Avrupa Parlamentosu Türkiye için oylama yapacak

Avrupa Parlamentosu Türkiye için oylama yapacak

Avrupa Parlamentosu, Türkiye için oylama yapacak

15 Temmuz darbe girişimi sonrası vize serbestisi konusu da Avrupa’da sıklıkla gündeme geliyor.Sputnik’in “bir AB kaynağına” dayandırdığı haberde “Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’ye vize serbestisi sağlanmaması için bir oylama yapılma ihtimali çok yüksek” denildi.

Avrupa Komisyonu yetkilisi Günther Öttinger “Türkiye’ye vizesiz seyahat temin etmeye dair yasa tasarısı şu an parlamentoda görüşülüyor. Fakat yıl sonundan önce Türkiye’ye yönelik vizesiz seyahat düzenlemesi yapılacağını sanmıyorum” demişti. Ayrıca idam tartışmalarına da değinen Öttiger “İdam cezasını getiren hiçbir ülke AB üyesi olamaz” şeklinde konuşmuştu.

NELER YAŞANMIŞTI?

Türkiye ile AB arasında varılan sığınmacı anlaşmasına karşılık olarak Türk vatandaşlarına Schengen bölgesinde vize serbestisi sağlanması konusunda karar varılmıştı. Vize serbestisinin uygulanabilmesi için Ankara’nın bir dizi kriteri yerine getirmesi gerekiyordu. Ancak Türkiye bu kriterler arasında yer alan ‘Terörle mücadele tanımının değiştirilmesini reddetmiş ve bu nedenle süreç askıya alınmıştı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
gariban havacı
3 yıl önce

ülke darbeden dönmüş ortalık karışık avrupa bize serbeslik vericek güldürmeyin lütfen sizce bunu yaparlarmı hiç sanmıyorum bunu yaptıkları anda ülkede ilticanın önünü alamazlar ki pkk sı işidi o su busu hiç bir şekilde önünü alamazlar