Atatürk Havalimanı’nda İHA konferansı

Atatürk Havalimanı’nda İHA konferansı

İnsansız hava araçlarıyla ilgili yasal düzenlemeler, teknolojik gelişmeler ve kullanım alanlarının tartışıldığı konferansa resmi kurumlar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

TAV Havalimanları ve DroneTürk’ün işbirliğiyle düzenlenen İnsansız Hava Araçları (İHA) Konferansı, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde yer alan Ali Sürmen Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Bir günlük konferansta uzmanlar İHA’ların farklı sektörlerdeki kullanım alanları ve bu alandaki düzenlemeler hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü “TAV olarak ürün ve hizmetlerimiz bugün tüm dünyada 21 ülkede 76 havalimanında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl işlettiğimiz havalimanlarında 152 milyon yolcuya hizmet verdik. Hizmet şirketlerimizle birlikte, yolcu memnuniyetini tüm operasyonlarımızın odağına koyuyor ve yolcularımıza güvenli, hızlı ve konforlu bir seyahat deneyimi sunmak üzere çalışıyoruz.  Türkiye, havacılık sektöründe özellikle son 15 yılda önemli başarılar elde etti. Bu başarının geleceğinin sağlam olması için, özellikle teknolojiyi üretebilen ve doğru kullanabilen bir ülke olmamız gerektiğine inanıyoruz. Havacılık teknolojisinin hızla geliştiği alanlardan biri olan insansız hava araçları konusunda düzenlenen bu konferansa destek vermekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Dronetürk kurucusu Mustafa Kaçan da konuşmasında ”İnsansız hava araçları ülkemizde yeteri kadar tanınmıyor ve bu araçların sunduğu imkanlardan yeterince istifade edilmiyor. Türkiye’de kayıtlı 75 bin İHA kullanıcısı bulunmasına karşın, bu akıllı cihazlar fotoğraf çekmenin ötesinde yaygın şekilde kullanılmıyor. Bu konuda 2014’ten bu yana çalışmalar yürüten DroneTürk, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onayı ile 150’nin üzerinde eğitim programı düzenleyerek 15 bin kullanıcıya erişti. İHA’ların kullanım alanları, mevzuatı ve teknolojisi konusunda düzenlediğimiz bu konferansta bize ev sahipliği yaparak kapılarını açan başta TAV Havalimanları yönetimine teşekkür ederken, programımıza katılan SHGM İHA Koordinatörlüğü Birimine ve ülkenin her bir köşesinden katılım gösteren misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.