ASELSAN AESA Burun Radarı, Milli İmkanlarla Geliştirilerek Uçuşa Hazır Durumda

ASELSAN AESA Burun Radarı, Milli İmkanlarla Geliştirilerek Uçuşa Hazır Durumda

ASELSAN, tamamen yerli imkanlarla geliştirdiği AESA Burun Radarını 2024 yılı içinde diğer jet uçakları ve milli İHA’larla entegre ederek uçuşlarını gerçekleştirecek.

Milli AESA Uçak Burun Radarı İlk Uçuşunu Başarıyla Tamamladı

Milli AESA Uçak Burun Radarı, F-16 ÖZGÜR platformuyla gerçekleştirdiği ilk uçuşta başarıyla test edildi. Bu başarıyla birlikte, F-16 ÖZGÜR platformu 4,5 nesil uçaklar seviyesine yükseldi ve muharip İHA’lar 5’inci Nesil ve ötesinde platformlar haline geldi.

Seri Üretim Öncesi Hazırlıklar Tamamlandı

ASELSAN’ın Ankara’daki teknoloji üssünde, AESA Uçak Burun Radarı’nın seri üretimine yönelik hazırlıklar tamamlandı. Bu gelişme, ASELSAN’ın yayımladığı abültenin 70. sayısında duyuruldu.

Yakın Zamanda Diğer Platformlarla Uçuşlara Başlayacak

Muharip uçaklar ve İHA’lar için tasarlanan Milli AESA Uçak Burun Radarı, ilk uçuşunu 15 Şubat 2024’te F-16 ÖZGÜR platformuyla gerçekleştirdi. Bu başarının ardından, radarın AKINCI ve diğer platformlarla uçuşlarına yakın zamanda başlanacak.

Çeşitli Yeteneklerle Donatılmış Milli Bir Radar

AESA Uçak Burun Radarı, otomatik tanıma, çoklu hedef takibi, yer haritalama, mesafe ölçümü, otomatik irtifa belirleme, SAR ile bulut altı gözetleme, yapay zeka destekli algoritmalar ile otomatik hedef sınırlama, geniş bantta radar spektrumu izleme (ESM), yönlü elektronik karıştırma (ECM) ve mühimmata daha etkin güdüm kabiliyetlerini barındırıyor.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol’den Açıklamalar

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, F-16 ÖZGÜR, HÜRJET, KAAN, AKINCI, KIZILELMA ve ANKA-3 İHA’larında AESA teknolojisine sahip burun radarlarının çalışacağını açıkladı. Ayrıca, ASELSAN’ın sahip olduğu AESA teknolojisinin kara, hava ve deniz platformlarında kullanıldığını belirtti.

Beklenen Pazar Büyüklüğü ve ASELSAN’ın Rolü

Savaş uçağı AESA Burun Radarı özelinde, global pazar büyüklüğünün yıllık beş milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Devam eden ihracat görüşmeleriyle birlikte, ASELSAN radarlarının hava platformları global pazarında belirleyici rol oynaması bekleniyor. Bunun yanı sıra, hava savunma, deniz platformları ve gözetleme radarları alanında geliştirilen yüksek teknolojili ASELSAN AESA radarlarıyla pazar payının artması öngörülüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir