Ankara’da Öldürülen Rus konsolosun ismi artık Rus uçağında yaşatılacak

Ankara’da Öldürülen Rus konsolosun ismi artık Rus uçağında yaşatılacak

19 Aralık 2016 günü gerçekleşen Ankara’da suikaste uğrayarak öldürülen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un ismi artık Rus uçağında yaşatılacak.

NE OLMUŞTU?

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara’da katıldığı bir sergi açılışında uğradığı suikast sonucu 2016’da hayatını kaybetmişti. Türkiye ile Rusya arasında uçak krizinin yaşandığı dönemde ilişkilerin normalleştirilmesi için yürüttüğü çabalarla öne çıkan Karlov’un ölümünün ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “Türkiye’den trajik bir haber geldi. Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadyeviç Karlov alçakça öldürüldü. Rus Büyükelçiye yapılan saldırıya verilecek cevap, terörizme karşı savaşı güçlendirmektir” demişti. Suikastın bir ‘provokasyon’ olduğu konusunda Putin’le hemfikir olduklarını söyleyen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Karlov’un katilinin Mevlüt Mert Altıntaş isimli çevik kuvvet polisi olduğunu ifade etmişti.

ANDREY KARLOV KİMDİR?

Andrey Karlov, 4 Şubat 1954 tarihinde Moskova’da dünyaya geldi. 1976’da Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden, 1992 yılında ise Diplomasi Akademisi’nden mezun olarak yükseköğrenimini tamamladı. Karlov, 1976’dan beri diplomatik alanda çalışmalarını sürdürüyordu.

SSCB, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı merkez teşkilatının yanı sıra yurtdışı temsilciliklerinde, özellikle 1976-1981 ve 19841990 yıllarında SSCB’nin Kuzey Kore’deki büyükelçiliğinde, 1992-1997 yıllarında da Güney Kore Cumhuriyeti’ndeki büyükelçiliğinde farklı görevlerde çalıştı. Karlov, 2001-2006 döneminde ise Kuzey Kore’de büyükelçi olarak görev yaptı. Karlov, 2007-2013 döneminde de ülkesinin Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments