Amerikanın B-52’leri Katar’a indi

Amerikanın B-52’leri Katar’a indi

ABD’nin B-52 bombardıman uçakları Katar’daki ABD üssüne indi. İran ise, uçak gemisi de dahil olmak üzere ABD’nin körfeze silah yığmasını protesto etti.

ABD Merkez Komutanlığına (CENTCOM) göre, Washington’un İran’ın tehditlerine karşı Ortadoğu’ya gönderdiği B-52 Stratofortress bombardıman uçakları ABD’nin Katar’daki hava üssüne ulaştı. ABD Hava Kuvvetleri personelinin Al Udaid Hava Üssü’ne yerleştirilen ve CENTCOM’un web sitesinde yayınlanan bir fotoğrafta iki uçak gösterildi.

İran ise, uçak gemisi de dahil olmak üzere ABD’nin körfeze silah yığmasını protesto etti. Rejim, Washington’ın finansal yaptırımları da sertleştirdiği dönemde “psikolojik bir savaş” ile kendilerini korkutmaya çalıştığını bunun eski bir strateji olduğunu açıkladı.

 

Washington, bu ay İran’a karşı yaptırımları sıkılaştırarak Tahran’ın petrol ihracatını sıfıra indirmek amacıyla bazı ülkelerin İran’dan petrol alma muafiyetlerini ortadan kaldırmıştı. İran ise buna Nükleer Anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Plani (KOEP) anlaşmasının bazı hükümlerini askıya aldığını duyurarak karşılık vermişti.

Geri
Etiketler:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
katar
1 yıl önce

Dost ve kardeş ! Katar,tüm uyarılarımıza rağmen bizi takmayarak rumlarla beraber kıbrıs’da gaz ve petrol arıyor, müslüman bir ülkeye ambargo uygulayan,gerekirse saldırırım diyen gayri müslüm bir ülkeye yardım ve yataklık yapıyor. Tıpkı bizim incirlik üssünü hala onlara kullandırmamız gibi…Müslüman toplumlar ve ülkeler hiçbir zaman adam olamazlar,mümkün değil.