AWACS’LAR GELİYOR

AWACS’LAR GELİYOR

Alman Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı, NATO’nun bazı AWACS erken uyarı uçaklarını geçici olarak Türkiye’nin Konya’ya konuşlandıracağı konusunda bilgilendirdi.

Bu konuda görüş ileten Savunma Bakanlığı Sözcüsü, “Almanya tüm personelin yüzde 30’unu oluşturduğu için, silahlı kuvvetlerimiz de bu harekattan doğal olarak etkilenecek” açıklamasını yaptı.

Karar, kasım ayında bir Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinin ardından gelmişti. NATO’nun AWACS uçaklarının konuşlandırmasındaki amaç Türk hava sahasını stabilize etmek ve daha fazla uçağın düşürülmesini engellemek. ‘Meclis onayına gerek yok’ Alman meclisini bilgilendirme notunda bunun bir muharebe misyonu olmadığı için meclisin onayını gerektirmediği kaydedildi.

Meclise gönderilen bilgilendirme yazısında ayrıca, terör örgütü IŞİD’in bilinen bir hava savunması olmadığı ve Suriye ya da Rusya gibi hava kuvvetlerini NATO üyesi Türkiye’ye karşı kullanacak diğer tarafların dâhil olduğu konusunda bir emare de olmadığı da belirtildi. Ancak bazı Alman milletvekilleri, bu harekât konusunda daha fazla bilgi talep etti.

AWACS uçaklarında normalde farklı ülkelerden 16 askeri personel bulunuyor. Almanya, misyona dahil üyelerin üçte birini oluşturduğu için gönderilecek asker sayısı da gönderilecek uçak sayısına bağlı olacak.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.