Almanya'da Havalimanlarında Kaos! Yüzlerce Uçuş İptal Edildi

Almanya’da Havalimanlarında Kaos! Yüzlerce Uçuş İptal Edildi

Almanya’nın Köln, Hamburg, Berlin, Stuttgart ve Karlsruhe’deki havalimanlarında güvenlik personelinin greve gitmesi nedeniyle yüzlerce uçuş iptal edildi. Alman Havalimanları Birliği (ADV), grevlerden 580’i aşkın uçuş ile 90 bin yolcunun etkilendiğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Türk Hava Yolları’nın da aralarında bulunduğu birçok havayolu şirketinin seferleri grev nedeniyle iptal edildi. Berlin ve Köln’deki tüm kalkışlar iptal olurken, iniş yapan uçaklar yolcu almadan tekrar kalkış yaptı.

Birleşik Hizmet Sendikası (Verdi), daha önce bugün için tüm gün “uyarı grevi” çağrısında bulunmuştu. Sendika yetkililerinden Özay Tarım, toplu sözleşmede 2,80 avroluk zam talep ettiklerini belirtti. Ancak işverenin bu talebi karşılamadığı için greve gittiklerini ifade eden Tarım, uçuşların iptal edilmesiyle grevin etkisinin görüldüğünü söyledi.

Güvenlik personelinin toplu sözleşme görüşmelerinde şimdiye kadar yapılan 5 tur görüşmeden de sonuç alınamadı. Verdi sendikası, sektördeki yaklaşık 25 bin çalışan için devam eden ücret görüşmelerinde baskıyı artırmayı amaçlıyor.

Verdi sendikası, 12 aylık süreçte saat başına 2,80 avroluk ücret zammı ve fazla mesailerin ilk saatten itibaren hızla ödenmesini talep ediyor.

Grevin etkileri devam ederken, sendika ve işveren arasında anlaşma sağlanıp sağlanmayacağı belirsizliğini koruyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir