Anadolu Üniversitesi lisans verme sorunu

Anadolu Üniversitesi lisans verme sorunu

 Tarafıma E-Posta aracılığı ile gelen ve ismi bende mahfuz olan bir okuyucu mektubunu size noktasına virgülüne bile dokunmadan aynen yayınlıyorum. 
Bilindiği üzere hava aracı bakım personeli lisanslandırılması amacıyla ülkemizde çeşitli kurumlarda lisansın sorumlu olduğu ilgili modüllerden sınava giriliyor. Sınavların tamamlanması durumunda lisans başvurusu yapılabiliyor.
Ülkemizde bu sınavları yakın bir tarihe kadar MNG Training Center, Akademi THY ve Anadolu Üniversitesi Havacılık ve uzay bilimleri fakültesi yapmakta idi. Habom oluşumundan dolayı MNG Training Center ve THY Akademi nin sınav yetkisinin alınmasından sonra bu iş tekele dönüştü ve Anadolu üniversitesi SHY-66 lisansı için modül sınavlarını yanlız başına yapmaya devam etti.
Geçtiğimiz aralık sınav döneminde büyük bir değişikliğe gidilip, EASA standartları altında sınavların bazılarının soru sayısı değiştirildi ayrıca sınavlara üç kez girme hakkı, üç deneme sonrası başarısız olunması durumunda bir yıl bekleme süresi gerekliliği eklendi. Değişikliğin bir bölümü de soruların yapısı ve soru kalıpları üzerinde oldu. Belirledikleri bir yabancı ders kaynağı üzerinden (Total Training Support) soru hazırlanıp, meslekle alakası olmayan, sıradan bir sözlükle çevrilip bir uçak teknisyenine yabancı olan kelimelerle, teknisyenin aslında bildiği konuyu şaşırmasına neden olacak şekilde soru hazırlandı. (İngilizceden Türkçeye çevrilen kelimenin anlamına eş anlamlısından gidildiğinde aslında bilindik bir kelime olduğu sonradan farkediliyor. Fakat kullandıkları sözlük sınav adayının bilgi ve tecrübesini köreltiyor veya yanıltıyor.) Soru kalıpları, bilgi seviyelerinin gayet üzerinde olduğu aşikâr. Level II bir soru olması gereken konuda, oldukça detaylı bilgi isteniyor. Bir de soruların mantıksızlığı eklenince sınavları geçmek ayrı bir sorun oluyor, ki aralık döneminde girilen sınavlarda başarı yüzdesinin %5 i geçmeyeceği ortada(modül 3, modül 11, modül 7, modül 6, modül 5, modül 17, modül 14, modül 15 başarı yüzdesi kontrol edilebilir.)
Havacılığın hızla büyüdüğü ülkemizde her firmanın filosu zaman içinde katlanarak artmaktadır. Bu da sektörde her çalışanın da bildiği gibi teknisyen ihtiyacı anlamına gelir. Teknisyenine bukadar ihtiyaç duyduğu ülkemizde aylardır yoğun çalışma temposuna rağmen bu tür engellere takılarak üç ay bir sonraki sınav dönemini bekliyor olmak, çalışanların, adayların hevesini kıracaktır.
Bu konuda yapılabileceklerin arasında ilgili sınav merkezinin soru kalıpları, soru seviyeleri, soru hazırlayan görevlilerin sektörle olan bağlantıları araştırılabilir, gerekli düzenlemeler yapılabilir. Bu da gerekli teknisyen ihtiyacını karşılamak gerek adayların önünü açacak, gerekse ülkenin teknisyen ihtiyacını kapatacaktır. Belirtilen düzeltme önerilerinin EASA düzenlemesine hiçbir zararı yoktur. Öğrencilerini sınavlardan geçirmeyen bir sınav merkezi, kendisini EASA nın gözünde büyütemez.
NOT/Yorumlarınızı lütfen bu yazının altındaki yorum hanesine atınız. 
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

49 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Cancücell
1 yıl önce

bir olaydan bahsedeyim. Sınava girdim çıktım , evime gittim , açtım TTS’i hatırladığım kadarıyla soruların cevaplarına baktım. Bir de ne göreyim? Sınavda bana sorulan bazı soruların aslında sorulmaması gerekiyormuş. modül 5’te mikroişlemciler, entegre devreler gibi birkaç konu B1.1 kategorisine sorulmuyormuş. Bu soruları sınav anında görüp hatalı olduğunu tespit edemedim dolayısıyla soru itiraz formundaki soru numarası hanesini dolduramıyorum. Belki 26. soru belki de 1. soru bunu bilemem, ya da sorunun içeriğini hatırlamam mümkün olmayabilir. Ben sadece mikroişlemci ile ilgili soru diyebilirim. Dolayısıyla soruları görmem bu soruların hangi konularda geçtiğine bakmam gerekir. Bunun için başvurduğumda bunun mümkün olmadığını , soru havuzundaki soru… Devamını oku »

shyo mezunu
5 yıl önce

2007 a.ü. mezunuyum. 2009 da ilk modül sınavları yapılmaya başlandığından beri bu sınavlar konusunda tecrübeliyim. bu konuda sınavlardan şikayetçi olan arkadaşların haklı olduğu konular elbet var, ancak benim gözlemlediğim çok fazla haksız eleştiri yapılıyor, sınavdan kalan çoğu kişi ağlama moduna geçiyor. sebebi benim gözlemlediğim şu: adaylar etraftan toparladığı geçmiş birkaç soruyu öğreniyor cevabı ezberliyor, amm i bile ingilizce okuyacak yeterliliğe sahip değil sonra vay efendim ben kaldım. ben 2009 temmuz ayında soru havuzu yeni oluşturulunca ilk sınavlarda 5 modül birden geçtim. ancak bu tts kitaplarını 15 gün çalıştım. ingilizce notlar aldım. eğer ingilizceniz temel teknik bilginiz yeterliyse bu sınavlardan geçersiniz.… Devamını oku »

SHY-66 = Part-66 :)
4 yıl önce

1950’li yılların başlarında Kore savaşına asker gönderip yüzlerce Mehmetciğimizin canlarını vermesi sonucunda NATO’ya kabul edilmiştik. Bu Mehmetçikleri bugün hatırlayan var mı acaba? SHGM’nin SHY/SHT-66 kurallarıyla lisanslı teknisyen üretiminde koyduğu yüksek manialar sayesinde de bizi belki AB’ye, olmazsa EASA’ya asil üye olarak kabul ederler (mi acaba). EASA’dan daha EASA’cı olan SHGM, SHY-66 modül sınavları sayesinde lisans alamayan yüzlerce gencimizi ilerde hatırlayan olacak mı acaba? Sonuç olarak, Türk Uçak Bakım Şirketleri lisanslı teknisyen olarak AB üyesi ülkelerin Part-66 lisanslı teknisyenlerini çalıştırmak zorunda kalacaklar. bİzim gençlerimiz de Qualified Mechanic olarak AB’li abilerinin takım çantalarını taşırlar. SHD-T35 ile 40 yılda kaç bin lisanslı teknisyen… Devamını oku »

havacı123
5 yıl önce

Gerçekleri su yüzüne çıkardığınız için teşekkür ederim hocam

aviyonikçi
5 yıl önce

askeri personelim. ben de mart15 sınav takvimiyle eğitime başlamış bulunmaktayım. en büyük problemim kaynak sıkıntısı. onun dışında pratik olarak zaten aktif teknisyenim. yalnız mesleğimin dünya çapında tanınması adına bu sertifikayı almak istiyorum. başarı oranları ortada. nasıl bu kadar modül sınavını kaynak kitap olmadan veririz o da muamma

Sedat
5 yıl önce

Para ile kolay ulaşılabilen bir lisans ne kadar doğru ellerde? Ben 28 yılımı Hava Kuvvetleri ve TAI de F-16 uçakğında, Aviyonik ve mekanik sistemlerde çalışarak geçirdim ve sivil uçak arızalarına da hatır için gittim lisans sahibi olup sanayide usta olamayacak çok teknisyen gördüm fakat sistem öyle kurulmuş ki bizim gibi yeri geldiğinde Amerikalının bilgi aldığı insanların uçak tecrübesi 1 gün bile sayılmıyor:) Bu da işi bilmeyen insanların bu işlerin başında yönetici olmasındandır. Geneli ile tüm hava araçları aynı mantıkla dökümante edilmekte örnek 21 sistem Havalandırma 23 telsiz 24 elektrik … bu helikopterde de uçak da aynıdır. Ama bilmeyene bunlar hikaye.

a.ü mağduru teknisyen
5 yıl önce

kaynak gösterdikleri linkten modul 9 un sorularını 70 tl ödeyerek indirdim 346 soruyu türkçeye çevirdim ezberledim allah rızası için 1 soru çıkmadı..neye hizmet ediyorsunuz arkadaş ..bizden başka ayağına kurşun sıkan bir ülke yoktur sanırım

teknisyın
5 yıl önce

peki iyi hoşta arkadaşlar bu adamlar sınavları zor tutuyor ınsanları illagele zorluyorlat.evet hakkımızı yiyorlar ve bu sektör artık böyle ilerliyor,ver parayı al lisansi.ilerde bu adamların lisanslarının ıptal olma durumu olmaz mı sızce ?

Uzman
5 yıl önce
Cevapla  teknisyın

SHGM bunun üzerinde uğraşıyor zaten, ayrıca lisansın nereden olursa olsun ingilizce seviyen onların istediği düzeyde değilse (kontrolü sözlü olarak onlar yapıyor) imza yetkin alınıyor, sonra mı yunanistan bile seni kurtaramıyor.

HAVA KUV.
5 yıl önce

BEYLİK VERMİŞLER ÖNCE BABASINI KESMİŞ MODÜLLERİN İÇERDİĞİ BİLĞİ İLE NEHANGAR DA NE DE UÇUŞ HATTINDA BAKIM YAPILMAZ MÜHENDİS Mİ TEKNİSYEN Mİ OLCAKLAR

hava civa
6 yıl önce

eskişehir aü debu soruları hazırlayanları toplasın shgm onları sınava tabi tutsun eğer başarı oranıyüzde 30 u bulursa ben bu işi bırakırım. ver parayı al lisansı birileri sizin 1-2 senelik kazancınızı yattığı yerden cebine atsın sınav sonrası soru ve ceaplar neden yayınlanmıyor ösym deki şahibeler var allah bildiği gibi yapsın onların çocukları da ömürboyu işsiz kalırinsaallah.

Uzman
5 yıl önce
Cevapla  hava civa

900 sayfalık TTS kitabı çalışmak için çok fazla diyorsunuz ya soru hazırlayan o kitabı soruları hazırlamak için 5 kere okuyor, bir de yanlış soru itirazı gelmesin diye hazırladığı soruları soruları 5 kez farklı açılardan kontrol ediyor, zahmet edip 1 kez okuyan da sınavı geçen yüzde 3 e giriyor, deneme yanılma yoluyla sınava giren ve sallayarak bu işin olacağını düşünen arkadaşlar da yüzde 97 lik kısma girince yukarıdaki yorumları yazıyor…