Avrupa karışıyor! Fransa’da büyük grev…

Avrupa karışıyor! Fransa’da büyük grev…

Ülkede yeni çalışma yasasına tepkiler artarak devam ediyor. Paris’te 2 Haziran’dan itibaren toplu taşıma çalışanları süresiz greve çıkacak. Sivil Havacılık sendikaları da 3 ve 5 haziranda grev çağrısında bulundu. Ülkenin en büyük işçi konfederasyonu CGT’nin yaptığı rafineri grevi ise sürüyor.

Fransa’da hükümetin parlamentodan geçirmeye çalıştığı yeni çalışma yasa tasarısı nedeniyle ülke büyük bir grev dalgasına hazırlanıyor.
Ülkenin en büyük işçi konfederasyonu CGT, Paris ve çevresindeki toplu taşımadan sorumlu sendikaların 2 Haziran’da süresiz greve çıkacağını duyurdu.
Paris’in de içinde yer aldığı Ile de France’taki toplu taşıma araçları 2 Haziran’dan itibaren süresiz greve çıkacak. Aralarında şehir içi ulaşım trenlerinin ve metroların da bulunduğu grevin özellikle Paris ve çevre banliyölerinde hayatı durma noktasına getireceği tahmin ediliyor.

Öte yandan Sivil Havacılık sendikaları da hava kontrolörlerine 3 Haziran’dan 5 Haziran’a kadar 3 günlük bir grev çağrısında bulundu.

CGT’nin çağrısıyla rafinerilerin yollarını kapatarak benzinliklere yakıt transferini engelleyen eylemcilerin protestosu da devam ediyor.

Ülkedeki 8 rafinerinin tamamının eylemden etkilendiği, bu noktada rafinerilerin bir kısmına ulaşım tamamen engellenirken bazı rafinerilerin ise kısmi hizmet verdiği belirtiliyor.

Ulaştırma Bakanlığı, Fransa’daki 12 bin benzinlikten 2 bin 400’ünde benzin kalmadığını kaydederken, yaşananların stok sıkıntısından değil nakliyeden kaynaklandığını bildirdi.

Sendikalar, hükümetin yeni tasarıyı çekmemesi halinde eylemin boyutunun artacağını vurguladı. Hükümet yetkilileri ise geri adım atmayacağını ifade etti.

UZUN KURUKLAR VE KAVGALAR

Dün, Seine-et-Marne’de bulunan ve Paris’in de yer aldığı Ile de France bölgesine dağıtım yapan Grandpuits petrol rafinerisinin bloke edilmesiyle benzin kıtlığı Paris ve çevresinde de hissedilmeye başladı.

Paris’te bazı benzinlikler önünde kuyruklar oluşurken, bazı benzinlikler de yakıt olmadığı için benzin pompalarının üzerine “Benzin yok” uyarısı astı.

Hafta sonundan itibaren kademeli olarak başlayan yol kapatma eylemleriyle göstericiler, rafinerilerden ve depolardan akaryakıt istasyonlarına nakil yapılmasını engelliyor. Rafineri eylemleri ülkenin kuzey ve iç kesiminde etkili olurken, diğer bölgelerden de eylemlerle destek gelmeye başladı.

Eylemler sonucunda, Fransa’daki benzin istasyonlarının yüzde 20’si hizmet veremeyecek noktaya geldi.

GÜNLÜK ÇALIŞMA SAATİ 12’YE ÇIKACAK

Ülkede yoğun protestoların hedefi olan yeni çalışma yasa tasarısının yasalaşması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

Yeni tasarı ayrıca, işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi veriyor. Mecliste kabul edilen tasarının yasalaşması için senatoda da onaylanması gerekiyor.(Milliyet)İ


Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.