Ankara'da TEKNOFEST heyecanı

Ankara’da TEKNOFEST heyecanı

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, bugün Ankara’da başladı. Etimesgut Havalimanı’ndaki etkinliğe binlerce vatandaş akın etti.

İlk kez 2018 yılında yapılan  ve bu yıl 6’ncısı düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, bu yıl ilk kez Ankara’da düzenlendi. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde yürütülen TEKNOFEST’e 125 kurum katıldı. Saat 09.00 itibarıyla kapılarını açan TEKNOFEST’e yoğun katılım oldu. Etkinlik alanına araçlarıyla gelmek isteyen vatandaşlar, havalimanı çevresinde trafik yoğunluğu oluşturdu. Hürkuş, Akıncı ve Solotürk de etkinlik kapsamında gökyüzünde gösteri yaptı. Festivalin resmi açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın açılış konuşmalarının ardından yapılacak.

‘ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR BAŞARI’

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TEKNOFEST’in ilk kez Ankara’da yapılıyor olmasının heyecanı içinde olduklarını belirterek, “TEKNOFEST 6’ncı yılında. İlk başladığı yıllardan bugüne doğru dönüşümüne bakarsak bu bizim için de çok kıymetli. Katılımcı sayımız İstanbul’da 500 binden 2,5 milyona çıktı. Burada sayı daha da artacak. Bundan daha önemlisi buraya gelen geçlerimiz, çocuklarımız, misafirlerimiz, ‘Ben gelecekte şu an gördüğümüz teknolojilerin ve ürünlerin daha iyisini yapmaya adayım’ diyerek geliyor. TEKNOFEST’in yaptığı en büyük dönüşüm sadece sayılar değil bu sayılardan daha önemlisi, ‘Tam bağımsız Türkiye için geleceği inşa etmede, bilim ve teknoloji ile inşa etmede biz varız’ diyorlar. ‘Gördüğümüzün daha iyisini yapacağız’ diyen birçok gencimiz var. Bu ülkemiz için önemli bir başarı. TÜBİTAK da bunun en önemli araçlarından birisi” dedi.

Mandal,  “Burada TÜBİTAK’ın geliştirmiş olduğu teknolojileri ve aynı zamanda planladığı, geliştireceği teknolojileri görüyorlar ve kendileri oyunlaştırmış şekilde deneyimliyorlar. Örneğin 15 Nisan’da gönderdiğimiz İmece’nin burada maketini yapıyorlar. Her bileşeniyle onu öğreniyorlar. Tüm vatandaşlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı buraya davet ediyorum” diye konuştu.

TEKNOFEST, 30 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

‘TEKNOFEST KUŞAĞI GELİYOR’

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’in resmi açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, TEKNOFEST ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın konuşmalarının ardından gerçekleşti. Açılışta konuşan Bakan Kacır, bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı bir başka coşkuyla kutladıklarını belirterek, “Bu başarılar Türkiye Yüzyılı’nın işaret fişeğidir. İşte 2018’den bu yana büyük bir heyecanla Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğuna milyon milyon, akın akın katılan Türk gençliği bugünkü kazanımlarımızdan çok daha ötesine bizi taşıyacak iddiaya, iradeye ve öz güvene sahiptir. Bugünün Türkiye’si, hayal eden, araştıran, geliştiren, üreten gençlerimizin yolunun kesildiği değil, önündeki engellerin tek tek kaldırıldığı bir Türkiye’dir. Bugünün Türkiye’si, şehirlerinde binlerce teknoloji girişimine ev sahipliği yapan Teknoparkların yükseldiği bir Türkiye’dir. Bugün, Türkiye’nin dört bir yanında geleceğin yıldızları Deneyap Teknoloji Atölyeleriyle bilim merkezleriyle buluşuyor. Artık başkalarının geliştirdiği teknolojileri hayranlıkla seyreden değil, kendi geliştirdiği teknolojilerle hayranlık uyandıran bir Türk gençliği, TEKNOFEST kuşağı geliyor. Bize düşen işte TEKNOFEST kuşağıyla birlikte olmaktır. Bir çocuk gelsin, bir uçağa dokunsun, inşallah ülkemizin uzay programını geliştirecek bilim insanı, mühendis o olsun inancıyla TEKNOFEST’leri çocuklarımızla buluşturmaktır” dedi.

‘MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ, TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE DEMEK’

TEKNOFEST’in ilkinin 2018 yılında İstanbul’da düzenlediğini ve 14 teknoloji yarışmasına 20 bin gencin katıldığını söyleyen Bakan Kacır, “TEKNOFEST düzenlendiği ilk yılda dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olmuştu. O yıldan bugüne yaşadıklarımız gösterdi ki o başlangıç, bir büyük toplumsal seferberliğin ilk adımlarıymış. Bu yıl 337 bin takım, 1 milyon yarışmacıyla dünyada eşi benzeri olmayan rekorlara imza attık. Milyonlarca ziyaretçinin TEKNOFEST’lere gelerek Türkiye’nin ufkuna ortak olmasından, Türkiye Yüzyılı iddiasıyla gençlerimizi yüreklendirmesinden büyük bir mutluluk duyuyoruz. Şimdi, dünyada kimin ne yaptığını dikkatle takip ediyor, fakat başkalarını taklit etmek yerine kendi yol haritalarımızı oluşturuyoruz. Kendi fırsatlarımızı, kendi güçlü yanlarımızı dikkate aldığımız, karşı karşıya olduğumuz sınamaları hesaba kattığımız bir yaklaşımla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Milli Teknoloji Hamlesi’ni adım adım gerçekleştiriyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi, tam bağımsız Türkiye demektir. Milli Teknoloji Hamlesi, katma değer üreten, rekabet gücü yüksek Türkiye demektir. Milli Teknoloji Hamlesi, savaş paradigmasını değiştiren Türk SİHA’larıdır. Küresel marka olma iddiasıyla yola çıkan Türkiye’nin otomobilidir; TCG Anadolu’dur, Hürkuş’tur, Atak’tır, Anka’dır. Bayraktar, Akıncı, Kızılelma’dır. Milli Teknoloji Hamlesi, TEKNOFEST kuşağıdır. Bu yoldan artık dönmek yok. Bu yolda durmak duraksamak yok” diye konuştu.

BAYRAKTAR: ZİHİNLERDE BİR DEVRİM BAŞLADI 

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ise “2018’de ilk TEKNOFEST’i düzenlediğimizde adeta bir fideyi toprağa ekmiştik. Sonraki yıllarda bu fideyi büyütebilmek için azimle çabalamaya devam ettik. Şimdi o narin fide, toprağın üstünde boylanmaya, toprağın altında da kökleşmeye başladı. Milli Teknoloji Hamlesi kök salarak kalıcı hale geldi. İklim değişti ve zihinlerde bir devrim başladı. 1 milyondan fazla genç TEKNOFEST’in kalbi olan teknoloji yarışmalarımıza başvurdu. TEKNOFEST kuşağı dev bir dip dalga gibi geliyor. Ülkemizin tam bağımsızlığı için vazgeçilmezimiz, Milli Teknoloji Hamlesidir. Seferberlik ruhuyla yola çıktığımız bu mücadeleyi, kararlılıkla sürdürmeliyiz. İnanıyorum ki bu mücadelenin sahibi olan genç kardeşlerim, bu hedefin menzile varması için elinden geleni yapmaya devam edecektir. Bu hedefe giderken bayrağımızı mümkün olan her alanda zirveye dikmeliyiz. SİHA’larımızla dünyada nasıl zirvedeki ülkelerden biri olduysak, lider olduğumuz alanların sayısını hep birlikte arttırmalıyız. Savunma sanayinde yakaladığımız bu büyük ivmeyi tüm diğer sivil alanlara yaymalı ve insanlıkla buluşturmalıyız” ifadelerini kullandı.

‘KIZILELMA 2024’TE ÜRETİME GEÇECEK’

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, TEKNOFEST ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, etkinliklerle ilgili gazetecilere açıklama yaptı. Festivalin Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yakışır şekilde ilerlediğini kaydeden Bayraktar, “TEKNOFEST İstanbul’da dünya tarihinde havacılık tarihinde ilk defa olan gösterilerde 2,5 milyon ziyaretçi ağırladık. 1 milyondan fazla öğrenci teknoloji yarışmalarına başvurmuştu. Bu ülkemizin Cumhuriyet’in 100’üncü yılında, Türkiye Yüzyılı’nda bir anlamda geleceğinin ne kadar parlak olacağının da müjdesi. Ülkemiz insansız hava araçları alanında, sihalar alanında savunma sanayinde bütün dünyanın takdirini kazanan bir başarı yakaladı” dedi.

Bayraktar Kızılelma ile ilgili konuşan Bayraktar, “Geliştirme faaliyetleri devam ediyor. Biliyorsunuz, biz Cumhuriyetimizin 100 yılında ilk uçuşunu yapacağımıza söz vermiştik. 2020’de sürpriz yaparak ilk uçuşunu yaptı, test programı şu an devam ediyor. 2024’te üretime geçmiş olacak” açıklamasında bulundu.

BAKAN GÖKTAŞ, BAKANLIĞIN DESTEKLEDİĞİ ÇOCUKLARLA TEKNOFEST’E KATILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, deprem bölgesindeki 11 ilde bakanlığın destek verdiği çocuklar ile İl Çocuk Hakları Komiteleri’nden gelen çocuklarla TEKNOFEST’in açılışına katıldı. Bakan Göktaş, TEKNOFEST alanındaki Deneyap Kart Eğitim Atölyesi’nde çocuklarla birlikte robotik kodlama eğitimine katıldı, çocukların heyecanına ve mutluluklarına ortak oldu. TEKNOFEST alanında Hürjet ve Kızılelma’yı çocuklarla birlikte yakından inceleyen Bakan Göktaş, çocukların teknolojiye olan ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BAKAN KOCA, TEKOFEST’E KATILDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara’da düzenlenen TEKNOFEST kapsamında, festival alanına gelerek Sağlık Bakanlığı standını ziyaret etti. Bakan Koca, burada incelemelerde bulunarak, stanttaki bakanlık görevlilerinden bilgi aldı. Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Koca, TEKNOFEST’e gösterilen ilgiye ve festivalin önemine dikkat çekerek, “30 Ağustos gibi bir günde, ülkemizin geleceğiyle ilgili, özellikle gençlerimizi de umutlandıran teknolojik bir gelişimin son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Lise ve üniversite öğrencilerinin teknolojiye bu kadar ilgi gösteriyor olmaları bizim için de ülkemiz için de son derece önemli. Ülkemizin geleceği gençlerimiz, Bu dönemde gençlerimizin donanımlı olmaları önemli. Gelecekte önde olan ülkeler, teknolojiyi ve bilişimi yoğun kullanan gençliğin oluşturduğu ülkeler olacak. Onun için gençlerimizi son derece donanımlı yetiştiriyor olmamız ve onları teknoloji ile buluşturmamız gerekiyor. Bu açıdan TEKNOFEST son derece önemli” diye konuştu.

‘AFETLERDE UMKE ATAK DA OLACAK’

Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı standında yaptığı incelemelere dair de “Burada özellikle geleceğin teknolojileri, ilkyardım, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve bir de UMKE Acil Tıbbi Arama-Kurma (ATAK) var. UMKE ATAK ekibi şöyle bir ihtiyaçtan doğdu. Biz, halkımızın özellikle arama-kurtarma ekibi noktasında da talebinin olduğunu gördük. Bu ekibin sağlık ekibi olması son derece önemli. Bu ekip, 15 bin 200 gönüllü arkadaşımızın olduğu bir ekip. Dünyada, gönüllü olup, bu kadar yaygın olan ve sağlık ekibinden oluşan arama-kurtarma dışında medikal kurtarma işini de aynı zamanda yapan benzer bir organizasyonun da olmadığını söylemek istiyorum. Bundan sonraki süreçteki afetlerde, sağlık gönüllülerinden oluşan UMKE ve yine sağlık gönüllülerinden oluşan arama-kurtarma ekibi ATAK da olacak” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, konuşmasının ardından stantta bulunan bakanlık görevlileri ile fotoğraf çektirdi. Koca, daha sonra ATAK’ın arama- kurtarma köpekleri ‘Tarçın’ ve ‘Body’ ile oyun oynadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir