Atatürk Havalimanı Saldırganı Tutuklandı

Atatürk Havalimanı Saldırganı Tutuklandı

Trabzon’un Of ilçesinde teknik takibe alındıktan sonra polis tarafından düzenlenen operasyonla yakalanan Gürcistan uyruklu Gocha Sagnadze (33), DEAŞ üyesi olduğu suçlamasıyla tutuklandı.

Sagnadze ile ilgili soruşturmayı derinleştiren polis, şüphelinin 1.5 yıl önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne 46 kişinin hayatını kaybettiği silahlı ve bombalı intihar saldırısının planlayıcılarından olan Çeçen uyruklu DEAŞ’lı terörist Ahmet Çatayev ile bağlantısı olduğunu belirledi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri, ilçede çay bahçelerinde gündelikçi olarak çalışan Gürcistan vatandaşı Gocha Sagnadze ile eşi Marlami V.’yi teknik takibe alarak izlemeye başladı ve 26 Aralık’ta düzenledikleri operasyonla çifti gözaltına aldı. Evde arama yapan ekipler, çifte ait bazı dijital cihazlara da el koyarken, şüpheliler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Silinen fotoğraf ele verdi

Şüpheliler sorgularında suçsuz olduklarını belirttiler. Fakat bazı dijital cihazlarda incelemelerini sürdüren ekipler tarafından şüphelilerden birinin cep telefonunda silindiği anlaşılan bir fotoğrafı fark edildi.

Elinde uzun namlulu silahla birlikte çekilmiş fotoğraf, ekiplerin şüpheli Gocha Sagnadze’nin DEAŞ üyesi olabileceği yönündeki soruşturmayı genişletmesini sağladı. Kanıt üzerine yeniden ifadesi alınan şüpheli Sagnadze, DEAŞ’a bir süre önce katıldığını itiraf etti.

Ahmet Çatayev ile aynı evde kalmışlar

Şüpheli Gocha Sagnadze, ayrıca 28 Haziran 2016 tarihinde Atatürk Havalimanında terör örgütü DAEŞ’in gerçekleştirdiği, 46 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı ve bombalı intihar saldırısının planlayıcılarından, Çeçen uyruklu ‘tek kol’ lakaplı DEAŞ’lı terörist Ahmet Çatayev’in 22 Kasım’da Gürcistan’da düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilmeden kısa bir süre önce Of’taki evinde birlikte kaldıklarını da söyledi.

Emniyetteki sorgularının ardından mahkemeye sevk edilen çiftten Gocha Sagnadze DEAŞ terör örgütüne üye olması suçlamasıyla tutuklanırken eşi Marlami V., sınır dışı edildi.

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.