ALPLER ÜZERİNDE ALÇAK GÖSTERİ UÇUŞU

ALPLER ÜZERİNDE ALÇAK GÖSTERİ UÇUŞU

Londra merkezli havayolu eksperi Alex Macheras, İsviçre havayollarına ait CS100 jet’e davet edildi. Alpler’deki St Moritz Kayak Şampiyonasında alçaktan gösteri uçuşu gerçekleştirilecekti. Kumanda askeri pilotlardaydı.

Uçaktaki tek yolcu Alex’di, kabin memuru yoktu. Bu nedenle kalkış öncesi kapı ve kabin kontrollerini yaptı. Kendisine uçuş ekibi tarafından verilen brifingde, yapılacak manevralar nedeniyle baş dönmesi yüzünden, neresi aşağısı, neresi tavan karıştırabileceği ve uçağın Alp dağlarına inanılmaz derecede yakınlaşacağı anlatıldı.Uyum sağlayamadığı durumda bağırarak haber vermesi de söylendi. Oldukça gerginleşen Alex, İsviçreli pilotlarla birlikte olduğu gerçeği ile güvence içindeydi.

Kapılar kapalı, dolaplar kilitli ve emniyetli iken, pilotlar kapıyı kapatarak check-list’e başladı. Sonrasını şöyle anlatıyor:

-Uçuş planları yürürlüğe girdiğinde, uçuş ekibi bana, St. Moritz kayak merkezi üzerinde farklı dağ zirvelerinin etrafında keskin daireler çizecek manevralar hakkında bilgi verdi. Ayrıca, Patrouille Suisse (İsviçre Ordusu) ile sürekli temas halindeydik. Çok düşük sonra yüksek hızda, 70 derecelik tornalama manevraları gerçekleştirdik. Yer çekimine yaklaştıkça, çekim gücü çok yoğundu ve o anda dengeli olabilmek için çabalarken, elimdeki telefonu daha fazla tutamadım. Normal uçuşlardakinin aksine yavaşça dimdik düştüğünü gördüm.

En inanılmaz an, uçağımızdan sadece birkaç metre uzakta uçan Patrouille Suisse pilotunu görmekti.

Alex Macheras Kimdir?

Alex Macheras, havayollarına teslim edilen uçakların ilk uçuşlarına katılarak fikirlerini rapor ediyor. First Class, Business veya kabiniçi eğlence sistemleri ve ikram incelediği konular. Onunla ilgili yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

avatar
500

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.