Anadolu Ankası Tatbikatı göz doldurdu

Anadolu Ankası Tatbikatı göz doldurdu

Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatı, nefes kesti

GENELKURMAY Başkanlığınca Türkiye’nin ev sahipliğinde, 6 ülkenin yer aldığı jetler, helikopterler ve kurtarma timleriyle müşterek hava yer entegrasyonu…

GENELKURMAY Başkanlığınca Türkiye’nin ev sahipliğinde, 6 ülkenin yer aldığı jetler, helikopterler ve kurtarma timleriyle müşterek hava yer entegrasyonu görevlerini içeren senaryoların icra edildiği “Uluslararası Anadolu Ankası” tatbikatı başarıyla gerçekleştirildi.Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleşen “Uluslararası Anadolu Ankası -2019 Tatbikatı’na, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Kara, Deniz, Hava ve Özel Kuvvet Komutanlığı ile Azerbaycan, İngiltere, Katar, KKTC, Pakistan ve Romanya silahlı kuvvetlerine ait unsurların katıldı. 13 Mayıs’ta başlayan ve 24 Mayıs günü sona erecek tatbikatın kapıları bugün basına açıldı. İlk olarak tatbikata katılan savunma helikopterleri ile üste konuşlu olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın akrobasi timi Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı. Kaynak: Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatı, nefes kesti.

ANKA, LAZER GÜDÜMLÜ MİLLİ MÜHİMMAT KULLANDI. Milli silahlı insansız hava aracı olan ANKA’nın, Roketsan tarafından yapılan yapılan lazer güdümlü MAM-L (Milli Akıllı Mühimmat) mühimmatını, tatbikatın bugüne kadar olan süreçlerinde kullandığı belirtildi. Türkiye’den Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 2 adet ATAK helikopteri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan SAT görev timi 5 personel, Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan Özel Kuvvet timi 7 personel ve 1 adet S-70 helikopteri, Azerbaycan’dan 2 adet Mi-17 ve 2 adet Mi-35 helikopteri ile 1 CSAR timi toplam 57 personel, İngiltere’den 1 JTAC timi 4 personel, Katar’dan 1 adet C-130 uçağı ve 54 personel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 1 adet AS-532 Cougar helikopteri ve 1 PK timi 14 personel, Pakistan’dan 4 adet F-16 ve 1 CSAR Timi 6 personel ile gözlemci statülüsünde helikopter pilotları toplam 90 personel, Romanya’dan ise 2 adet IAR-330 SOCAT helikopteri ve 30 personel ile katılım sağlandı. Kaynak: Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatı, nefes kesti.


Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.