Almanlar havalimanını hala bitiremiyor

Almanlar havalimanını hala bitiremiyor

13 yıl önce başlamışlardı…

Almanlar havalimanını hala bitiremiyor

İstanbul Havalimanı’nın inşa edilme sürecinde çok sayıda kara propagandaya imza atan Alman basını, yapımına 13 yıl önce başlanan Berlin-Brandenburg Havalimanı’nın 2020 yılında yapılması planlanan açılışının tehlikede olduğunu yazdı.

Berlin’in güneyinde 13 yıl önce yapımına başlanan havalimanının Ekim 2020’de hedeflenen açılışı tehlikede olduğu belirtildi.

Spiegel dergisinin haberine göre BER Genel Müdürü Engelbert Lütke Daldrup, havalimanına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Nisan ayı başında BER’in hissedarları olan Berlin ve Brandenburg eyaletlerinin hükümetleri ile federal hükümetin temsilcilerine havalimanının açılışına ilişkin bilgi veren Daldrup, havalimanı hissedarları, hükümet ve eyalet yetkilileri ile yaptığı görüşmede, “Havalimanın daha önce söylenen ekim 2020’de açılacağına bugün kayıtsız şartsız garanti veremeyiz.” ifadesini kullandı.

Havalimanını kontrol eden TÜV Rheinland şirketinin, mart ayı başında havalimanında toplam 11 bin 581 hata tespit ettiği ve bunların 9 bin 407’nin önemli görüldüğü kaydedildi. Şirketin, özellikle hassas güvenlik teknolojisi ve yangın koruma alanlarındaki eksikliklere dikkat çekildiği aktarıldı.

Ulusal basında çıkan haberlerde, ayrıca havalimanın alt katlarında, kabloların geçtiği bölümlerde pürüzlerin bulunduğu ifade edildi.

BER’den yapılan açıklamada ise havalimanının açılışının 2020 Ekim ayında yapılmasının öngörüldüğü, ancak bunun için tüm tarafların görevlerini zamanında ve sözleşmeye uygun olarak yerine getirmeleri gerektiği vurgulandı.

2006’da temeli atılan ve Haziran 2012’de hizmete girmesi planlanan BER’in açılışı yangın söndürme sistemi ve inşaat hataları sebebiyle birkaç kez ertelenmişti. 2017’nin mart ayında genel müdürlük görevine getirilen Daldrup, geçen yıl havalimanının 2020’nin ekim ayında açılacağını bildirmişti.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

6 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
İşi gerektiği gibi yapmak...
1 yıl önce

Adamlar herşeyi kuralına ve yasalara uygun olarak yaptıkları/yapmak zorunda olduğu için süreç uzuyor. Örnek: ihale şartları, sözleşme imzalandıktan sonra değişmiyor, maaliyet artıyor diye kot farkı değiştirilmiyor, onlarca kişinin ölümüne yol açan iş kazaları yaşanmıyor. Ulaşımı planlanıyor, metrosu, yolu herşeyi ile tam bir terminal hedefleniyor, yapım süreci bağımsız ve güvenilir şirketler tarafından denetleniyor, eksiklikler giderilmeden sürecin işlemesine izin verilmiyor…Kimse kimseyi kandırmasın yoksa adamların elinde kaynak da var, işgücü de, teknoloji de.

eyy almanyaa
1 yıl önce

Siz de akıl yok mu bizden hiç ders almıyor musunuz? Bak sizin icatlarla,makinelerle,aletlerle dağın başına en büyük havalimanını yaptık heryerde kazalar oluyor,milletin kafası kırılıyor,araba çarpıyor mevta oluyor,yemekhanelerde fareler cirit atıyor,yollarda domuz,çakal ne arasan var,metro,tren,ulaşım yok,limanda herşey ateş pahası ama dünya titriyor,gıpta ediyor,ekonomimiz şahlanıyor. Siz de eksik,gedik açın kafanızı çalıştırın bizi örnek alın ülkeniz daha da ileri gitsin…

Murat
1 yıl önce

Fotoğrafa bakınca bizimkinden daha bitmiş görünüyor…

Şaşkın
1 yıl önce

Onlar sorunlu havalimanı açmaz, biz açabiliyoruz.

Vlkn
1 yıl önce

Bizimde 2020 de açılsaydı tam ve doğru düzgün.

Bakkk
1 yıl önce

Hahaha gülerim sana alamanya