçak, Detroit ile Tennessee arasında düzenli olarak tarifeli sefer yapan Northwest Airlines Flight 299’du. Uçak, 1975 yılında Northwest tarafından satın alınan 24 yaşındaki bir Boeing 727 idi. Uçuştan sorumlu olan, 5.400’ü Boeing’de olmak üzere 10.400 uçuş saatine sahip olan 42 yaşındaki Kaptan Robert Ouellette idi. Kaptana, 900’ü Boeing 727’de olmak üzere 3.300 uçuş saati olan 37 yaşındaki Birinci Subay William Hagedorn yardımcı oluyordu.

Detroit Havaalanı sisle kaplandı

Kaza günü, Detroit Metropolitan Wayne County Havaalanı, sadece çeyrek mil görüş mesafesiyle yoğun bir sisle örtülmüştü. 13:35’te, Northwest Airlines DC-9, Flight 1482’ye, C18 Kapısından, Oscar 6, Foxtrot ve Xray taxi yollarını kullanarak, 03C Pistine taxi için izin verildi. Pilotlar “Oscar 6” taksi yolunu kaçırdı ve yanlışlıkla dış taksi yoluna girdi.

Kuledeki kontrolörler daha sonra pilotlara “Oscar 4”e yönelmelerini ve “Xray”e sağa dönmelerini söylediler. Uçak bunun yerine hemen sağa dönerek taxi yolu yerine doğrudan aktif bir piste yöneldi. DC-9’un pilotları, bir hata yaptıklarını anında anladılar ve rehberlik için kule ile temasa geçtiler. Kule onlara pisti hemen terk etmelerini söyledi, ancak B727’nin doğrudan kendilerine doğru geldiğini gördüklerinde artık çok geçti.

Boeing 727’nin sağ kanadı DC-9’un gövdesini boylamasına kesti

Tennessee’ye giden B727 kalkış iznini yeni almıştı ve DC-9’a çarptığında 100 mili hızla gidiyordu. Boeing 727’nin sağ kanadı, DC-9’un gövdesini uçağın pencerelerinin hemen altından boylamasına kesti ve 2 numaralı motora çarparak uçaktan kopardı. DC-9’da 7 yolcu ve 1 mürettebat üyesi öldü, Boeing 727’de kimse yaralanmadı.

NTSB-Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, çarpışmanın olası nedeninin şu olduğunu belirledi:

Pilotların olmaları gereken yerde olmadıklarını bildikleri halde durup kuleyle temasa geçememelerine yol açan kokpit koordinasyon eksikliği.

Kazaya katkıda bulunanlar faktörler :

-Detroit kulesinin hava trafik kontrol (ATC) hizmetlerindeki eksiklikler. Bunlar arasında, yer kontrolörünün zamanında harekete geçmemesi ve bir pist ihlalini önlememesi.

-Sis nedeniyle görüş zayıf.

-Kafa karıştırıcı taxi yolu talimatları.

-Yüzeyde havaalanı taxi yolu ve pist işaretlerinin olmaması, zayıf tabela aydınlatması.

-Northwest Airlines’ın uçak mürettebatı için uygun eğitimi sağlamadaki başarısızlığı.

-DC-9’da yaralanan insan sayısına katkıda bulunan bir faktör, mürettebatın uçağı düzgün bir şekilde tahliye etmemesi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir