ASPARAGAS YAYINCILIK VE TEKNİK AŞ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

ASPARAGAS YAYINCILIK VE TEKNİK AŞ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

Geçen hafta bayağı yoğun geçti. Başaran Holdinge ait özel jetin FDR ve CVR kayıtları açıklanınca bir teknik eleman olarak ister istemez oraya yoğunlaşıyorsunuz.  (Tıklayın) Mademki sitemizin ana sayfasında kocaman yazılmış, “Profesyonel havacıların adresi” gibi iddialı bir sözcük seçmişiz. O halde bu sözcüğe uygun davranmalıyız.

Airlinehaber arşivinde şimdiye kadar yurt içi veya yurt dışında yaşanan tüm kaza ve kırımlara yönelik profesyonel görüşlerin yer aldığını biliyorsunuzdur. İşte bizi biz yapan bu yayıncılık anlayışımızdır.

Herhangi bir haber bulduğumuzda size sunmadan önce mutlaka teyit etme gereği duymamız, bize olan güveninizin azalmaması adınadır. Aksi takdirde teyit edilmeyip sadece dedikodu olarak yayınlanan haberlerin aslının olmaması hem bizi zora sokar hem de okurların asparagas haberler yapıyorsunuz tarzı sitemlerine maruz bırakır.

Aslında bu hafta ki yazımın başlığı asparagas habercilere inat,“İLKER AYCI GÖREVDEN ALINDI VE YERİNE BİLAL ERDOĞAN GELİYOR”  diyerek asparagas habercilere gönderme yapıp, haber öyle olmaz böyle olur demiş olacaktım. Yazının başlığı böyle olup, içeriğine de, “aldığımız duyum” “çok önemli kaynaklardan edindiğimiz bilgi“ İddia ediliyor” gibi ifadelerde bulunduk mu iş tamam. Bu haber doğruymuş gibi ilgi çekerdi. Magazin haberler yapan yayıncılar bu tür haberlere  okur sayıları artsın diye yer veriyor. Aslında onlarda haberin doğru olmadığını biliyorlardır. Son derece güven sarsıcı bir uygulama. 

Bir an düşündüm de, şimdiye kadar balon haber yapıp, yalanlama gelen bir haberimiz olmadı. Biz neden asparagas haber yapmıyoruz derseniz. Bu tür haberi yaptığımızda bizde yazar kalmaz. Hepsi ayrılır da ondan. Beni anında dışlarlar. Yalan haber yapan yerde biz durmayız derler. Çünkü hepsi çok değerli isim sahibi kişiler. Bu sitede amatör olarak yazarlık yapıyorlar. Hiç bir yazarımızın para pul aldığı yok. Onlar, bu sitenin amacını bildikleri için buradalar.

Amaç neydi, Çalışanların yanında olmak…

Mesela şimdi araştırdığım bir konu var. Bu konu, hava magazin sitesinde olsaydı, anında hiç araştırmadan haberi THY dolandırılıyor mu diyerek yayımlarlardı. Neyse ben yazayım, onlar araştırmadan haberi yapsın bari.  Bildiğiniz üzere THY 3.Havalimanı için borç para bulmaya kalkışmıştı. Bu rakam 1 Milyar dolardı.  Sanırım buldular ki işe başlanıldı. THY 600.000 metrekarelik bir alana tamı tamına 23 tane bina yapacak. Bu işin ana yüklenicisi ise Kalyon İnşaat.

Kalyon İnşaat deyince hemen aklınıza, THY kurumsal ilişkiler başkanı Seda Kalyoncu gelecektir. Evet, Seda Hanım Kalyoncuların yeğeni, yani yakın akrabalarından. Buraya kadar doğru da,Seda hanım işin içinde mi değil mi henüz araştırma aşamasındayım (neyse bu görevi bizim malum asparagas siteye devredeyim)

Bakın şimdi neden huylandım.

THY’nin sosyal ve idari işler başkanı (eski adıyla inşaat emlak başkanı) Atilla Lise emekli olmuş ve henüz yerine gelen kimse yok. Atilla Lise’nin durduk yere emekliliğini istemesi ve yerine henüz birinin gelmemesi kafamı bayağı bulandırdı. Şu anda bu bölüme Bayram Temel bakıyor. 

Atilla Lise’nin emekliliğini istemeden önce Kalyon İnşaatın avansını verdiği bilgisini net olarak aldım. Şu an ki sorun avans sorunu değil. Şu anki sorun, hak ediş parasının hala ödenmemiş olması. Yine dedikodulara göre, Bayram Temel’in Kalyon inşaatın istediği hak edişi imzalamadığı şeklinde. Tabii ki neden imzalamadığını bilemiyorum. Ancak, Atilla Lise’nin ani bir kararla emekliliğini istemesi ve sonrasında hak ediş te çıkan imza sorunu kafamı bulandırmadı değil hani…Hadi diyelim ki Atilla Lise emekli oldu.Bu hak edişi onun yerine Bayram Temel bey imzalayamaz mı?

THY yönetimi bu konuda bilgilendirme yaparsa memnun olurum.  Aksi takdirde malum magazin sitesi, bu haberi benden önce duysaydı  “THY DOLANDIRILIYOR MU” başlığı ile yayınlardı..

Neden mi?

Geçen hafta, yine malum magazin haber sitesi “ Selin Baygüneşli isimli bir pilotun THY’de göreve başladığını yazmış. (ben görmemiştim)

Bir iki gün sonra da bizim editörümüz bana sormadan bu haberi Airlinehaber’e koymuş. Hemen editörümü aradım ve kardeşim sen bu haberi teyit ettirdin mi diye sordum. Hayır, abi dedi. Birçok yerde yayınlanmış bende aldım ve sitede yayınladım deyince başımdan kaynar sular aktı.

Telefona sarıldım ve Selin Baygünesli isimli bir pilotunuz kadroda var mı? Uçuşa başladı mı diye sorduğumda, bu isimli bir pilotumuz kadroda bulunmamaktadır cevabını aldım ve hemen o haberi kaldırttım.

Tabii ki en az yarım saat o asparagas haber maalesef bizim sitede kalmış olduğundan okurlardan özür dilemek gerekiyor. İş kazası olarak kabul edin lütfen. 

Magazin habercilerin yaptığı ilk gaf bu değil. THY’nin bazı yöneticilerini görevden alıp bir başka yere gideceğini iddia etmelerinin yanı sıra, Toplu iş sözleşmelerinde mutlaka devreye girerek, aslı astarı olmayan rakamlar uydurarak, sendikalarının %14 istediği bir dönemde, çok önemli bir kişiden aldıkları duyum üzerine %40 verileceğini yazarak,okurları veya belirli bir kitleyi magazin haber sitelerine çekmek istiyorlar. Bence yakışıksız bir durum.

Umar ve dilerim ki bu asparagas yayıncılıktan vazgeçerler.

TEKNİK A.Ş SÖZLEŞMESİ (VİDEO)

Değerli Teknik A.Ş çalışanları; 

Toplu iş sözleşmesi konusu sizi de beni de artık sıkmaya başladı.  Toplu İş sözleşmesi için belirlenen yasal zaman doldu da geçiyor bile. Teknik A.Ş çalışanları her an haber bekliyorlar. Whatsapp mesajları ile o kadar çok soru soruyorlar ki inanılmaz. Herkese tek tek cevap verme yerine, dün üşenmedim cep telefon ile mevcut durumu bir kez daha anlattım. Tabii ki tavsiyelerde de bulundum.

Youtube den yaptığım yayını Whatsapp dan dağıttım ama herkese ulaşamadığından, yazımın altında yayınlamayı uygun gördüm. Sıkılmazsanız dinleyin ve yeni sorularınız varsa yorum atarak sorun ki size tekrar youtube dan canlı cevap verebileyim. 

 


Geri

59
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
hayat pahali yasamak zor teknisyenin hali bitap

diger sirketler calisanlarina ekstra iyilestirme yaparken. bizim sirketimiz calisanini uzerek isten sogutma politikasi izlemektedir. doviz kurundan sadece dunyanin karini elde eden sirket calisani dusunmemektesir. calisanda sirketini dusunmemeye baslar ise o karin kat kat fazlasi zarar olarak geri donecektir

Rudder

Sitede sıkıntı var

sıkıntıyı açıklarmısın

Ucaktek

Sefa bey iyi bir teknik destek almalısınız web sitesi konusunda. Çalışmalarınız gayretlerinizi iyi ama emeklerin boşa gitmemesi için işini iyi bilen birilerinden destek almalısınız.

teknik

3-4 gün içinde şirket ve sendika tekrar biraraya gelecek diyorlar bakalım bu sefer anlaşacaklarmı. şirketler zam yapmaya başladılar bizimkiler uyuyor.

TALPA-KOLPA

Hocam geçen haftaki Talpa yazın çok konuşuldu. Ricamız seçime 2 ay kaldı. Milleti bu Talpada dönen dolaplar konusunda aydınlatman.

Atara atar

Asgari ücrete bile %25 zam yapılacak min 2000tl olacak. Yeme içme ve temizlik ürünlerinde yıllık %91 zam. Dolar euro bir yılda %100 arttı benzin oldu 7 lira elektrik ve doğalgaza kafadan %15 zam yapıldı. Arkadaş halen %9 küsur (bi de kusurati var) ARKADAŞ DALGA GECMEYI BIRAKIN %50 ZAM ISTIYORUZ GERCEKCI OLAN BUDUR PIYASA DEGERIMIZ BUDUR OKUDUGUMUZ OKULLARIN ALDIGIMIZ EGITIMLERIN BEDELI BUDUR. TIP KURSLARINDA IMZA ATTIGIMIZ PARALARIN KARSILIGI BUDUR. 10 YILLIK TEKNISYEN MAASI NET 10BIN bandına çıkmalıdır. Bırakın kusurlarla konuşmayı efendiler. 10 10 20 20 konuşun artışları…

Tarantula

Tüm teknisyen arkadaşlarımı sendikadan istifa etmeye davet ediyorum, yeterli sayıya ulaştığımızda, adam gibi bir sendikaya üye olacak yada kendi sendikamızı kuracağız sessizce istifa edip dayanisma aidati ödeyerek olmayan zamlardan faydalanmaya bakın.

QATAR

Qatar Airways turkiyede ilanla teknisyen ariyor haberi yapar misiniz ? Zam oranlari hemen aciklanir boylece.

Mutsuzlar ordusu

Çok yazık. Uçak teknisyeni yapacağı önemli işi düşüneceğine, parasızlık itibarsızlık ve haksızlıkla boğuşuyor. Sendika dan işverenden emeklerinin karşılığını bekliyor eli kolu bağlı modern köleler gibi. İsterdim ki bu sayfalarda teknisyen bilgisini tecrübesini teknoloji ve bilimi konuşsun. Ama nerdeee… Ve özetle herhangi bir hastanede çalışan ilkokul mezunu hasta bakıcılarıyla aynı maaşı alan 5 yıllık üniversite bitirmiş ingilizce bilen bir sürü mutsuz genç…
..

Düşünen

Sefa bey bşr sorum var Şöyleki şimdi şirket 4 aydır zamlı maaş ödemiyor parayı kendi kasasında tutuyor ve işletiyor yani işine geliyor bu konuda tamam geriye dönük farklarımızı alıyoruz ama zararımızı karşılamıyor ve şirkette keyfe keder sözleşmeyi uzatıyor. Velhasıl nasıl ki devlet ve özel farketmez herkes borcu ödenmediğinde faiz alıyor bizden ( bankalar ,devlet ,özel şirketler, faturalar vs) hemde günlük işliyor. Ee benim temmuzdaki zamlı maaşımda ki farkın faizinide şirket bana ödesin ödesib ki bu işten kârlı çıkmayıp derhal sözleşmeyi imzalasın her zaman bu iş uzuyor böyle olsa asla uzaman. Bunun yasal zemini yok mu? Yada sözleşmeye madde konulamaz mı?… Devamını oku »

Tabii ki mümkün. Bu faiz isteği sendika tarafından istenmeli ve diretilmeli. Ancak görülen manzara hoş değil. Sendika henüz taslağını bile revize etmeden masaya oturdu. Revize şansını bile kullanmayan sendika yönetiminden bu haklı isteğinizi beklemek biraz hayal olur gibi…SEFA İNAN

Thy

Şimdi A.O nun tis sözleşmesi başlayacak.O başlamadan imzalarlar.Beklerlerse ortalık toz duman olur onlarda bunun farkında.Bakalım onlar yüzde kaç zamla görüşmelere başlayacaklar.