Asiana Hava Yollarına Ait bir Boeing 777 uçağı kazası… ANİMASYONLU

Asiana Hava Yollarına Ait bir Boeing 777 uçağı kazası… ANİMASYONLU

Asiana Hava Yollarına Ait bir Boeing 777 uçağı kazası ile ilgili yabancı medya kaynaklarından şu ana kadar gelen bilgiler.

“- görüş mesafesi çok iyiymiş ama hafif wind shear olduğu iddia ediliyor.
– 28L ve 28R pistlerinde ILS ve PAPI devre dışıymış
– görgü tanıkları approach anının normal ama short fınal da uçağın çok alçaldığını söylüyorlar
– yine görgü tanıklarına göre uçağın pistin başlangıcındaki setlere çarptığı ve çarpma ile iniş takımları ile kuyruğun koptuğu iddia ediliyor
– çarpmadan 7 saniye önce pilotlardan birinin hızın düşük olduğunu fark ettiği ve pilotun bunu fark etmesinden 3 saniye sonra Stick-Shaker in devreye girdiği, çarpmadan 1,5 saniye öncede pilotların pas geçmek istedikleri bildiriliyor.
Bütün şimdilik yabancı medyadan elde edilen bilgiler. Tabii ki bunların hepsi iddia veya görüş içeriyor. Kazaya neden olan gerçekler ancak uçağın DFDR ı çözümlendiğinde net olarak anlaşılacaktır.
Bilgiler geldikçe sizlere ileteceğim.”

NTSB’NİN ASIANA AIRLINES KAZA GÖRÜŞLERİ VE YORUMUM

06-07-2013 tarihinde Güney Koreli şirket olan ASIANA Havayollarının Boeing 777 uçağının San Francisco ya inerken kırım geçirmesi gündemini korumaya devam ediyor.

Kazanın Amerika’da olması nedeniyle NTSB’nin anında olaya müdahalesi ve bilgi kirliliği yansıtmamak adına sözcüleri eşliğinde medyaya devamlı bilgi akışı sağlaması mükemmeldi. NTSB’nin soru cevaplı basın toplantılarını izleyenler, bir kaza kırım anında bu kadar hızlı ve bilgili uzmanlarca yapılan yorumları büyük bir ilgi ve hayranlıkla izlemişlerdir.

Bu izlenimlerim, beni ister istemez ülkemizdeki kaza-kırım komisyonlarının yapılanmasına götürüverdi. Bakana bağlı olup bakanın kendisinin seçtiği uzmanlıkları tartışılacak kişilerden oluşmuş bizim kaza-kırım komisyonlarımız, bunlar gibi her gün basın toplantısı yaparak gelişmeleri kamuoyuyla paylaşıyorlar mı acaba?

Bizdeki kaza-kırım komisyonlarımız değil bu tür basın toplantıları yapmak, kamuoyuyla bile bilgi paylaşamazlar. Ellerindeki teknik imkânların yetersizliğinin yanı sıra uzmanlıkları tartışılacak kişilerin bulduğu bulgular sonunda komisyon başkanının raporunu oluşturur ve bu rapor bakana sunulmadan kamuoyuyla paylaşılmaz. NTSB de ise görüldüğü gibi an ve an bilgiler kamuoyuyla paylaşılıyor.

NTSB ( National Transportation Safety Board) Kısaca Ulusal taşımacılık emniyet kurumu) sadece uçak kazalarına değil her türlü ulaşım aracına bakıyor. Kara-Deniz-hava-tren kazalarının hepsi bu kurum tarafından araştırılıyor. NTSB kadrosunda, kara, deniz hava-trenlerdeki kazalara ahkâm kesecek uzmanlar var. Havacılık konularındaki uzmanlar, operation-powerplant-structures-systems ve ATC konularında çok deneyimli kişiler.

Son Asiana kazasında uçak-kule arasındaki irtibata ve konuşmalara, havalimanının yeterliliğine, uçağın fiziksel durumuna bakan kişiler hepsi ayrı, ayrı görevlendirilmiş olup bu ekiplerden gelen bilgiler anında yine o uçak için görevlendirilmiş grup başkanına iletilip basın toplantısı vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşılıyor.

Basın toplantısı videolarını izleyemeyenler için ben NTSB sözcüsünün yaptığı konuşmalardaki  önemli noktaları açıklamaya çalışacağım,

Pilotlar uçuştan önceki günü dinlenerek geçirmiş ve 8 saat uyumuşlar

Kaptan pilot uçuş görevinden 6 saat önce havalimanına gelmiş.

Uçuşu gerçekleştiren pilot 400-500 feet de gözünü geçici olarak kör eden parlak bir ışık gördüğünü söylüyor

NTSB’nin Asiana kırımı ile görevlendirilen başkanı Hersman muhtemel sebeplerin araştırılacağını söyledi.

Acil durum ekiplerinin, olaydan sonraki ilk 5 dakikada olay mahallinde olduklarını belirtti.

Uçuş ekibindekiler yolcuları en etkili ve hızlı bir biçimde acil çıkışlara yönlendirmiş ve aynı zamanda yangına müdahale etmekle kalmayıp emniyet kemerleri sıkışan yolcuları kurtarmışlar.

Henüz uçuş ekiplerinin tamamı ile görüşülemediğini, özellikle hastaneye kaldırılanlarla ekiplerle ve tabii ki konuşmak isteyen yolcularla da görüşüleceğini ifade etti

Denizden yaklaşan uçağın 11,26 da son yaklaşma için kuleyle bağlantı kurduğunu ama hemen cevap alamayıp sonra tekrar bağlantı kurduklarında cevap aldıklarını ve iniş izini aldıkları belirtildi.

Son noktaya, 1-1,5 mil kala uçuşun son 2-2,5 dakikasında otomatik pilot ve otomatik gazın devre dışı bırakıldığının anlaşıldığını ifade etti.

Bu uçuşta dört pilot görevli ve iki vardiya görev yapıyorlar. Ana ekip kalkıştan 4 saat 15 dakika görev aldıktan sonra yerini ikinci ekibe bırakıyor.  Uçuşun son bir buçuk saatinde tekrar göreve dönüp sonuçta kazayı yapan ekip oluyorlar.

Kazayı yapan kaptan son derece deneyimli bir pilot olmasına rağmen Boeing 777 de hala eğitim almaktaydı.

NTSB’nin ATC (Air traffic controller) ekibi iletişim kayıtlarını incelediğinde acil bir durum bildirimi veya panik halinde bir konuşmaya rastlamıyor. Uçak,17 milde son iniş için direk görüş alarak inişe izin alıyor.

NTSB nin bir başka ekibi ise apronun yapısal durumu ve yer aletleri ve ışıkları inceliyor. Uçak görerek iniş için son konuşmalarını yapıyor ve Sacramento yakınlarındaki havaalanına dakikada 400 feet alçalarak inişi gerçekleştirmeye çalışıyor. Yapılan incelemede motora çarpmadan önce gaz verildiği görülüyor.

Yakıt örnekleri inceleniyor. Uçak içerisindeki sesler ve konuşmalar inceleniyor. Kokpit içi konuşmalar inceleniyor( İngilizce ve Korece)

 

ASIANA BOEING 777 KAZA ANİMASYONU

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

13 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Captain Eftal Ercakar,B777 Fleet,QATAR AIRWAYS
7 yıl önce

Just FYI, the B777 has autothrottle wake-up. If you disconnect the A/T’s by pressing the thrust lever button and then continue to fly well below min-manoeuvre speed the A/T’s will re-engage and apply power. The only way to stop this is to turn off the A/T arm switches (which is only done when shutting down an engine btw).

Anonim
7 yıl önce

Eftal erçakar söylüyorsa doğru söylüyordur!?!?!?
Onun Türkiye’de kıymetini bilemediler ?!?!?!??

Captain Eftal Ercakar,B777 Fleet,QATAR AIRWAYS
7 yıl önce

Mic Dundee from pprune wrote:Low-down on Korean pilots, (From a friend). After I retired from UAL as a Standards Captain on the -400, I got a job as a simulator instructor working for Alteon (a Boeing subsidiary) at Asiana. When I first got there, I was shocked and surprised by the lack of basic piloting skills shown by most of the pilots. It is not a normal situation with normal progression from new hire, right seat, left seat taking a decade or two. One big difference is that ex-Military pilots are given super-seniority and progress to the left seat much… Devamını oku »

Engin Aksüt
7 yıl önce

Bugün NTSB’den gelen haberler arasında şunlar var: 1 – Eğitimde olan Kaptan ve Sağ Koltukta oturan Hoca ilk kez birlikte uçarlarken, bu uçuş aynı zamandan Hoca’nın da ilk kıtalar arası Hocalık uçuşu, 2- Uçağı uçuran (PF) eğitimdeki kaptan B777 uçağına geçmeden evvel, A320 uçaklarında 8 yıl boyunca kaptanlık yapmış! 3- Uçağı uçuran (PF) kaptanın NTSB ile yaptığı görüşmede uçağın A/T uçak süratinin Vref hızı altına düşmesi durumunda sisteminin otomatik olarak kendiliğinden gaz açacağını zannetiğini ve son saniyelerde bunun beklentisinde olduğunu söylemiş! (8 yıl A320 uçan bir Kaptan’ın Alfa Floor lüksüne alışmış olduğu sonucu çıkarılabilir mi?) Bilindiği gibi A320 ve üstü… Devamını oku »

İLYAS YILMAZ ( CPT 330-340 )
7 yıl önce

CRM VE THY KONUSUNDA İÇİNDE YAŞADIĞIM İÇİN ÇOK İYİ GÖZLEMLİYORUM. SÖYLEDİKLERİNİZE KATILIYORUM. 15 SENE ÖNCEYLE MUKAYESE EDİNCE ÇOK MESAFE KATEDİLDİ. ARTIK İKİNCİ PİLOT VEYA KAPTAN İZLEME İKAZ VE MÜDAHALE KONULARINDA DAHA CESUR DAVRANIYORLAR. BU DOĞRU. BUNA ŞİRKETİN SERİ OLARAK BÜYÜMESİ DE KATKI SAĞLADI. SÜREKLİ YENİ BİRİLERİYLE UÇMANIN VERDİĞİ TEDİRĞİNLİK SONUCU DİKKAT ETME MECBURİYETİ HİSSEDİLMEYE BAŞLANDI. BU TABİ HEM KAPTAN HEM FİRST OFİCER İÇİN GEÇERLİ. DİĞER BİR NEDEN KONU EĞİTİMLERDE UÇUŞ OKULLARINDA DA İŞLENMEYE BAŞLANDI. AYRICA YURT DIŞI EĞİTİMİN VE YABANCI KAPTANLARIN DA CRM’E KATKISI UNUTULMAMALI. CRM İÇİN EN TEMEL KONU TABİ Kİ BİLGİ, AKSİ HALDE CAHİL CESARETİNİ TARTIŞIRIZ. BU BİZİ… Devamını oku »

Engin Aksüt
7 yıl önce

İlyas Kaptanım teşekkür ederim. Söz ettiğiniz ‘Monitoring Approach’ kaptanın minimumda pist ışıklarını gördükten sonra piste çok yakın bir durumda kumandaları alması benim eski çalıştığım şirket dahil olmak üzere birçok şirkette uygulanmıyordu. Bunun en başta gelen sebeplerinden biri dışardan içeriye ve tekrar dışarıya uyum sırasında olabilecek durumlar karşısında pilotun yeterince ‘uyum’ zamanı olmamasıydı! Daha önce de yazdığım gibi minimum sonrası meydana gelen ve pas geçilmesine neden olacak etkenler de göze alındığı zaman uçan pilotun (PF) o anki kumandalara aşina olması gerekliliği de yine bu konuda yeni prosedürler hazırlayan gurubun tartıştığı konulardan biri. Aslında bu kaza bizlere hepimizin bildiği ama çoğumuzun şirket… Devamını oku »

İLYAS YILMAZ ( CPT 330-340 )
7 yıl önce

ENGİN KAPTANIM, YAZILARINIZI BÜYÜK BİR KEYFLE OKUYORUM. ELLERİNİZE SAĞLIK, BİLİMİ TÜRK SİVİL HAVACILIĞINA KAZANDIRMA YOLUNDA ÖNEMLİ BİR GÖREV YAPIYORSUNUZ. EMEKLERİNİZİN BOŞA GİTMEYEĞİNİ BİLMENİZİ İSTERİM. CAT II-III YAKLAŞMALARINDA UYGULANAN BİR YÖNTEMİ SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTERİM. ALÇALMAYI HUNDRED ABOVE İKAZINA KADAR FİRST OFFECER YAPIYOR BURADA CAPTAN DIŞARI BAKIYOR PİSTİ GÖRDÜYSE I HAVE CONTROL DİYEREK VE GAZ KOLUNU TUTARAK KONTROLÜ ALIYOR, FİRST OFFİCER İÇERİ YANİ UÇUŞ ALETLERİNE BAKMAYA VE CALL OUT’ LARA DEVAM EDİYOR. ŞAYET MİNİMUMDA CAPTAN KONTROLÜ ALMADIYSA YANİ PİST GÖRÜLMEDİYSE FİRST OFFİCER TOGA YAPIP PAS GEÇME İŞLEMİNİ YAPIYOR. YANİ FİRST OFFİCER HİÇ BİR ZAMAN GÖZÜNÜ UÇUŞ ALETLERİNDEN AYIRMIYOR. BEN DE 13 SENE… Devamını oku »

Engin Aksüt
7 yıl önce

İlyas Kaptanım biz burda şaka yollu olarak F/O’lara CAT II ve CAT III minimumlarında ne görmen gerekir diye sorarız. Ne yazık ki burda da çoğu iniş için görülmesi gereken pist ışıklandırmasını anlatır! Boeing / Airbus tartışmasını başlatmak amacında değilim ama bir Boeing uçağına Alfa Floor sistemi eklemek çok mu zor? Boeing pilotlarının bu lüksleri olmadığı halde son yıllarda Boeing’lerde meydana gelen kazaların çoğu bu sistem ile önlenebilirdi kanısındayım. Kaldı ki Boeing pilotlarının böyle bir lüksleri olmadığından Pitch/Power konusunda belki birkaç gıdım daha farkındalar! Buna rağmen son yıllarda buna benzer 3 Boeing yaklaşma kazası oldu. Not: Bu tip yaklaşma kazalarının artması… Devamını oku »

İLYAS YILMAZ ( CPT-330/340 )
7 yıl önce

YORUMLAR İÇİN TEŞEKKÜRLER. ABD’DE 10-15 NM DE ÖNÜNÜZDE UÇAK VARKEN CLEAR TO VISUAL APPROACH AND CLEAR TO LAND TALİMATLARINI DUYABİLİRİZ. NOTAMLARDA ARIZA BELİRTİLMEMİŞSE SİSTEMLER FAALDİR VE ÇALIŞIYOR KABUL EDİLİR. YUKARIDAKİ YAZIMDA ÖZELLİKLE YAPILMASINI TAVSİYE ETTİĞİM GNSS APPROACH’DIR YANİ GENELDE BİZ BUNA GPS APPROACH DİYORUZ. GNSS APPROACH’DA BİLİNDİĞİ GİBİ SİSTEMİN DOĞRULUGU TAMAMEN UÇAK İÇERİSİNDEKİ SİSTEMLERDEN KONTROL EDERİZ. KULE VEYA NOTAMA İHTİYAÇ DUYMADAN BU YAKLAŞMAYI YAPABİLİRİZ. BİZE, ILS KADAR HASSAS VE GÜZEL BİR YAKLAŞMA İMKANI VERİR. YORGUN VE UZUN UÇUŞ SONUNDA BİZLER GENELLİKLE 500 FEET CİVARINDA OTOPİLOTTAN ÇIKARIZ. OTOTRUST DEVREDE İNİŞE DEVAM EDERİZ. HATA YAPMA OLASILIĞINI AZALTMANIN YOLU OTOMASYONLA DEVAM EDERKEN KONTROLE… Devamını oku »

tcgrk
7 yıl önce

Tüm yorum ve çıkarımlarınız güzel ve katılıyorum. Lakin bir hususun üstünden geçmemiz lazım ki; “KULE AMERİKADA GÖREREK İNİŞ SERBEST DER ANCAK PİLOT YAKLAŞMASINDA ILS, VOR, GPS GİBİ ALETLERDEN YARARLANARAK İNİŞİNİ YAPABİLİR BUNDA BİR ENGEL YOKTUR.” cümleniz biraz düşündürücü. Çünkü bu tarz cihazların, devamlı faal veya devamlı doğru olduğunu havada iken pilot olarak bilemeyiz. Resmi olarak bunların çalıştığını ve/veya doğru çalıştığını bilip, servisimize sunan kişidir meydan kontrol. Bu tarz “yaklaşma usulü değişimi” veya yaklaşmada başka nirengilerin de kullanımı; daha değişik ve daha büyük kazalara davetiye çıkartabilir. Her yaklaşmanın zaten kendi içerisinde yaklaşmanın doğruluğunu arttıracak ek ekipmanlar veya ekstra prosedürler mevcut. O… Devamını oku »

Engin Aksüt
7 yıl önce
Cevapla  tcgrk

Bu bahsettiğiniz cümle içersinde sürekli olarak söylemiş olduğumuz görerek yaklaşmayı navigasyon cihazlarının yardımı ile destekleme gerçeği yatıyor. Yani siz görerek yaklaşmaya serbet kılınmış olsanız bile Kaptanımızın da belirtmiş olduğu gibi önünüzdeki aletlere ILS veya diğer navigasyon aletlerini bağlamanız tavsiye edilir.

Bu sadece görerek yaklaşmada bir back-up tır.

Navigasyon cihazlarının faal olup olmadığı NOTAM lar ile pilotlara bildirilir. Bunu yanında iniş meydanında meydana gelebilecek son dakika arızası da cıvardaki tüm uçaklara bildirilirken radyoyu dinleyen her pilot bunu en kısa zamanda duyar öğrenir.

Bu söz konusu kazada 28L pistindeki ILS’in gayrıfaal olduğu zaten NOTAM da verilmiş!

İLYAS YILMAZ
7 yıl önce

HER OLAYDAN OLDUGU GİBİ BUNDAN DA ALACAGIMIZ ÇOK DERS VAR. 1. UÇAKLAR MODERNLEŞTİKÇE DEVAMLI OTOMASYONU KULLANMAMIZ SONUCU; UFAK BİR OTOMASYON PROBLEMİNDE ÇIĞ GİBİ BÜYÜYEN SORUNLAR YUMAGI İÇERİSİNDE KALABİLİYORUZ. ILS Glide Path’in ARIZALI OLMASI SONUCU GÖREREK YAKLAŞMADA YAŞANAN SORUN TAMDA BUNU İSPATLIYOR. NORMAL SÜZÜLÜŞ AÇISININ ALTINA İNİLİYOR, UÇAĞIN ALÇAK KALDIĞI GÖRÜLÜNCE LÖVYE GERİ ÇEKİLEREK UÇAĞIN ALÇALMASI DURDURULMAK İSTENİYOR. BUNU YAPAN PİLOT, GAZ AÇMALI Kİ BU ESNADA DÜŞECEK SÜRATİN DÜŞMESİNİ ENGELLESİN. BUNU OTAMATİK GAZ KOLU YAPACAKMIŞ GİBİ DÜŞÜNÜYOR. YİNE OTOMASYONA BIRAKMA ALIŞKANLIĞI. BU ESNADA ÇARPMAYA 7 SANİYE KALA DİĞER KAPTANDAN İKAZ GELİYOR, ANINDA TEPKİ VERİLSE DURUM NORMALE DÖNECEK. ÇARPMADAN 1.5 SANİYE ÖNCE… Devamını oku »

Engin Aksüt
7 yıl önce
Cevapla  İLYAS YILMAZ

Sayın İlyas Yılmaz söylenecek olan herşeyi çok güzel söylemiş!
Bu kaza ile ilgili Ara ve Nihai kaza raporları gereksiz özgüvenin ziyanları ile zamanında pas geçmenin faydalarını mutlaka irdeleyecektir.