Azerbaycan havalimanları ilk çeyrekte çok başarılı

Azerbaycan havalimanları ilk çeyrekte çok başarılı

Azerbaycan havalimanları ilk dört ayda yaklaşık 1,5 milyon yolcuya hizmet verdi.

2019 yılının ilk dört ayında, Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı 1.23 milyon yolcuya hizmet verdi. Uluslararası uçuşlarda toplam 1.06 milyon yolcu taşındı.

Toplam uluslararası yolcu sayısının yüzde 32,3’ü AZAL, yüzde 12,3’ü Buta Airways’in yüzde 55,4’ü ise diğer uluslararası havayollarına ait.

Toplamda, Azerbaycan’ın uluslararası havaalanları 2019’un ilk dört ayında 1,45 milyon yolcuya hizmet etti. Bu, Güney Kafkasya’daki tüm havaalanları arasında rekor bir rakam.

Halen 26 noktadan, Haydar Aliyev Uluslararası Havaalanı’na doğrudan uçuşlar gerçekleştiriliyor. Gence ve Nahçıvan havaalanlarından Moskova ve İstanbul’a, Gabala’dan Moskova’ya direkt uçuşlar yapılmaktadır. Ayrıca, ulusal havayolu AZAL, Lankaran’dan Moskova’ya düzenli doğrudan uçuşlar gerçekleştirmektedir. Ayrıca flyNas, Kuwait Airways ve Pegasus seferlerinin yeniden başlaması planlanıyor.

Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı (IATA: GYD), yolcu ve yük trafiği, kalkış ve iniş işlemleri, havaalanı terminal alanı ve kargo kompleksinin kapasitesi bakımından Azerbaycan ve bölgedeki en büyük havaalanıdır.

Haydar Aliyev ayrıca üç yıl boyunca verilen hizmetlerin sayesinde Rusya ve BDT ülkelerinin havaalanları arasında en iyi havalimanı seçildi ve Skytrax World Airport Awards’a göre maksimum değer olan “5 Yıldız” derecesi aldı. 2019 yılında, Sky Travel Awards’a göre Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı, 10 milyon yolcu trafiğine sahip en iyi havaalanı seçildi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.