ASELSAN ile TUSAŞ Arasında 110 Milyon Dolarlık Sözleşme İmzalandı

ASELSAN ile TUSAŞ Arasında 110 Milyon Dolarlık Sözleşme İmzalandı

Türk savunma sanayii devlerinden ASELSAN ile TUSAŞ arasında savunma ve uzay alanında toplam bedeli 110 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzalandı. ASELSAN, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildiride, “ASELSAN ile TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında savunma ve uzay alanında toplam bedeli 110.000.000,- dolar tutarında bir sözleşme imzalanmıştır.” ifadesine yer verdi.

GÖKBEY Helikopteri İçin Aviyonik Ekipman Siparişi

ASELSAN, TUSAŞ’tan GÖKBEY Helikopteri için aviyonik ekipman tedarikine yönelik bir sipariş aldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) detayları aktarılan bilgilere göre, ASELSAN, TUSAŞ’tan Özgün Helikopter Projesi kapsamında 48 milyon 760 bin dolar tutarında bir sipariş aldı. KAP üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“ASELSAN, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’den Özgün Helikopter Projesi kapsamında aviyonik ekipman tedariğine yönelik toplam bedeli 48.760.000,- dolar tutarında bir sipariş almıştır.”

ASELSAN’ın Millileştirme Başarısı

ASELSAN’ın 2023 yılındaki faaliyet raporu yayımlandı. Bu raporda, ASELSAN ve tedarikçilerinin yoğun gayretleriyle 2023 yılında 105 ürünün millileştirildiği belirtildi. 2018-2023 döneminde millileştirilen ürün sayısı 771’e ulaşarak önemli bir başarıya imza atıldı.

Faaliyet raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Halihazırda, 170 tedarikçi ile 300’e yakın ürünün millileştirme çalışmaları devam ediyor. Millileştirme projelerinin uçtan uca yönetilebileceği ve izlenebileceği dijital bir platform olan Millileştirme Yönetim Sistemi (MYS) kurulumu tamamlandı. MYS ile görev sorumluluk ataması yapılması, verilerin kayıt altında tutulması ve izlenebilir yapıda olması hedefleniyor. Ayrıca, millileşen ürünlerin yurt dışı muadillerine sipariş açılmasını engelleyen sistemsel geliştirmeler yapıldı. Bu ürünlerde satın alma siparişi açılması durdurularak yerli ürün kullanımının teşvik edilmesine yönelik mekanizmalar kuruldu.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir