featured

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN ‘HAYALET UÇAK’LARI İSRAİL’DE

İsrail, ABD’den satın aldığı 50 Adir F35 tipi savaş uçağından ilk ikisini teslim aldı. “Hayalet uçak”lardan her birinin maliyeti 100 milyon dolar.
İsrail’in ABD’den satın aldığı 50 Adir F35 tipi savaş uçağından ilk ikisini teslim aldığı bildirildi.
İsrail Ordusundan yapılan yazılı açıklamada, hava muhalefeti nedeniyle birkaç saat gecikmeli olarak İsrail’e ulaşan Adir F35 tipi iki savaş uçağının Necef Çölü’ndeki Navatim Hava Üssü’ne iniş yaptığı bildirildi.
Savaş jetlerini teslim almak için üstte düzenlenen törene İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Avigdor Liberman ve Genekurmay Başkanı Gadi Eizenkot’un yanı sıra ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın da katıldığı belirtilen açıklamada, Adir F35 jetlerinin “dünyanın en gelişmiş savunma ve saldırı savaş uçakları arasında yer aldığı” bilgisine yer verildi.
İsrail Genelkurmay Başkanı Eizenkot, teslim alınan F35’lerin 2017 yılında kullanılmaya başlayacağını söyledi.
İsrail resmi radyosunun haberinde de Adir F35 uçağının tanesinin İsrail’e 100 milyon dolara mal olduğu ifade edildi.
Daha önce ABD’den 33 F35 tipi savaş uçağı siparişi veren İsrail, geçen ay 17 yeni siparişle envanterine katacağı F35’lerin sayısını 50’ye yükseltmişti.
“Hayalet uçak” olarak adlandırılan F35 jetleri, yakıt ikmaline gerek kalmadan uzun süre havada kalabilme ve güçlü radar sistemi gibi özellikleriyle biliniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir