Almanya İncirlik konusunda ABD’den arabuluculuk istiyor

Almanya İncirlik konusunda ABD’den arabuluculuk istiyor

Türkiye, geçtiğimiz günlerde Alman vekillerin İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaret etme talebini geri çevirmişti. Bunun ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel’den, “İncirlik Üssü’ne alternatifleri düşünmeliyiz. Ürdün bir olasılık” açıklaması gelmişti.

Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD´ye giden Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, mevkidaşı Rex Tillerson ile görüşmesinde ABD´den Türkiye´nin Alman milletvekillerine İncirlik´te bulunan askerleri ziyaret izni vermesi konusunda devreye girmesini istedi.

Alman basınında yer alan haberlere göre, Gabriel görüşme sonrasında NATO partneri ülkeler arasında farklı bir ilişki olması gerektiğine dikkat çekerek, “Amerikalıların Türkiye ile bizim şu anda olduğunun aksine bir ilişki içerisinde olmamız konusunda Türklerle görüşmek için ellerindeki imkanları kullanacaklarına inanıyorum” dedi.

Gabriel Çarşamba günü Neue Osnabrücker Zeitung gazetesine verdiği demeçte, Türkiye´nin İncirlik ziyaretine izin vermemesini eleştirmiş ve “Ben sadece Türk hükümetinin gelecek günlerde fikrini değiştirmesini ümit edebilirim. Aksi takdirde Alman parlamentosu hiç kuşkusuz askerlerini Türkiye’de bırakamaz” ifadelerini kullanmıştı. (DHA)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör