featured

Antalya’da 8 milyon turist sayısı aşıldı

 

Antalya’ya geçen hafta itibarıyla hava yoluyla gelen turistlerin sayısı 8.3 milyon oldu. Kentte günlük 75-80 bin giriş ortalamasıyla sayının ay sonunda 9 milyonu aşması bekleniyor.

21 Ağustos itibarıyla Antalya’ya havayoluyla gelen toplam turist sayısının 8 milyon 300 bine ulaştığını açıklayan Tur operatörü genel müdürü turizmci Recep Yavuz, günlük yabancı turist gelişlerinin 75-80 binde devam ettiğini belirtti. Yavuz, Ağustos sonu itibarıyla 9 milyonun rahatlıkla aşılacağına dikkat çekti.

Yavuz, 8.3 milyon yabancı turist içinde ilk sırayı 1 milyon 363 binle Almanların, 2’nci sırayı 1 milyon 275 binle Rusların aldığını söyledi.

Lara-Kemerağzı’ndaki 5 yıldızlı otelin genel müdürü Korhan Alşan, pandemi sonrası Antalya’nın ciddi taleple karşı karşıya olduğunu belirterek, “Temmuz neredeyse tüm Antalya bölgesinde doluluk bakımından yüzde 90-95 seviyesinde, ağustosta yüzde 92-97 aralığını görebiliriz. Eylülde klasik olarak kıyı tatilciliğinde okulların açılmasıyla birlikte talepte kırılma olur normalde ama bu sene eylül ayında da ciddi hareketlilik gözlemleniyor” diye konuştu. Pandemi nedeniyle ertelenen MICE-organizasyon konseptleriyle ilgili de Antalya’ya ciddi talep oluştuğunu belirten Alşan, “Bunlar da ekim ayı itibarıyla hareketleniyor. Kasım sonuna kadar ciddi hareketlilik sağlayacak. Bununla birlikte spor turizmi önemli. Futbol ve golf başı çekiyor. Bisiklet, basketbol gibi alternatif Turizm çeşitleriyle de ekim-kasım ayındaki hareketlilik artacak gibi görünüyor. Tatilcilerin büyük kısmı da gerek fiyat avantajları gerek daha sakin ve iklimsel avantajlar sebebiyle eylül-ekim aylarına olan talepleri artıracak” dedi.

KİM ORTASINA KADAR DOLU

Kundu’daki 5 yıldızlı otelin genel müdürü İsmail Çağlar, eylülün ilk yarısına kadarki dönem için rezervasyon yapamadıklarını belirtti ve şunları söyledi:

“Eylülün son 10 günü ve ekim ayı başına yönlendiriyoruz. Çünkü eylül başına şu an yerimiz kalmadı. Eylül sonu ve ekim ortasına kadar da kısıtlı bir durum söz konusu. Misafirlerimizin de tatil planlarını mümkün olduğu kadar eylül sonu, ekim başına göre ayarlamalarını öneriyoruz.” Çağlar, Rusya’ya uygulanan ambargolar kapsamında, birçok ünlü markanın Rusya’da faaliyetini sona erdirdiğini, Avrupa’ya tatil ve alışverişe giden birçok Rus turistin de bu nedenle Türkiye’ye yöneldiğini açıkladı. Çağlar, “Rusya’daki ambargodan dolayı birçok firma oradan çekildi, oradaki tüketiciler Avrupa yerine artık Türkiye’ye geliyor. Genellikle lüks alışveriş için. Bunun da ülke ekonomisine ayrı bir katkısı oluyor”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Antalya havalimanı 1 terminale ilgisizlikten dökülüyor. Ülkeye gelen turistler ilk önce o mutfak muşambası ile kaplanmış tekerlikli sandalye rampası ile karşılaşıyorlar. Yürüyen merdivenler çalışmıyor ve asansörler yetersiz. Gümrük hattından çıkışta çok çok uzun kuyruklar oluyor. O terminalin girişinde ve çıkışında çok fazla sahipsiz köpek var. Biraz ilgilenin be kardeşim.

    Cevapla