AMERİKA’DA BİNLERCE KİŞİ ‘MÜSLÜMANLARIN YANINDAYIZ’ DEDİ

AMERİKA’DA BİNLERCE KİŞİ ‘MÜSLÜMANLARIN YANINDAYIZ’ DEDİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın, mültecilerin ülkeye girişini sınırlandıran kararnamesini protesto etmek için devam eden gösterilerin ikinci gününde binlerce kişi Los Angeles Uluslararası Havalimanı’nda (LAX) ve San Francisco Havalimanı’nda (SFO) toplandı.

Los Angeles Havalimanı’nda bir araya gelen eylemciler Trump’ın Müslümanlara yönelik politikalarına tepkilerini dile getirerek “Müslümanların yanındayız” mesajı verdi.

Trump’ın kararnamesinin ardından LAX ‘in Tom Bradley Terminali’nde gözaltına alınan 7 kişinin serbest bırakılması için terminal önünde yolu trafiğe kapatan eylemciler polisle karşı karşıya geldi. Gözaltında bulunanlar serbest kalana dek eylemlerini sürdüreceklerini açıklayan göstericiler, “İzin verin girsinler”, “Amerika’yı nefret değil sevgi güzelleştirecek” ve “Yasağa hayır, duvara hayır, herkese sığınma hakkı” sloganları attı.

LAX polis şefi David Maggard, havalimanında kargaşa ve gecikmelere sebep olan eyleme rağmen göstericilerden tutuklanan kimse bulunmadığını kaydetti. Polisin eyleme müdahale ederek göstericileri dağıtmak gibi bir planlanın bulunmadığını dile getiren Maggard, oturma eylemi nedeniyle trafik rotasını değiştirdiklerini söyledi.

Protesto nedeniyle birçok yolcunun uçağını kaçırdığı gözlenirken, yakınlarına destek için havalimanında bulunan bir grup Müslüman gazete kağıtları üzerinde namaz kıldı.

ABD Gümrük ve Sınır Koruma yetkilileri gözaltılara ilişkin açıklama yapmaktan kaçınırken, İngiliz The Times gazetesi tarafından yetkili kaynaklara dayandırılan bir haberde LAX Havalimanı’nda Yeşil Kart (Green Card) sahibi 13 kişinin bir süre alıkonulduktan sonra serbest bırakıldığı bilgisine yer verildi.

Trump’ın imzaladığı kararnameye protestoların devam ettiği Los Angeles Havalimanı’nda küçük bir grup Trump destekçisi de karşı protesto yaptı. Tom Bradley Terminali önüne gelen grupla Trump karşıtı protestocuların çatışması polis tarafından engellenirken, Trump destekçileri “Göçmenleri dışarıda tutun” sloganları attı.
San Francisco Havalimanı uluslararası terminalinde binden fazla kişi Müslümanlara destek vermek için ellerinde dövizlerle gösteri düzenledi.

Geçiş noktalarında toplanan kalabalığa karşı polisin yetersiz kalmasından dolayı çevre kentlerden polis takviye edildi.

Diğer yandan, Eski Rehine Savunma Sekreteri Yardımcısı Frank Gaffney, Trump’un seyahat yasağını savundu ve daha da ileri gitmesi gerektiğini söyledi.
BBC Radio 4’ün programına konuşan Ulusal güvenlik sorumlusu Gaffney, yapılan hareketin Birleşik Devletlerin ulusal güvenliği ve Amerikan halkının güvenliği ile doğrudan bağlantılı olduğuna inanıyorum “dedi. Gaffney, Suudi Arabistanlı yolcuların ABD’ye seyahat yasağı listesine eklenmesi gerektiğini de belirtti

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.