ANKA artık yerli motorla uçacak

ANKA artık yerli motorla uçacak

Türk savunma sanayisinin geliştirdiği motorlar milli hava platformlarıyla buluşuyor. TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit, özgün İHA motorunun yeni nesil Anka’ya entegrasyonun geçen hafta itibarıyla bittiğini açıklayarak, Şimdi uçuş testlerini bekliyor PD170 dedi.

Türk savunma sanayisi yerli ve milli üretimlerini hızlandırırken, geliştirdiği motorları da milli hava platformlarıyla buluşuyor.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü Mahmut Akşit, “Özgün İHA motorunun yeni nesil Anka’ya entegrasyonu geçen hafta itibarıyla bitti. Şimdi uçuş testlerini bekliyor PD170. İnşallah 2018’de uçtu diye duyarız. Motor hazır, TUSAŞ’ın prosedürlerini tamamlamasını bekliyoruz Seri üretim siparişini aldık. Seri imalatı başladı, yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

ANKA’yı 40 BİN FEETE ÇIKARABİLECEK

TEI tasarımı PD170 motoru, 155-165 beygir motordan daha güçlü ve 170 beygir üzerinde güç verebiliyor.

Yeni nesil motor, 20 bin feete kadar tam gaz, hiçbir güç düşmeden çıkabiliyor. Motor, ANKA’yı 40 bin feete kadar rahatlıkla çıkarabilecek.

İHA üreticilerinin de dikkatini çekmeyi başardı

Türkiye’nin İHA sistemlerinin kritik yurt dışı bağımlılığına çözüm olması amaçlanan PD170, önde gelen yabancı İHA üreticilerinin de dikkatini çekmeyi başardı.

Motorun ilk uçuşu sonrası yabancı müşteri ilgisinin daha da artması ve somut projelere dönüşmesi bekleniyor. Türkiye böylece İHA motoru üretmesinin yanında satışını da gerçekleştirebilecek.

TURBO DİZEL İHA MOTORU: TEI-PD170

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TEI arasında 2012 yılında imzalanan projede önemli bir aşama daha gerçekleşiyor.

PD170 motoru, 2017 yılının Ocak ayından bugüne kadar, toplam 3 bin saatten fazla süreyle çalıştırılırken, motorun 20.000 feet yükseklikte sağladığı 170 beygir gücü ile irtifa gücü konusunda sınıfında lider, yakıt tüketimi ve güç/ağırlık oranı konusunda sınıfının en iyilerinden olduğu belirtildi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör