featured

Apronda feci kaza… Teknisyen hayatını kaybetti

 

Hava yoluyla seyahat istatiksel olarak günümüzde en güvenli ulaşım şekli olarak kabul ediliyor. Öyle ki yapılan araştırmalara göre bir yolcunun uçak kazasına denk gelme ihtimalinin 11 milyonda 1 olduğu belirtiliyor. Ancak uçak kazası denildiğinde akla ilk gelen bir uçağın düşmesi olsa da aslında bundan çok farklı şekilde gelişen uçak kazaları da mevcut ve bu kazalar çok acı şekilde sonuçlanabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın iç kesimlerindeki Khanty-Mansiysk bölgesinde bulunan Belyoarsk Havalimanı apronunda yaşanan kaza da duyanları dehşete düşürdü.

Feci olayın yaşandığı 19 Ağustos cuma günü Belyoarsk Havalimanı’nda her şey rutininde ilerliyordu. Hava trafik memurları sorumluluk bölgelerindeki hava trafiğini kontrol ediyor, yer görevlileri ise apronda bulunan uçakların güvenli şekilde iniş ve kalkış yapabilmesi için çalışıyordu.

Günün ilerleyen saatlerinde şirkete ait bir Antonov AN-24, Rusya’nın Kazakistan sınırında bulunan Berezovo şehrine uçmaya hazırlanıyordu. Yerde park pozisyonunda motorları düşük devirde çalışır halde bulunan uçak, havalimanında bulunan yer görevlileri tarafından kalkış öncesi standart olan kontrollerden geçiriliyordu. İşte ne olduysa tam da bu sırada oldu.Uçağı kalkış yapmadan önce son kez kontrolden geçiren 48 yaşındaki teknisyen Andrey Abakumov, farkında olmadan çalışır durumda bulunan motora çok yaklaştı ve uçağın pervanelerine çarptı. Kaza geçiren teknisyen, olay yerinde feci şekilde hayatını kaybetti. (Milliyet)

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir