Aynı Havalimanında iki farklı uçak kuş çarpması nedeniyle pistte kaldı

Aynı Havalimanında iki farklı uçak kuş çarpması nedeniyle pistte kaldı

Hazreti Şahjalal Uluslararası Havalimanı’nda iki havayolu şirketine ait iki uçak kalkış sırasında kuş çarpması sonucu hasar gördü.

İlk olayda, Biman Bangladeş Havayollarına ait BG 388 sefer sayılı Dakka-Bangkok seferini yapan uçak, kuş çarpması sonucu lastiklerinden birinin patlaması nedeniyle hızlanmanın son aşamasında kalkıştan vazgeçmek zorunda kaldı.

Ulusal bayrak taşıyıcının üst düzey bir pilotu, uçağın yolcularının taksi yolunda inmek zorunda kaldığını açıkladı.

Biman’dan bir mühendis ekibi şu anda hasarı değerlendirmek üzere uçağı inceliyor

Fly Dubai uçağının sol motoruna kuş çarptı

Aynı havalimanında yaşanan ikinci olayda ise Fly Dubai’ye ait uçak, sol motoruna kuş çarpması sonucu hasar görmesi üzerine kalkıştan vazgeçti. Dakka havalimanındaki kaynaklar, uçağın kalkışının son aşamasında durdurulmak zorunda kalması nedeniyle iki tekerleğin de ani frenden dolayı patlamasına neden olduğunu açıklandı.

Havacılık uzmanları kuş çarpmalarının, özellikle kalkış ve iniş sırasında, jet motorlarının kuşları yuttuktan sonra itiş gücünü kaybetmesi nedeniyle tehlikeli olduğunu ve bu durumun büyük kazalara yol açabileceğini belirtti.

Geçen yılın Aralık ayında Biman’a ait bir Dreamliner uçağı HSIA’ya inişi sırasında bir kuşun uçağın motoruna çarpması sonucu hasar görmüştü.

Farklı havayolu şirketlerinin yetkilileri kuş çarpmalarının Dakka Havaalanında çok yaygın olduğunu söyledi. Havayollarının bu nedenle havaalanı içinde ve çevresinde büyük mali kayıplara uğradığını da sözlerine eklediler.

Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ F3ZbP7CXwAEHq3R Son Dakika Havacılık Haberleri | Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress, Corendon, Havacılık, Havayolları, Havalimanları, Havaalanları, THY, Hostes, Pilot, Uçak, Kabin memuru, SHGM, DHMİ F3Zb YAXAAERhKf

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir