Atak İhracat İçin İmzayı Bekliyor

Atak İhracat İçin İmzayı Bekliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, Atak helikopterinin Pakistan’a satışına ilişkin, “Pakistan 30 helikopter alma kararını verdi ama işlemleri sürüyor. Bir terslik olmazsa önümüzdeki günlerde son şeklini imzalarız diye düşünüyorum.” dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii  AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil yaptığı açıklamada, yakın zamanda katıldıkları Tayland Savunma ve Güvenlik Fuarı ile yürüttükleri bazı projelerdeki son duruma  ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tayland Savunma ve Güvenlik Fuarı’nın, Uzak Doğu ülkeleriyle buluşma  anlamında önemli imkan sunduğunu dile getiren Kotil, Türk savunma sanayisi  şirketleri açısından bölgeye açılmanın ciddi bir potansiyele kapı aralayacağını  söyledi.

Bölge ülkelerinin çeşitli savunma ihtiyaçları bulunduğuna değinen  Kotil, şöyle devam etti: “TAI açısından baktığımızda Anka çok ilgi çekti. Onunla ilgili  görüşmeler yaptık. Yine Atak helikopterine, Hürkuş’un silahlı versiyonuna ilgi  vardı. Kuvvet komutanları, bakanlar düzeyinde görüşmeler gerçekleştirdik.  Türkiye’nin fuara geniş katılımı, sanayimizin geldiği yerin görülmesi açısından  çok önemli oldu. Birçok konuda bölge ülkelerinin ihtiyaçlar var, kendi projeleri  de var. Burada Türk şirketlerine önemli olanaklar bulunuyor. Türkiye artık  savunmada bir oyuncu. Bu ihtiyaçların karşılanması ya da projelere katkı  verilmesinde Türk şirketleri sorumluluk üstlenebilir.”

Kotil, fuar kapsamında aralarında Endonezya, Malezya, Kamboçya,  Tayland, Vietnam, Filipinler, Güney Kore’nin yer aldığı bazı ülkelerden  temsilcilerle temaslarda bulunduklarını bildirdi.

MİLLİ MUHARİP UÇAK’IN MOTORU İÇİN GERİ SAYIM

Temel Kotil, fuarda ayrıca Milli Muharip Uçak Projesi’ne yönelik  İngiliz partnerleriyle iş birliği konularında değerlendirme yapma imkanı  bulduklarını belirtti.

Projede görev alacak mühendisler için verilen ilanın büyük ilgi  gördüğüne ve çok sayıda başvuru aldıklarına dikkati çeken Kotil, bunu İngiliz  muhataplarına da anlattıklarını söyledi.

Projenin mimari aşamasının sürdüğünü, ardından prototipe yönelik  aşamaya geçileceğini dile getiren Kotil, şunları kaydetti: “Normal takvimimiz 4 yıldı. Sayın Başbakanımız bir yılı kesti, 3  yıllık bir mimari çalışma dönemimiz var. Projenin ilk safhalarındayız. Bu tür  işlerin 10 yıl ve artısı oluyor. F-35, 25 yıllık bir süreç sonunda yapıldı, biz  bu sürenin yarısında projeyi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Motor ihalesini de  Savunma Sanayii Müsteşarlığı adına biz yapıyoruz, sonra kendilerine takdim  edeceğiz. Ocak ayında motorun yüklenicisi kim olacak, hangi firmayla çalışılacak,  onlar netleşecek”

ATAK Pakistan YOLUNDA

Atak helikopterinin Pakistan’a satışına yönelik görüşmelere ilişkin  bilgi veren Kotil, kendisi de pilot olan Pakistan Başbakanı Şahid Hakan  Abbasi’nin geçen ay İstanbul’da bu helikopterle uçuş yaptığını anımsattı. Kotil,  “Çok memnun oldular. Basına verdikleri demeçte de Atak helikopteri için ‘en iyi’  diye bahsettiler. Görüşmeler devam ediyor. Pakistan 30 helikopter alma kararını  verdi ama işlemleri sürüyor. Bir terslik olmazsa önümüzdeki günlerde son şeklini  imzalarız diye düşünüyorum.” dedi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör