Alman basınından havalimanı yorumu: İstanbul, Berlin’in başaramadığını başardı

Alman basınından havalimanı yorumu: İstanbul, Berlin’in başaramadığını başardı

Almanya basınında çıkan haberlerde İstanbul Havalimanı, ilk açılışından itibaren 14 yıl geçmesine rağmen inşaatı halen devam eden Berlin’deki havalimanı ile karşılaştırıldı ve İstanbul Havalanıyor başlıkları kullanıldı.

İstanbul Havalimanı’nın inşa sürecini Berlin’in müstakbel havalimanı ile karşılaştıran Frankfurter Allgemeine Zeitung’daki “İstanbul havalanıyor” başlıklı yorum, Türkiye ve Çin’in yakın gelecekte bir havacılık yarışına gireceğini öngördü.

“TÜRKİYE VE ÇİN HAVACILIKTA YARIŞA GİREBİLİR”

DW Türkçe’nin haberine göre İstanbul Havalimanı’nın inşa sürecini Berlin’in müstakbel havalimanı ile karşılaştıran Frankfurter Allgemeine Zeitung şöyle yazdı:

“Şunun kabul edilmesi gerekiyor: İstanbul, Berlin’in başaramadığını başardı. Türkiye’nin en büyük şehrinin yeni havalimanının faaliyete başlama süreci halihazırda birkaç kez ertelenmişti. Ancak havalimanı, beş yıldan kısa bir zaman alan inşa sürecinin ardından artık faal. Bunun karşısında, Berlin’in havalimanının inşaatı muhtemelen ancak 2020 ya da 2021’de bitecek. Yani planlanan tarihten 10 yıl sonra.

İlk açılış törenindense 14 yıl sonra. Ama bu karşılaştırma pek de yerinde değil. Otokratik ülkelerde inşaat projelerini hayata geçirmek elbette daha kolay. Bunu yakında üçüncü havalimanı açılacak olan Pekin’de de görüyoruz. Türkiye ve Çin yakında dünyanın en hareketli havaalanına sahip olmak için yarışacak.”

TÜRKİYE’Yİ KÜRESEL BİR MARKA YAPACAK

Havalimanı ile ilgili Süddeutsche Zeitung yorumunda ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yeni havalimanının Türkiye’yi küresel bir marka haline getirmesini istediğini sözlerine yer verildi. Gazete, İstanbul’un Dubai ve Londra’yı geride bırakacak bir havacılık merkezine ihtiyacı olduğunu da yazdı.

.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Musti
1 yıl önce

Kıskanmamışlar mi bizi simdi. Vaaaayyyyy.